«Πλεόνασμα υποκρισίας από τον Διοικητή της 5ης Υγειονομικής Περιφέρειας» Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Ο κος Λάζαρος Μακρής, Διοικητής της 5ης Υγειονομικής Περιφέρειας, έκανε πριν λίγες μέρες την εμφάνισή του στον τοπικό τύπο με δύο άρθρα.
Στο πρώτο γίνεται λόγος περί οικονομικού πλεονάσματος στα νοσοκομεία της αρμοδιότητάς του ενώ στο δεύτερο απειλεί με κυρώσεις τους υπεύθυνους υπαλλήλους για την μη απορρόφηση του πλεονάσματος. Προφανώς ο κος Μακρής δεν αναφέρεται σε πραγματικό οικονομικό πλεόνασμα, αλλά στο τι «περίσσεψε» από τους ήδη κουτσουρεμένους προϋπολογισμούς των νοσοκομείων. Το ποσό δε του φανταστικού πλεονάσματος που αναφέρει δεν επαρκεί να βουλώσει ούτε τις μικρότερες τρύπες ελλείψεων του νοσοκομείου. Είμαστε, όλοι όσοι απασχολούμαστε στις εν λόγω μονάδες υγείας, μάρτυρες μιας άνευ προηγουμένου κατάστασης όπου λείπουν βασικά είδη ανάγκης, υπάρχει ελλιπής συντήρηση μηχανημάτων, μεγάλη έλλειψη προσωπικού σε πολλές κατηγορίες και γενικά μια εικόνα διάλυσης. Πολλοί ασθενείς αναγκάζονται με προσωπική οικονομική επιβάρυνση να απευθυνθούν αλλού, αφού το νοσοκομείο αδυνατεί ή στην καλύτερη περίπτωση αργεί να τους εξυπηρετήσει. Προμηθευτές και εταιρείες πού συντηρούν μηχανήματα είναι απλήρωτοι με αποτελέσματα πολλά τμήματα να λειτουργούν οριακά. Η υποβάθμιση του Δημόσιου Δωρεάν Συστήματος Υγείας σε όλο της το μεγαλείο.
Αν ο Κος Διοικητής αναζητά υπεύθυνους γι αυτήν την κατάσταση πρέπει πρώτα να απευθυνθεί στον εαυτό του αφού μέχρι πρόσφατα ήταν Διοικητής του Νοσοκομείου Καρδίτσας. Αντί να εκτοξεύει απειλές ενάντια σε υπαλλήλους που πολλές φορές κάνουν προσωπικές υπερβάσεις προκειμένου να καταφέρουν να ξεπεράσουν έναν δαίδαλο γραφειοκρατίας και άνωθεν πιέσεων για συμπίεση των δαπανών, καλό θα ήταν να επισκεφτεί τα νοσοκομεία της περιφέρειας. Όχι μόνο για κοπές πίτας και εκδηλώσεις, αλλά για να δει από κοντά το δράμα ασθενών και εργαζομένων. Όσα γράφει είναι σε πλήρη αρμονία με την γενικότερη προσπάθεια της πολιτικής ηγεσίας να παρουσιάσει ρόδινα τα δημοσιονομικά μιας χώρας που βρίσκεται στα πρόθυρα ανθρωπιστικής κρίσης. Είναι όμως σε πλήρη δυσαρμονία με την πραγματικότητα. Όσο για το πάρτι που λέει ότι λάμβανε χώρα πριν, και φαγώθηκαν χρήματα του έλληνα πολίτη, είναι αμέτοχοι οι φίλοι του σ αυτό; Τι έπραξε η διοίκηση τα τελευταία χρόνια στην κατεύθυνση της κάθαρσης και της αποκάλυψης υπευθύνων;
Για τον τρόπο που υπολογίζει ο Κος Μακρής τα πλεονάσματά του πρέπει να τον πληροφορήσουμε ότι η υγεία δεν είναι εμπόρευμα για να έχει στόχο το κέρδος. Τα νοσοκομεία χρειάζονται την χρηματοδότηση της πολιτείας. Χωρίς άσκοπες σπατάλες και με καλή διαχείριση. Για να μην εξωθείται ο πολίτης στον κερδοσκοπικό ιδιωτικό τομέα με πρόσθετη οικονομική του επιβάρυνση.
Καλούμε τον κο Διοικητή να βάλει τέλος στα επικοινωνιακά τρικ. Με την τακτική αυτή γίνεται επικίνδυνος τόσο ο ίδιος, όσο και οι πολιτικοί του προϊστάμενοι. Η Υγεία δεν είναι ασήμαντο ζήτημα, είναι πολύτιμο αγαθό.
Για την Αγωνιστική Δράση Νοσοκομειακών Καρδίτσας
Παντελής Απόστολος, τεχνολόγος ακτινολόγος