Βασίλειος Αναστασιάδης: "Τα παιδία δεν παίζει...πλέον" Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
![Βασίλειος Αναστασιάδης: "Τα παιδία δεν παίζει...πλέον"](/media/k2/items/cache/7b852260b26d720a8b39d111cb042740_L.jpg)
Σπρώχνουν, χαστουκίζουν, μαλλιοτραβάνε, κλωτσάνε. Εκστασιασμένα, <αθώα παιδιά>, επευφημούν, βιντεοσκοπούν, μεταδίδουν ζωντανά…Η κοπελιά σηκώνεται. Ένα αγόρι, αθώο παιδί κι αυτό…, ζητάει …περισσότερο <αίμα>.
Αγγελλούδια σε ρωμα ι κήν αρρένα.Σοκάρουν πολλά έναν νουνεχή άνθρωπο, όπως, η ηλικία, ο ηδονισμός με την βία …Ζόφος βαθύς για τα επικείμενα.
Οι ανήλικοι διαψεύδουν τους ψευδοενήλικες που καθεύδουν μακαρίως πειθόμεμοι σε ατάκες ανερμάτιστες του τύπου, <τα παιδιά είναι ψυχούλες, ευγενικά πλασματάκια, με αγνές προθέσεις που ονειρεύονται έναν ειρηνικόν κόσμο, γεμάτον καλωσύνη…>
ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ…ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ , ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΤΟΥΣ…
Η ανάλυση για το τί φταίει πάσχει εκ θεμελίων.Αποδίδει την βία μεταξύ ανηλίκων σε εξωτερικές αιτίες, κοντινές στα παιδιά, αλλά πολύ πολύ μακριά από την πραγματική πηγή του κακού…Στην αρχή έφταιγαν τα σκληρά βιντεοπαιχνίδια, μετά η βίαιη πραγματικότητα που προέβαλλε η κακή τηλεόραση. Αργότερα , έφταιγαν οι κακές παρέες, οι άλλοι , οι κακοί, οι ξένοι που παρέσυραν τα αθώα παιδάκια…Μετά μας ήρθαν οι νέοι δαίμονες…τα έξυπνα τηλέφωνα.
Σήμερα, με την ίδια ,βολική, και εξόχως ανεδαφική , ανάλυση, ενοχοποιείται η τραπ μουσική, η οποία σε γενικές γραμμές , όντως είναι ένα τοξικό σκουπιδαριό …
Το ζήτημα δεν έγκειται στις καλές ή κακές συνήθειες και τα μέσα που χρησιμοποιούν τα παιδιάγια να εξερευνήσουν τον εαυτό και το περιβάλλον τους…Ο σκληρός πυρήνας του προβλήματος είναι οι θεσμοί που διαπλάθουν τα παιδιά ως άτομα με κοινωνικήν αναφορά, ως μέλη μιας μεγαλύτερης ομάδας στην κοινωνική ζωή.
Όσοι σοκάρονται με την αποκτήνωση που καλπάζει οφείλουν να μιλήσουν για την νομική και ηθικήν ευθύνη ανατροφής των παιδιών , ώστε να αποκτήσουν και ευθύνες …τα παιδιά… μετά από μια μακρά περίοδο ανερμάτιστου δικαιωματισμού και καταστροφικής επιτρεπτικότητας στην παράβαση και παραβίαση στοιχειωδών κοινωνικών κανόνων συμβίωσης.
Η κοπελίτσα δεν ξυλοκοπήθηκε επειδή οι κακοποιητές είδαν κάποιο βίντεο στο τικ τοκ ή άκουσαν ή είδαν τραπ …
Αν τέτοιες επιρροές μπορούν να …μαγέψουν…, οι 13 χρονοι αυτοί , αν ήσαν σωστά διαπαιδαγωγημένοι, ΘΑ ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΝΤΟΥΣΑΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΙΝΟΤΑΝ ΜΠΡΟΣ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥΣ.Οχι μόνον δεν αντιστάθηκε κανείς και καμμιά, αλλά, αντιθέτως, ούρλιαζαν σαν να βρισκόντουσαν σε ρωμα ι κήν αρένα.
Ανικανότητα διάκρισης καλού και κακού, αδυναμία θέσης ορίων εξ ιδίων…
Τα βίαια παιδιάέχουν διδαχθεί παιδιόθεν την βία ή την ανοχή σε αυτήν. Κιαυτό επειδή δεν υπήρξε ΕΓΚΑΙΡΗ ΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΗ ΑΠΟΤΡΟΠΗ. Φαινόμενο , δηλωτικό της παρανο ι κής, εγκληματικής επιτρεπτικότητας με όποιαν μορφή, άλλοτε καταφατική και άλλοτε με κάποιες αρνήσεις για την τιμή των όπλων, που ακολουθούνται από από μια προβλέψιμη ,… αγωνιστική …, …ηρω ι κη…υποχώρηση.
Οι ανήλικοι συμπεριφέρονται παραβατικά , ΑΠΛΩΣ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ.Οι απαγορεύσεις είναι σχεδόν ανύπαρκτες, οι όποιες συνέπειες η κυρώσεις χάδια…Η τέλεια συνταγή για περαιτέρω ξεσάλωμα από μέρους τους.
ΤΟ ΗΛΙΘΙΟ ΔΟΓΜΑ ΜΗΔΕΝΙΚΗΣ ΚΑΤΑΠΙΕΣΗΣ, ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΣΠΛΑΧΝΟΥΣ , ΑΠΟΝΟΥΣ, ΑΝΑΛΓΗΤΟΥΣ, ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΟΜΟΝΑΧΟΥΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΚΟΙΝΩΝΗΣΙΑ ΤΟΥΣ.
Αν συνδυάσουμε το θεμα μας, με το άλλο, της on line κακοποιησης ΑΜΕΑ για 22.000 θεατές, (πλήρως απενοχοποιμένοι οι συμπολίτες μας…κακός είναι μόνον ο δράστης…)προκύπτει μια αδήριτη ανάγκη….Να κοιταχτούμε στον καθρέφτη , να αναλάβουμε την ευθύνη που μας αναλογείως πολίτες και να πράξουμε αναλόγως, ώστε να σώσουμε ο,τι σώζεται.
Αναστασιάδης Βασίλειος
Διδάσκων στο 4ο Γυμνάσιο Καρδίτσας