Γιάννης Παπαϊωάννου: "Στενεύουν τα περιθώρια για τη διάσωση της περιοχής μας"
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
![Γιάννης Παπαϊωάννου: "Στενεύουν τα περιθώρια για τη διάσωση της περιοχής μας"](/media/k2/items/cache/dae28fde3ea0a0c7830d3de7adbef5b1_L.jpg)
Νέο Δημοτικό Συμβούλιο και νέο Περιφερειακό Συμβούλιο εκλέχτηκαν στις εκλογές του Οκτωβρίου.
Ο ίδιος εκλέχτηκα πρόεδρος της Τοπικής Κοινότητας Βραγκιανών. Ευχαριστώ θερμά τους χωριανούς για την εμπιστοσύνη τους προς το πρόσωπό μου. Τους διαβεβαιώνω ότι θα είμαι δίπλα τους. Θα καταβάλλω προσπάθειες για την αντιμετώπιση της καθημερινότητας και για τη λύση των γενικότερων προβλημάτων του χωριού μας και της ευρύτερης περιοχής.
Και ένα από τα κύρια προβλήματα είναι η ασφαλτόστρωση του δρόμου από Βραγκιανά μέχρι όρια Νομού Ευρυτανίας. Επίσης η ασφαλτόστρωση του δρόμου από Αργύρι μέχρι διασταύρωση προς Νέο Αργύριο και όρια Νομού Αιτωλοακαρνανίας.
Οι δύο Νομοί μέχρι τα όριά τους έχουν ασφαλτοστρώσει τους δρόμους αυτούς. Μόνο ο Νομός μας μένει σε στασιμότητα.
Οι ευθύνες του πολιτικού κόσμου του Νομού είναι μεγάλες. Οι ευθύνες της περιφέρειας Θεσσαλίας μεγαλύτερες.
Αξίζει να προσθέσουμε ότι τα χωριά της Ευρυτανίας προμηθεύονται ζωοτροφές και άλλα προϊόντα από τον κάμπο της Θεσσαλίας. Πάνω από χίλια είναι τα φορτηγά που κατά τη διάρκεια όλου του έτους διέρχονται από αυτό το δρόμο.
Προχτές επισκέφτηκε το τμήμα αυτού του δρόμου ο αντιπεριφερειάρχης Καρδιτσας που θα αναλάβει καθήκοντα από τον προσεχή Ιανουάριο. Ας μεταφέρει την εικόνα στο νέο περιφερειάρχη Θεσσαλίας. Ας του μεταφέρει επίσης ότι στο δρόμο αυτό ,χειμώνα καιρό, μετακινούνται μέσα στις λάσπες καθημερινά μαθητές. Ελπίζουμε ότι θα προσεγγίσει το πρόβλημα με ευαισθησία και θα επισπεύσει τη λύση του.Δεν υπάρχουν πλέον περιθώρια.
Ο Δήμος επωμίζεται μεγάλη ευθύνη. Δεν ωφελεί ο εφησυχασμός. Πρέπει να παρακολουθεί την πορεία όλων των προβλημάτων και να παρεμβαίνει ουσιαστικά, ενημερώνοντας παράλληλα τους δημότες.
Γιάννης Παπαϊωάννου
Nεοεκλεγείς πρόεδρος
Τοπικής Κοινότητας Βραγκιανών