Γιώργος Κολοκτσής: ''Θα πληρωθούν από βδομάδα'' Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
![Γιώργος Κολοκτσής: ''Θα πληρωθούν από βδομάδα''](/media/k2/items/cache/9eb704d74f631f05001fad0d31700397_L.jpg?t=20231207_195928)
Σίγουρα οι περισσότεροι από εμάς, τους κοινούς θνητούς και εργαζόμενους του ιδιωτικού τομέα, έχουμε ακούσει την παραπάνω φράση και μάλιστα όχι μόνο μια φορά. Πόσοι από εσάς που διαβάζετε αυτή τη στιγμή, το έχετε ακούσει από τον εργοδότη σας, ενώ σας οφείλει μισθούς μηνών;; Φαντάζομαι ότι ήταν μια δυσάρεστη εμπειρία και δεν θέλετε να την ξαναζήσετε.
Τη συγκεκριμένη φράση, έχει χρησιμοποιήσει παραπάνω από μια φορά, ο δήμαρχος της πόλης μας, κάθε φορά που κάποιος εργαζόμενος, του κάνει το ερώτημα <πότε θα πληρωθούμε>;;;
Έχω διαβάσει πολλές φορές για τα οικονομικά του δήμου μας και σ όλες έχει τονιστεί από τη δημοτική αρχή, ότι δεν έχει το παραμικρό οικονομικό πρόβλημα, σχετικά πάντα με τις πληρωμές των υπαλλήλων.
Από τη στιγμή που το δηλώνει ο δήμαρχος μας, παρουσία μάλιστα του αντιδημάρχου οικονομικών, δεν θα μπορούσα να αμφιβάλω σε καμιά περίπτωση.
Αναρωτιέμαι όμως... αν τα οικονομικά μας είναι εύρωστα, ΓΙΑΤΙ παραμένουν ΑΠΛΗΡΩΤΟΙ εργαζόμενοι στην καθαριότητα και μάλιστα επί τρεις μήνες;;;
Πως και γιατί κάποιος, τους έχει ορίζει ως εργαζομένους δεύτερης κατηγορίας;; Με ποιό δικαίωμα ο κ.Τσιάκος εμπαίζει μ αυτούς;; Ποιός τον έχει ορίσει ως βασιλιά και αν ο ίδιος είναι ο βασιλιάς, εμείς είμαστε τα πιόνια του;; (ακούστηκε και αυτό)
Μήπως γιατί προσλήφθηκαν μέσω ΑΣΕΠ;;;;
Μήπως γιατί, αν τους πληρώσει, θα μείνουν στην εργασία τους και δεν θα μπορέσει να βολέψει τα ''δικά του παιδιά'' και τα ''παιδιά'' των πολιτικών γραφείων, τα οποία ''έκοψαν φλέβες'' προεκλογικά, για την επανεκλογή του;;;;
Όπως εύκολα μπορεί κάποιος να αντιληφθεί, αν κάποιος εργαζόμενος, δεν πληρώνεται για την εργασία του, δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στις υποχρεώσεις του και αυτό τον κάνει αδύναμο, όπως επίσης και εύκολο θύμα για αποχώρηση από την εργασία του και κάποιος με πονηρό μυαλό, θα υπέθετε, ότι η άρνηση πληρωμής, ΙΣΩΣ να έχει ως στόχο, την αποχώρηση.
Αυτά βέβαια, είναι σενάρια και μάλιστα χωρίς αποδείξεις!
Το Σεπτέμβρη, ο δήμος προ εισέπραξε 1εκατ. ευρώ, από το υπουργείο, για κάλυψη εκτάκτων αναγκών, αλλά μάλλον οι εν λόγω υπάλληλοι, δεν αποτελούν προτεραιότητα για το δήμαρχο μας και τους επιτελείς των οικονομικών.
Οι διάφορες φήμες που φτάνουν εδώ και καιρό στα αυτιά των υπαλλήλων, είναι κατά μεγάλο ποσοστό εντελώς αρνητικές για το μέλλον τους στην εργασία.
Αναφέρουν μεταξύ άλλων ότι, στην πρόθεση της δημοτικής αρχής, είναι η οικονομική τους εξαθλίωση με το βλέμμα στο Γενάρη που πρόκειται να εκδικαστεί η υπόθεση της παραμονής τους ή όχι στο εργατικό δυναμικό του δήμου.
Μέχρι τότε λοιπόν, η δημοτική αρχή δεν πρόκειται να δώσει το παραμικρό στους εργαζόμενους, αφενός μεν για να τους εξαντλήσει οικονομικά και αφετέρου να χρησιμοποιήσει ως δικαιολογία την αδυναμία πληρωμής, για την οριστική τους απομάκρυνση.
Αυτό που εύλογα προκύπτει ως ερώτημα είναι το εξής... αν υπάρχει μέχρι το Γενάρη αδυναμία πληρωμής, τότε πως θα προσλάβει υπαλλήλους στην καθαριότητα, που αποτελεί και χρόνιο πρόβλημα για το δήμο μας;;;
Θα συμβεί κάτι, το Φεβρουάριο ας πούμε, που θα αλλάξει άρδην τα οικονομικά δεδομένα και θα δώσει στο δήμο τη δυνατότητα να προσλάβει εκ νέου υπαλλήλους καθαριότητας;;;
Και με ποιά μορφή θα προσληφθούν... με τι είδους σύμβαση... μέσω ΑΣΕΠ... ή μήπως μέσω αναγνώρισης προσώπου, από τα πολιτικά γραφεία;;;
Πολλά ερωτήματα... τα οποία φυσικά θα μείνουν αναπάντητα.
Εξάλλου, δεν μας έχει συνηθίσει η υπάρχουσα δημοτική αρχή στην ενημέρωση, είναι κάτι πάνω από τις δυνάμεις τους και προφανώς, κάτι έξω από τις προθέσεις τους.
Το μόνο σίγουρο παραμένει, η ομηρία πενήντα και πλέον εργαζομένων, που παραμένουν απλήρωτοι και απ ότι δείχνουν τα πράγματα, θα μείνουν έτσι και τις γιορτινές μέρες που έρχονται... ΔΥΣΤΥΧΩΣ!
Να θυμίσω σε κάποιους, ότι αυτοί οι άνθρωποι, δούλευαν επί δώδεκα μήνες, Σαββατοκύριακα και αργίες, χωρίς να πληρώνονται και μάλιστα παρότι οι συμβάσεις τους δεν το προέβλεπαν. Παρόλα αυτά, ουδέποτε έφεραν αντιρρήσεις και φρόντιζαν να κρατούν καθαρές τις γειτονιές της πόλης μας. Επίσης έχουν οικογένειες να φροντίσουν, σπίτια να ζεστάνουν, σε μια τόσο σκληρή καθημερινότητα και το σημαντικότερο... έχουν ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑ... τα οποία με τη σειρά τους έχουν ανάγκες και επιθυμίες!
Κρίμα πάντως... γιατί τα δικά τους παιδιά... δεν είναι ''ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ'' τα πραγματικά ΄΄ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑ΄΄ και δεν τα προωθεί ΚΑΝΕΝΑ πολιτικό γραφείο... ΚΡΙΜΑ...!!!
Απευθυνόμενος προς τους συμπολίτες μου, έχω να θέσω ένα ερώτημα. Αυτός είναι ο δήμος που ονειρεύεστε;;; Χωρίς υπαλλήλους καθαριότητας, ή με απλήρωτους υπαλλήλους;;;
Προς τους εκλεγμένους και μη βουλευτές του νομού μας, ερωτώ το εξής... αυτόν τον κύριο επιθυμούσατε να επανεκλέξετε στην ηγεσία του δήμου μας;;;; ΓΙΑΤΙ;;;;;;; Για να βολέψετε τα ''ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ'';;;;;; Και τα παιδιά των άλλων... τα παιδιά ενός κατώτερου θεού;;;;;; ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΒΙΩΣΗ;;;;;;;
Γιώργος Κολοκτσής