Δημ. Παπακώστας: "Καλές οι συγκλίσεις και ανεξαρτητοποιήσεις αιρετών αλλά με αρχές, δημοσιότητα και ηθικοπολιτικά όρια!"
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
![Δημ. Παπακώστας: "Καλές οι συγκλίσεις και ανεξαρτητοποιήσεις αιρετών αλλά με αρχές, δημοσιότητα και ηθικοπολιτικά όρια!"](/media/k2/items/cache/c235a232193b6c66b21f7058d5cb5d02_L.jpg)
Η Τοπική Αυτοδιοίκηση είναι ο κατεξοχήν χώρος συνεννόησης , συνθέσεων και συγκλίσεων μεταξύ κινήσεων ενεργών πολιτών , αιρετών και παρατάξεων.
Αλλά προϋπόθεση όλων αυτών είναι η διαφάνεια, ο σεβασμός αρχών κ εκλογικών δεσμεύσεων, η δημοσιότητα, οι καθαρές προθέσεις όσων συγκλίνουν και συμφωνούν ή διαφωνούν με πρώην παρατάξεις τους . Διαφορετικά πληγώνουμε κόσμο, πριονιζουμε κλαδί όπου καθόμαστε όλοι.
Παρατηρούμε τελευταία χρονιά θητειών σε ΟΤΑ να ‘’ανεξαρτητοποιούνται’’ στελέχη χωρίς να εξηγούν δημόσια τις αιτίες και αφορμές αποχώρησης τους.
^ Διχως να δικαιολογούν τη νέα θέση τους σε σχέση με παλιότερες σχετικά πρόσφατα δηλωσεις τους .
* Ο Δημ Σύμβουλος ψηφίζεται στη βάση ενός δεσμευτικού προγράμματος και λαμβάνει εντολή να εκπροσωπήσει δημότες κ τόπο .
* Η έδρα του ναι μεν είναι για το πρόσωπο του , όμως λόγο έχει και η ομάδα κ παράταξη του .
- Πάγια δημοκρατική άποψη μας είναι ότι στην αυτοδιοίκηση είναι θεμιτές και πολλές φορές αναγκαίες οι συμμαχίες και συνεργασίες , ιδιως με το εκλογικό σύστημα της απλής .
- Πρόσφατα είχαμε στον ορεινό δήμοΑργιθέας ανεξαρτητοποίηση του τεως αντιπροέδρου ΔΣ , χωρίς δημόσια αιτιολόγηση της πράξης του, διχως εξήγηση προς τους δημότες του .
^ Ούτε από την παράταξη - ομάδα του οι δημότες έχουν διαβάσει κάποια ανακοίνωση για το ... διάβημα του απελθόντος συμβούλου . Αδικαιολόγητη η αφωνία και η σιωπή, ενδεικτικό της ακινησίας γενικώς ...
- Να θυμίσουμε ότι ο άρτι μόλις «ανεξάρτητος»αιρετός ΔΣ δήλωνε για την παράταξη- Αντιπολίτευση (από την οποία έφυγε ) και για την πλειοψηφία - Συμπολίτευση στις 22 Αυγούστου 2021 : πριν 13 μήνες σε σύσκεψη της ομάδας Στελεχών για ορισμό νέου επικεφαλής της,τα εξής:
——-///—-
>> 22-8-21 Συμφωνία Μαράθου για Αργιθεατικη συμμαχία —παρόντα 11 στελέχη : με θέμα την Αλλαγή επικεφαλής δημ ομάδας ••• Από τα Πρακτικά : «Η Αργιθ Συμμαχια είμαστε παράταξη της συναίνεσης,το αποδείξαμε για καλό τόπου με δράση μας την περίοδο 2014-19. Η «νέα εποχή»είναι μόνο για φέις μπουκ -εικονική πραγματικότητα. Ένας από ομάδα να αναλάβει θέση Επικεφαλης να προχωρήσουμε. Μην μείνουμε στο αποτέλεσμα εκλογών 2019. Δύσκολα κτίζεις -εύκολα γκρεμίζεις».
——////—————
Μετά τη σύσκεψη αυτή ορίστηκε ομόφωνα νέος επικεφαλής της δημ Ομάδας Μείζονος Αντιπολίτευσης.
^ Τι συνέβη, ποιό το καταλυτικό γεγονός που οδήγησε τον εν λόγω αιρετό στην ανεξαρτητοποίηση; ^ Δεν αντιλαμβάνεται ότι χρωστάει μια καθαρή έντιμη δημόσια εξήγηση; Ποια η θέση του Τώρα για την πλειοψηφία; ^ Δεν οφείλει να πει στους δημότες αν έφταιξε η ομάδα ή ο νέος επικεφαλής και που ακριβώς , για να κρίνουμε όλοι την επάρκεια των στελεχών ; ••• Πάλι αφωνία, σιωπή και ... υπόγειες τυχόν διαδρομές; ^ Σε ποιες προτάσεις του η ομάδα του κ ο επικεφαλής ολιγώρησαν ή διαφώνησαν; ^ Ποιες οι παρεμβασεις του στο ΔΣ για τόπο, κοινότητα του -Ανθηρού & Αργιθεα γενικά; ^ Η αποχώρηση του οφείλεται σε κόπωση , σε ατομικό υπολογισμό ή για εξασφάλιση αιτημάτων ;
*Φίλοι όλοι - Φιλτάτη η Αλήθεια !
Έστι Δίκης και ...Πολιτικής οφθαλμός ...ός τα πάνθ’ ορά !
- Όλα στο Φως - τα τυχόν «εδροκεντρικά πονηρά» παίγνια ...δεν θα μείνουν αναπάντητα !
Ούτε από τα Βραγκιανά ούτε από τις 20 ορεινές κοινότητες περιοχής ...
- Ευχόμαστε ειλικρινά καλή τύχη και μέλλον πολιτικό στον ...ανεξάρτητο αιρετό , φίλο και συνδημότη μας !
Η Ώρα της ανασυγκρότησης έφθασε.
9-10-22
Δ. ΠΑΠΑΚΩΣΤΑΣ
Συντονιστής Π. Εν. Αργιθεατών