Λευτέρης Ντανοβασίλης: Ώρα… ωριμότητας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Λευτέρης Ντανοβασίλης
- Εκτύπωση
Το προσεχές καλοκαίρι θα είναι δύσκολο για την Σάλκε. Πολύ δύσκολο… Δύο από τα μεγαλύτερα ταλέντα στον κόσμο αναμένεται να πάρουν την απόφασή τους.
Οι μπλε θα βρεθούν στη θέση όχι να απορρίπτουν προτάσεις, καθώς και οι δύο έχουν ρήτρες, αλλά να προσπαθούν να τους πείσουν να μείνουν.
Ο 20χρονος Γιούλιαν Ντράξλερ ήδη ανήκει στην «ελίτ», ενώ ο 18χρονος Μαξ Μάιερ δείχνει ότι θα βρεθεί σε αυτό το επίπεδο πολύ πιο σύντομα από ό,τι περίμεναν οι άνθρωποι της Σάλκε. Οι φετινές του εμφανίσεις είναι εκπληκτικές και αν συνεχίσει έτσι μέχρι το τέλος της σεζόν θα αποτελεί «έτοιμη» λύση και όχι επένδυση για το μέλλον για αρκετές κορυφαίες ομάδες. Το… σταυροδρόμι κρίσιμο.
Ό,τι και να έγινε τις τελευταίες ημέρες του Ιανουαρίου και η μεταγραφή του Ντράξλερ στην Άρσεναλ δεν ολοκληρώθηκε είναι δεδομένο ότι το καλοκαίρι μοιάζει το πιθανότερο σενάριο. Η ρήτρα του Γερμανού είναι στα 45,5 εκατ. ευρώ και ενεργοποιείται σε 5 μήνες, όμως το ενδεχόμενο η Σάλκε να συμφωνήσει και με λιγότερα είναι επίσης πιθανό. Όλα θα εξαρτηθούν από την επιθυμία του ίδιου. Ο 20χρονος άσος είχε ανανεώσει το συμβόλαιό του με τους μπλε μόλις τον Μάιο του 2013 μέχρι το 2018, όμως πρωτίστως ήταν για να ανέβει το ποσό της ρήτρας από τα 25 στα 45,5 εκατ. ευρώ.
«Ένα σούπερ ταλέντο όπως αυτός είναι δύσκολο να μείνει για πάντα στη Σάλκε. Δυστυχώς, υπάρχουν μεγαλύτεροι σύλλογοι. Του είπα ότι το ιδανικότερο για εκείνον θα ήταν να μείνει εδώ για τα επόμενα 1-2 χρόνια», σχολίασε ο πρόεδρος των μπλε, Κλέμενς Τένις. «Η αλήθεια είναι ότι η Σάλκε είχε προτάσεις για μένα τον χειμώνα. Αυτό είναι κάτι που με αφήνει ικανοποιημένο. Από την άλλη πλευρά, φαίνεται ο σεβασμός του συλλόγου προς το πρόσωπό μου, ακόμη και ο Χλεντ απέρριψε τις προτάσεις χωρίς να με ρωτήσει», σχολίασε ο Ντράξλερ.
Το καλοκαίρι ολοκληρώνεται ο πρώτος χρόνος και ο νεαρός μέσος θα πρέπει να αποφασίσει το καλύτερο για την εξέλιξή του. Είτε μένει στο Γκελζενκίρχεν είτε φεύγει με πιθανότερο προορισμό το Λονδίνο. Στα 20 του καλείται να «μεταφέρει» την ωριμότητα που δείχνει στο γήπεδο και εκτός. Το επόμενο βήμα και το πότε αυτό θα γίνει είναι καθαρά δική του απόφαση.
«Είναι μόλις 20 ετών και η εξέλιξή του δεν έχει σταματήσει ακόμα. Αυτό προσπαθούμε να τον κάνουμε να δει», είπε ο τεχνικός διευθυντής της Σάλκε, Χορστ Χελντ, κάτι που δείχνει την πρόθεση των μπλε και τον «αγώνα» που δίνουν, για να τον έχουν μαζί τους και την επόμενη σεζόν.
Τα ίδια και… χειρότερα για τον Μάιερ. Τον περασμένο Νοέμβριο υπέγραψε νέο συμβόλαιο μέχρι το 2018 και αυτό επίσης έγινε για να αυξηθεί η ρήτρα. Στο παλιό ήταν στα 18 εκατ. ευρώ, ενώ στο νέο στα 25. Το τελευταίο το αποκάλυψε η Bild πριν από λίγες ημέρες, μαζί με την απόρριψη της πρότασης της Τσέλσι το περασμένο καλοκαίρι ύψους 15 εκατ. ευρώ και το σοβαρό ενδιαφέρον της Μάντσεστερ Σίτι…
«Μερικές φορές ακόμα… τσιμπιέμαι, όταν βλέπω δίπλα σε ποιους παίζω. Πριν από δύο χρόνια έμοιαζε απίθανο και τώρα παίζω δίπλα στον Μπόατενγκ και στον Χούντελαρ. Είναι υπέροχο να είσαι στην ίδια ομάδα. Με βοηθούν πάρα πολύ με την εμπειρία τους», είπε ο Μάιερ πριν το ματς με το Ανόβερο (09/02), στο οποίο και σκόραρε για το τελικό 2-0.
Όταν ρωτήθηκε, μάλιστα, για το γεγονός έχει πετύχει ήδη 4 τέρματα (πλέον 5) έδειξε ότι οι απαιτήσεις που έχει για τον εαυτό του και η αυτοπεποίθηση είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο. «Η επίδοση είναι καλή, όμως θα μπορούσε να είναι ακόμη καλύτερη», σχολίασε. Και να σκεφτεί κανείς ότι έχει πετύχει αυτά τα 5 γκολ σε 944’, κάτι που κανένας παίκτης προερχόμενες από τις ακαδημίες σε ομάδα της Μπουντεσλίγκα δεν έχει κάνει ποτέ πιο γρήγορα…
Η περίπτωσή είναι… λίγο πιο εύκολη, καθώς «μόλις» φέτος άρχισε να παίζει βασικός, ενώ σε ηλικία 18 ετών είναι πολύ πιο εύκολο να τον πείσεις να μείνει και να συνεχίσει να εξελίσσεται σε ένα περιβάλλον που γνωρίζει και αποδεδειγμένα του ταιριάζει. Το μέλλον, όμως, και για αυτόν μοιάζει μακριά από την «Βέλτινς Αρένα»… Η Σάλκε «παράγει», αγοράζει ταλέντα, όμως μοιάζει «καταδικασμένη» να μην μπορεί πάντα να τα κρατήσει.
Λευτέρης Ντανοβασίλης