Ομιλία του προέδρου της Ν.Ε. του ΤΕΕ Βασίλη Τσιώνα στην κοπή πίτας
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Αγαπητοί προσκεκλημένοι, κυριε αντιπεριφερειάρχα και εκπρόσωποι της περιφερειακού συμβουλίου, κύριοι και κυρίες αντιδήμαρχοι, πρόεδρε της διοικούσας,
πρόεδρε της αντιπροσωπείας, εκπρόσωποι φορέων και επιστημονικών Συλλόγων, αγαπητοί συνάδελφοι Διπλωματούχοι Μηχανικοί, εκ μέρους της Ν.Ε. Καρδίτσας σας ευχαριστώ που ανταποκριθήκατε στο κάλεσμά μας
Οι ευχές σήμερα συνοδεύονται από τη αγωνία για το αύριο. Η χώρα μας ζει μια από τις πιο δύσκολες περιόδους της σύγχρονης ιστορίας της.
Σε μία Ελλάδα που δείχνει ότι το 2014 μπορεί να ξεφύγει από τη δύσκολη κατάσταση των τελευταίων ετών, με το πρωτογενές πλεόνασμα, πιθανό άνοιγμα ξανά στις αγορές, οι σκληρές πραγματικότητες, όπως η ανεργία, η φοροκαταιγίδα, η μείωση της αγοραστικής δύναμης, η κατάρρευση του κοινωνικού κράτους, καταπλακώνουν την Ελληνική κοινωνία, που βιώνει μία σκληρή καθημερινότητα και μία διαρκή αβεβαιότητα για το μέλλον.
Ο κόσμος των Μηχανικών για τρία τουλάχιστον χρόνια βιώνει την εξαθλίωση, την καθημερινή υποβάθμιση που συντελείται με την «ελεύθερη πτώση» της κατασκευαστικής δραστηριότητας και των τεχνικών έργων γενικότερα. Συνέπεια αυτών, η ανεργία και η μη έναρξη δραστηριότητας, η υποαπασχόληση και ετεροαπασχόληση, όπως επίσης και ο ξενιτεμός χιλιάδων νέων –κυρίως– επιστημόνων, αφού είναι ουσιαστικά «αποκλεισμένοι από το επάγγελμα», μιας και δεν μπορούν να καλύψουν ούτε τις βασικές ασφαλιστικές και φορολογικές τους υποχρεώσεις.
Στον δημόσιο τομέα και στην πρόσφατη συνάντηση που είχαμε με την υπηρεσία δόμησης παρατηρείται υποστελέχωση από την συνεχή αποχώρηση συναδέρφων σε άλλες θέσεις και λόγω συνταξιοδότησης, με αποτέλεσμα να απαιτείται από τους υπαλλήλους πολύ μεγαλύτερη προσπάθεια σε σχέση με το παρελθόν.
Αναμφίβολα η κατάσταση είναι πολύ δύσκολη.
Αγαπητοί συνάδερφοι,
Η σημερινή εκδήλωση, γίνεται μέσα σε ένα διαφορετικό περιβάλλον με την πρόσφατη εκχώρηση στο Τ.Ε.Ε. επιπλέον αρμοδιοτήτων, που σχετίζονται με τον εξορθολογισμό κρίσιμων τομέων του συστήματος παραγωγής των έργων, την προστασία του δημόσιου συμφέροντος, καθώς και τον έλεγχο όλων των συντελεστών παραγωγής έργων.
Συνοπτικά, με τις νέες «θεσμικές» αλλαγές, το Τ.Ε.Ε. θα αποτελεί ένα Φορέα, που θα παρέχει ολοκληρωμένες υπηρεσίες στα μέλη του, στον τεχνικό κόσμο και προς όφελος της παραγωγής των τεχνικών έργων συνολικότερα, ενώ θα στηρίζει τη Δημόσια Διοίκηση στις περιπτώσεις γραφειοκρατίας και υποστελέχωσης. Φυσικά προκειμένου να υλοποιηθούν στην πράξη όλα τα παραπάνω απαιτείται χρόνος και κόπος.
Σε τοπικό επίπεδο θα συνεχίσουμε το έργο μας με τη συνεχή ενημέρωση των συναδέρφων με ημερίδες και σεμινάρια σχετικά με τα τρέχοντα επαγγελματικά ζητήματα.
Επίσης θα αυξήσουμε τη συμμετοχή μας τόσο στο δημόσιο διάλογο όσο και στα ζητήματα του τόπου μας συμβάλλοντας με τις γνώσεις μας στην επίλυση των προβλημάτων.
Μέσα στους στόχους μας και σε συνεργασία με τις τοπικές αρχές των οποίων ζητούμε την οικονομική ενίσχυση, είναι να δημιουργήσουμε ομάδες εργασίας που να αποσκοπούν π.χ. στον στατικό έλεγχο των δημοσίων κτηρίων και της συμπεριφοράς τους σε περίπτωση σεισμού, ορμώμενοι από τα πρόσφατα γεγονότα της Κεφαλονιάς.
Τέλος οι διεκδικήσεις μας για τα μεγάλα έργα του τόπου μας τον Ε65 και τα έργα του Αχελώου, παραμένουν αμετάβλητες και θα συνεχίσουμε να αγωνιζόμαστε για αυτές.
Κλείνοντας σε συνεργασία με τους Φορείς εξουσίας του τόπου, διατυπώνουμε την άποψη ότι είναι αναγκαίο να καταρτιστεί με βασικούς πυλώνες τις παραγωγικές και επιστημονικές δυνάμεις του τόπου, ένα υγιές αναπτυξιακό σχέδιο για την έξοδο από την κρίση, χωρίς αφορισμούς και ευχολόγια, με μια βιώσιμη και ρεαλιστική προοπτική.
Εύχομαι τέλος για το νέο χρόνο που διανύουμε υγεία, υπομονή, επιμονή και εργασία σε όλους.
Ο πρόεδρος της Ν.Ε. Καρδίτσας του ΤΕΕ
Βασίλειος Τσιώνας