Περί μηδενικών ψήφων και ...αρλουμποδημοσιογραφίας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Το πρόσωπο των ημερών πανελλαδικά έγινε άθελά του ο υποψήφιος Βουλευτής ν. Καρδίτσας με το Κίνημα του Γιώργου Παπανδρέου Σωτήρης Ζαρχανής με τον "μηδενικό" αριθμό ψήφων που συγκέντρωσε στις εκλογές της 25ης Ιανουαρίου.
Και πως θα μπορούσε άλλωστε να είναι διαφορετικά όταν το όνομά του δεν υπήρχε στο ψηφοδέλτιο του Κινήματος αλλά ούτε και σε μεμονωμένο ψηφοδέλτιο ως ανεξάρτητος, αφού δεν ήταν τέτοια η επιθυμία του εξ αρχής.
Το όλο θέμα παρουσίασε πρώτο το KarditsaLive.Net ενημερώνοντας σχετικά τους ψηφοφόρους την ημέρα των εκλογών, αφού θυμίζουμε ότι όλες τις προηγούμενες ημέρες είτε μέσω του Πρωτοδικείου Καρδίτσας είτε μέσω συνεντεύξεων τύπου ο Κος Ζαρχανής εμφανιζόταν κανονικά ως υποψήφιος του Κινήματος.
Τα μεγάλα "τσακάλια" της δημοσιογραφίας ωστόσο ανακάλυψαν το σούπερ θέμα την επομένη των εκλογών και μάλιστα με πηγαίους τίτλους: "ο υποψήφιος που δεν βρήκε ούτε τη δική του", "Υποψήφιος δεν ψήφισε ούτε τον εαυτό του", "αυτός είναι ο πρώην πασόκος υποψήφιος Βουλευτής που δεν βρήκε ούτε την ψήφο του" κ.α. παρόμοια. Η κατάσταση γρήγορα πέρασε από τον ηλεκτρονικό τύπο στην τηλεόραση και ο Κος Ζαρχανής βρέθηκαν να απολογείται ...γιατί δεν ψήφισε ούτε τον εαυτό του!!! Τραγικές καταστάσεις από τραγικούς δημοσιογραφικούς οργανισμούς που αδυνατούν να κατανοήσουν ακόμα και το αυτονόητο... όλα στο βωμό της τηλεθέασης/αναγνωσιμότητας.
Εμείς που ζήσαμε την βραδιά του Πρωτοδικείου από κοντά, ξέρουμε ότι η υποψηφιότητα του Κου Ζαρχανή δηλώθηκε πραγματικά την ύστατη ώρα (23:50) της 9ης Ιανουαρίου, καθότι είμαστε και το μοναδικό μέσο ενημέρωσης που βρισκόταν εκεί. Την ίδια περίπου χρονικά στιγμή ανακοινωνόταν από το γραφείο τύπου του Κινήματος η λίστα με τους υποψηφίους Βουλευτές και στην οποία δεν συμπεριλαμβανόταν το όνομα του Κου Ζαρχανή. Ένα ανθρώπινο λάθος είχε συντελεστεί. Μία διαπόμπευση ανυποψίαστου πολίτη/πολιτευτή ξεκινούσε...
ΥΓ. Όσο για τη Καρδιτσιώτισσα νύφη που ψήφισε ξανά μετά από δύο χρόνια τα σχόλια περιτεύουν....
KarditsaLive.Net