Χρήστος Δημακόπουλος: Η αγωνία της νέας γενιάς Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Παρακολουθώντας το τελευταίο διάστημα με αμείωτο ενδιαφέρον τις πολιτικές εξελίξεις τόσο στο εγχώριο σύστημα όσο και στο διεθνές για πρώτη φορά ‘’έπιασα τον εαυτό μου να αναρωτιέται’’ τι φταίξαμε όλοι εμείς της γενιάς μας,
της γενιάς δηλαδή των τριαντάρηδων και σαραντάρηδων που με περίσσεια όρεξη και αποφασιστικότητα δημιουργήσαμε οικογένειες και επιχειρήσεις, να διοχετεύεται τόση πίεση πάνω μας, να κοιτάμε το μέλλον με δυσοίωνο βλέμμα και να αναρωτιόμαστε αν αυτό που σπουδάσαμε και αγαπάμε θα έχουμε στο μέλλον τη δυνατότητα να το εξασκούμε.
Δεν θα μπω σε βαθυστόχαστες αναλύσεις για το ποιος ‘’έφταιξε’’ ή τι έπρεπε να έχει γίνει. Για αυτά εξάλλου μόνο η ιστορία μπορεί να δώσει σίγουρες απαντήσεις.
Θα ήθελα όμως να δηλώσω πως η νέα γενιά ξέρει να αγωνίζεται και θέλει να συνεχίσει να αγωνίζεται.
Εξάλλου αυτοσκοπός των μεγαλύτερων από εμάς είναι να δημιουργούν το περιβάλλον της ομαλής διαδοχής από αυτούς προς εμάς.
Αυτό ζητάμε από αυτούς και ο καθένας από τους νέους το ζητάει με τον τρόπο του, συμμετέχοντας στα κοινά, διαδηλώνοντας, αρθρογραφώντας ή και πολλές φορές αδιαφορώντας.
Επειδή ζωή χωρίς πολιτικό σύστημα δεν μπορεί να υπάρξει και το ξέρουμε πολύ καλά εμείς οι Έλληνες, την λύση πρέπει να την δώσουν οι πολιτικοί μας.
Στις δύσκολες στιγμές ξεπερνώντας τις διαφωνίες τους, τους πολιτικούς τους χώρους ή και κάποιες ακραίες εσωτερικές φωνές πρέπει να καθίσουνε όλοι σε ένα τραπέζι και να βρεθεί μια λύση κοινώς αποδεκτή.
Φωνές λογικής και ηρεμίας υπάρχουν και πρέπει να υιοθετηθούνε.
Αυτοσκοπός όλων, να χαραχθεί μια ‘’εθνική στρατηγική’’ έτσι ώστε η Ελλάδα να ξαναβρεί σιγά σιγά την ηρεμία της.
Είναι ξεκάθαρο, πως αν ο κάθε πολιτικός βάλει ως προτεραιότητα το καλό της χώρας και το μέλλον των νέων της Ελλάδας, θα βρει τις απαντήσεις που χρειάζεται.
Εξάλλου οι αρχαίοι πρόγονοι μας δώσανε πολλές συμβουλές: ‘’Ισχύς εν τι ενώσει’’.
Χρήστος Δημακόπουλος
Πολιτικός Μηχανικός
Μέλος Αντιπροσωπείας ΤΕΕ Θεσσαλίας