Το βάρος στα 20χλμ βάδην ρίχνει τη φετινή σεζόν ο βαδιστής μας Αλ. Παπαμιχαήλ
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άλλα Αθλήματα
- Εκτύπωση
Ο κορυφαίος Ελληνας βαδιστής θα έχει την ευκαιρία να κάνει τον πρώτο του αγώνα στη σεζόν, στο πλαίσιο της προετοιμασίας του για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Λονδίνου.
Ο 28χρονος θα πάρει μέρος στα 20χλμ. βάδην, απόσταση με την οποία θα ασχοληθεί αποκλειστικά το 2017. "Το μίτινγκ της Πορτογαλίας θα έχει κυρίως προπονητικό χαρακτήρα. Ο πρώτος δυνατός αγώνας της χρονιάς θα γίνει στις 21 Μαΐου στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο βάδην στο Ποντέμπραντι της Τσεχίας", είπε ο Παπαμιχαήλ, που θα συμμετάσχει και στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα της Φλώρινας (8/4).
"Φέτος θα ρίξω την προσοχή μου μόνο στα 20χλ. βάδην. Έχω κάνει κάποιες αλλαγές και δοκιμάζω νέα πράγματα στην προπόνηση με στόχο τον Αύγουστο να είμαι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Λονδίνου", συμπλήρωσε ο Παπαμιχαήλ, που είναι κάτοχος του πανελληνίου ρεκόρ, τόσο στα 20χλμ όσο και στα 50χλμ βάδην και ένας από τους αθλητές, που διακρίνονται σε όλες τις μεγάλες διοργανώσεις.