Βραβεύθηκαν Παπαμιχαήλ, Ντρισμπιώτη και οι προπονητές τους στην εκδήλωση της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άλλα Αθλήματα
- Εκτύπωση
Σε μία λαμπερή βραδιά με εξέχουσες προσωπικότητες του Ολυμπιακού και αθλητικού κινήματος η Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή βράβευσε τους αθλητές που κατέκτησαν μετάλλια το 2015,
στα Παγκόσμια και Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα ανδρών και γυναικών, στους 1ους Ευρωπαϊκούς Αγώνες «Μπακού 2015» και στο Ολυμπιακό Φεστιβάλ Ευρωπαϊκής Νεότητας «Τιφλίδα 2015» μαζί με τους προπονητές τους, ενώ τίμησε και τους αθλητές που έχουν προκριθεί μέχρι σήμερα στους Ολυμπιακούς Αγώνες «Ρίο 2016».
Ανάμεσα στους τιμώμενους της βραδιάς οι αθλητές μας Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ και Αντιγόνη Ντρισμπίωτη μετά των προπονητών τους Ναπολέων Κεφαλόπουλου και Θανάση Δεληγιάννη που θα βρεθούν το καλοκαίρι του 2016 στο Ρίο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες με τον Αλέξανδρο να συμμετέχει σε δύο αγωνίσματα (50 χλμ και 20 χλμ βάδην) και την Αντιγόνη στα 20 χλμ βάδην.
Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους, ο Πρόεδρος της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής Τόμας Μπαχ, ο Πρόεδρος των Ευρωπαϊκών Ολυμπιακών Επιτροπών Πάτρικ Χίκεϊ και ο Επίτιμος Πρόεδρος της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής Ζακ Ρογκ, τους οποίους τίμησε η Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή για την προσφορά τους στον Ολυμπισμό και τον αθλητισμό. Το ίδιο έγινε και με τον Λάμπη Νικολάου, ο οποίος ολοκλήρωσε την πολυετή θητεία στη Διεθνή Ολυμπιακή Επιτροπή. Ο κ. Μπαχ έδωσε συμβολικά στην Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή ένα κάδρο με την επίσημη αναγνώριση της Ε.Ο.Ε. από τη Δ.Ο.Ε , 121 χρόνια μετά την ίδρυση της το 1895, αλλά και ένα ξεχωριστό δώρο. Πρόκειται για το νέο βραβείο της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής, το οποίο μάλιστα δόθηκε για πρώτη φορά σε Εθνική Ολυμπιακή Επιτροπή και έχει τίτλο Sky Is The Limit, με τον Πρόεδρο της Δ.Ο.Ε. να λέει: «Ελπίζω και εύχομαι ο ουρανός να είναι το όριο και για την ελληνική ομάδα στο Ρίο, αγαπητέ Πρόεδρε και φίλε Σπύρο Καπράλο.»
Στην εκδήλωση παρέστησαν επίσης, ο Γενικός Γραμματέας Αθλητισμού Ιούλιος Συνοδινός, ο Πρόεδρος της Διεθνούς Ολυμπιακής Ακαδημίας Ισίδωρος Κούβελος, μέλη της Ολομέλειας της Ε.Ο.Ε, ο Πρόεδρος της Ελληνικής Παραολυμπιακής Επιτροπής Γιώργος Φουντουλάκης, η Πρόεδρος του Συλλόγου Ελλήνων Ολυμπιονικών Βούλα Κοζομπόλη, βουλευτές, εκπρόσωποι των κομμάτων, αθλητές, προπονητές και παράγοντες του αθλητισμού.
Οι αθλητές που βραβεύτηκαν ήταν ο Λευτέρης Πετρούνιας (γυμναστική), η Κατερίνα Νικολαΐδου με τη Σοφία Ασουμανάκη (κωπηλασία), η Κέλυ Αραούζου (κολύμβηση), ο Σπύρος Γιαννιώτης (κολύμβηση), η Νικόλ Κυριακοπούλου, η Ανδριάννα Ασπρογέρακα (τεκβοντο) και η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών, για τα μετάλλια που κατέκτησαν σε Παγκόσμια Πρωταθλήματα. Για τα μετάλλια σε Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα τιμήθηκαν η τετράκωπος της κωπηλασίας με τους Τσίλη, Αγγελόπουλο, Τζιάλλα και Χρήστου, ο Ευθύμης Μίττας (σκοποβολή), ο Αντώνης Μάστορας (στίβος), η Κατερίνα Στεφανίδη (στίβος), ο Βλάσης Μάρας (γυμναστική), ο Παναγιώτης Μάντης με τον Παύλο Καγιαλή (ιστιοπλοϊα) και ο Ανδρέας Βαζαίος (κολύμβηση)
Ακολούθησαν οι βραβεύσεις των αθλητών και αθλητριών που διακρίθηκαν στους 1ους Ευρωπαϊκούς αγώνες του Μπακού και ήταν οι Δημήτρης Δημητρίου (κολύμβηση), Μιχαήλ – Γιώργος Τζάνος (καράτε), Αννα Κορακάκη (σκοποβολή), Κώστας Μαλγαρινός (σκοποβολή), Ηλίας Ηλιάδης (τζούντο), Ηλέκτρα – Βαρβάρα Λεμπλ (κολύμβηση) και οι Εθνικές ομάδες εφήβων και νεανίδων στο πόλο! Τέλος βραβείο παρέλαβαν για τα μετάλλια στο Ολυμπιακό Φεστιβάλ Ευρωπαϊκής Νεότητας που φιλοξενήθηκε στη Τιφλίδα, ο Αντώνης Μέρλος (στίβος) και ο Βασίλης Μπαλαμπανασβίλι (τζούντο).
Ακολούθησε η βράβευση των 52 αθλητών που έχουν εξασφαλίσει την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.
Στίβος 15
Κώστας Φιλιππίδης (επί κοντώ)
Κατερίνα Στεφανίδη (επί κοντώ)
Νικόλ Κυριακοπούλου (επί κοντώ)
Λυκούργος Τσάκωνας (200μ.)
Μαρία Μπελιμπασάκη (200μ.)
Αντώνης Μάστορας (ύψος)
Κώστας Μπανιώτης (ύψος)
Κώστας Δουβαλίδης (110μ. εμπόδια)
Αλέξανδρος Παπαμιχάηλ (50χλμ. και 20χλμ. βάδην)
Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (20χλμ. βάδην)
Δέσποινα Ζαπουνίδου (20χλμ. βάδην)
Χρυσούλα Αναγωνστοπούλου (δίσκος)
Σοφία Ρήγα (μαραθώνιος)
Ράνια Ρεμπούλη (μαραθώνιος)
Χριστόφορος Μερούσης (μαραθώνιος)
Κολύμβηση 8
Κριστιάν Γκολομέεφ (50μ. και 100μ. ελεύθερο)
Στέφανος Δημητριάδης (200μ. πεταλούδα)
Οδυσσέας Μελαδίνης (50μ. ελεύθερο)
Ανδρέας Βαζαίος (200μ. μεικτή ατομική)
Παναγιώτης Σαμιλίδης (200μ. πρόσθιο)
Νόρα Δράκου (50μ. ελεύθερο)
Σπύρος Γιανιώτης (10χλμ. μαραθώνια κολύμβηση)
Κέλυ Αραούζου (10χλμ. μαραθώνια κολύμβηση)
Υδατοσφαίριση 13
Εθνική ομάδα των ανδρών
Ιστιοπλοΐα 6
Βύρωνας Κοκκαλάνης (RS:Χ)
Τζέλη Σκαρλάτου (RS:Χ)
Αγγελική Σκαρλάτου (RS:Χ)
Παύλος Καγιαλής, Παναγιώτης Μάντης (470)
Γιάννης Μιτάκης (φιν)
Σκοποβολή 2
Άννα Κορακάκη (αεροβόλο πιστόλι)
Ευθυμης Μίττας (σκητ)
Κωπηλασία 6
Κατερίνα Νικολαΐδου, Σοφία Ασουμανάκη (διπλό σκιφ γυναικών)
Γιάννης Χρήστου, Γιώργος Τζιάλας, Διονύσης Αγγελόπουλος, Γιάννης Τσίλης (τετράκωπος ανδρών)
Γυμναστική 2
Λευτέρης Πετρούνιας (ενόργανη)
Βαρβάρα Φίλιου (ρυθμική)