Παγκόσμιο Λονδίνου: Οι συμμετοχές των Ελλήνων στο πρόγραμμα της Κυριακής - "Φλερτάρει" με το χρυσό η Στεφανίδη
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άλλα Αθλήματα
- Εκτύπωση
Έξι πρωταθλητές και πρωταθλήτριες μας αγωνίζονται σήμερα Κυριακή στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Λονδίνου.
Την αρχή θα κάνει ο βενιαμίν της ελληνικής ομάδας, Εμμανουήλ Καραλής. Ο νεαρός επικοντιστής θα έχει την ευκαιρία να συμμετάσχει σε μια μεγάλη διοργάνωση και να αποσπάσει πολύτιμες εμπειρίες για το μέλλον. Ο αθλητής του Βασιλη Μεγαλοοικονόμου ταξίδεψε στο Λονδίνο με 5,63 μ. από τη θερινή σεζόν και 5,70 μ. από το χειμωνά. Το όριο για πρόκριση στον τελικό είναι 5,75 μέτρα.
Στην πρώτη προκριματική σειρά των 400 μ. μετέχει η Ειρήνη Βασιλείου. Η πρωταθλήτρια από την Κρήτη, στην πρώτη της συμμετοχή σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, θα τρέξει στη δεύτερη διαδρομή και με 51,86 μ. έχει την έβδομη επίδοση. Την πρόκριση στον ημιτελικό θα πάρουν οι τρεις πρώτες από κάθε σειρά και οι έξι με τους καλύτερους χρόνους στο σύνολο των πέντε σειρών.
Για πέμπτη φορά μετέχει σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ο Κώστας Δουβαλίδης, ο οποίος θα αγωνιστεί στον προκριματικό των 110 μ. εμπόδια. Ο έμπειρος αθλητής θα τρέξει στην τρίτη σειρά και με 13.42 φετινό ρεκόρ έχει την έκτη επίδοση, ωστόσο αυτό δε σημαίνει πως δε είναι σε θέση να κυνηγήσει για θέση είτε στις τέσσερις πρώτες της σειράς του είτε στις τέσσερις στο σύνολο.
Δύο αθλήτριες μας μετέχουν στον τελικό του μαραθωνίου, στους δρόμους του Λονδίνου. Η Ράνια Ρεμπούλη παρά το γεγονός ότι ταλαιπωρήθηκε από τραυματισμό, κατάφερε να ολοκληρώσει την προετοιμασία της και δηλώνει έτοιμη να κυνηγήσει μία επίδοση κοντά στο ατομικό της ρεκόρ (2.39.52). Πρωτάρα σε ανάλογη διοργάνωση είναι η Κλόντια Πριβιλέτζιο, που θα επιδιώξει μια επίδοση κοντά στο ατομικό της ρεκόρ (2.45.19) και την ευκαιρία να ζήσει μια μοναδική εμπειρία.
Στη δεύτερη συμμετοχή της στη διοργάνωση η Κατερίνα Στεφανίδη, στην πρώτη της παρουσία σε τελικό είναι το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο άλμα επί κοντώ. Η πιο αξιόπιστη και σταθερή αθλήτρια του αγωνίσματος παγκοσμίως έχει καταφέρει να συνδέσει το όνομα της με τις επιτυχίες και το βάθρο των νικητών, στο οποίο ανέβηκε τα τελευταία χρόνια έξι φορές, εκ των οποίων οι τρεις στο υψηλότερο σκαλί.
Η αθλήτρια, που γυμνάζεται με τον σύζυγο της Μίτσελ Κρίερ, γνωρίζει καλά πως - και σε αυτή τη διοργάνωση - η υπόθεση χρυσό μετάλλιο εξαρτάται κυρίως από την ίδια. Είναι αλήθεια πως υπάρχουν αθλήτριες ικανές να της βάλουν φρένο, όμως, είναι δεδομένο, πως αν η 27χρονη είναι καλά τότε θα βρει τον τρόπο να πετύχει το άλμα που θα την ανεβάσει στην πρώτη θέση του βάθρου. "Αν εγώ είμαι καλά τότε το μόνο που θα περιμένουμε είναι να δούμε ποιες άλλες αθλήτριες θα είναι μαζί μου στο βάθρο των νικητών", δήλωσε η Κατερίνα Στεφανίδη λίγο πριν ανέβει στο αεροπλάνο για Λονδίνο, κι αυτό τα λέει όλα.
Ο προκριματικός θα ξεκινήσει στις 21.00 και θα μεταδοθεί ζωντανά από την ΕΡΤ 2.
Οι 12 του τελικού
Νιούμαν (Καναδάς) 4,71 μ. φετινό/4,71 μ. ατομικό
ΜακΚάρτνει (Αυστραλία) 4,82 μ./4,82 μ.
Μπένγκτστόν (Σουηδία) 4,65 μ./4,70 μ.
Μορις (ΗΠΑ) 4,84 μ./5,00 μ.
Στεφανίδη (Ελλάδα) 4,85 μ./4,90 μ.i
Νιούελ (Καναδάς) 4,65 μ./4,65 μ.
Μούλινα (Ανεξάρτητη) 4,67 μ./4,67 μ.
Μπράντσοου (Μ. Βρετανία) 4,50 μ.
Ρίζιχ (Γερμανία) 4,81 μ./4,87 μ.i
Μπούχλερ (Ελβετία) 4,73 μ./4,80 μ..i
Πεινάντο (Βενεζουέλα )4,65 μ./4,65 μ.
Σίλβα (Κούβα) 4,81 μ./4,91 μ.
Το πρόγραμμα της Κυριακής (6/8)
12.00 Μήκος 7αθλου
12.05 3.000 μ. στιπλ (Α) πρ.
12.40 Επί κοντώ (Α) πρ. Καραλής
12.55 Μαραθώνιος (Α) Τελικός
13.05 400 μ. εμπ. (Α) πρ.
13.45 Ακοντισμός 7αθλου Α΄γκρουπ
13.55 400 μ. (Γ) πρ. Βασιλείου Ειρ.
15.00 Ακοντισμός 7αθλου Β΄ γκρουπ
15.15 110 μ. εμπ. (Α) πρ. Δουβαλίδης
16.00 Μαραθώνιος (Γ) Τελικός Ρεμπούλη, Πριβιλέτζιο
Απόγευμα
21.00 Επί κοντώ (Γ) Τελικός, Στεφανίδη
21.05 Ακοντισμός (Γ) πρ. Α΄γκρουπ
21.10 100 μ. (Γ) Ημ.
21.40 400 μ. (Α) Ημ.
22.10 110 μ. εμπ. (Α) Ημ.
22.30 Ακοντισμός (Γ) πρ. Β΄γκρουπ
22.35 Σφαιροβολία (Α) Τελικός
22.40 800 7αθλου
23.15 800 μ. (Α) Ημ.
23.50 100 μ. (Γ) Τελικός