Α1 ΕΣΚΑΘ: Αυτοκτονία του Ηφαίστου στο τοπικό ντέρμπι με Ολυμπιακό - Εύκολα ο Γ.Σ. Σοφάδες
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Μπάσκετ
- Εκτύπωση
Ντέρμπι με τα όλα του ο αγώνας στο κλειστό της Καρδίτσας με την Ολυμπιακό να ανατρέπει μεγάλη διαφορά εις βάρος φθάνοντας στη νίκη απέναντι στον Ήφαιστο.
Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας με Καρδιτσιώτικο ενδιαφέρον ο Γ.Σ. Σοφάδες κέρδισε εύκολα τον Σπάρτακο συνεχίζοντας αήττητος.
Στο ντέρμπι της πόλης πρώτα όπου ο Ήφαιστος ουσιαστικά αυτοκτόνησε απέναντι στον Ολυμπιακό καθώς προηγήθηκε ακόμα και με 19 πόντους στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου αλλά ο Ολυμπιακός που δεν παράτησε ποτέ τον αγώνα επέστρεψε και έφθασε σε οριακή νίκη με 53-52. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν την τελευταία επιθεση ωστόσο δεν κατάφεραν να φθάσουν σε καλάθι με αποτέλεσμα να χάσουν μια νίκη μέσα από τα χέρια τους.
Τα δεκάλεπτα: 7-16, 13-14, 14-13, 19-9
Στο κλειστό των Σοφάδων ο Γυμναστικός πήγε με διαφορά οκτώ πόντων στο ημίχρονο ωστοσο στο β' μέρος ήταν ασυναγώνιστος κλείνοντας τον αγώνα με διαφορά 27 πόντων απέναντι στο Σπάρτακο. Για την ομάδα των Σοφάδων δεν αγωνίστηκαν Κόγιας, Καλιάρας και Μανόπουλος ενώ χρησιμοποιήθηκαν οι μικροί Ζιάκας και Παπαευαγγέλου.
Τα δεκάλεπτα: 25-17, 22-22, 19-11, 23-12.
Στους υπόλοιπους αγώνες της ημέρας τα Φάρσαλα και η Ελασσόνα επικράτησαν των αντπάλων ενώ το ίδιο συνέβη και για του Ικάρους αλλά στην παράταση απέναντι στον Αμπελώνα με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να έχουν παράπονα από την διαιτησία καταθέτοντας μάλιστα ένσταση στο τέλος του αγώνα.
Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:
Γ.Σ. Σοφάδες - Σπάρτακος Λάρισας 89-62
Ολυμπιακός Καρδίτσας - Ήφαιστος Καρδίτσας 53-52
Αστέρας Λάρισας - Γ.Σ.Φαρσάλων 67-76
Γ.Σ. Ελασσόνας - Κρόνος Τρικάλων 63-56
Ίκαροι Τρικάλων - Γ.Σ. Αμπελώνα 61-61 κ.δ. 68-66 παρ.
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ.
Δύσκολο παιχνίδι για τον Ολυμπιακό στα Φάρσαλα την επόμενη αγωνιστική ενώ άλλο ένα ντέρμπι τοπικό θα έχουμε στο κλειστό της Καρδίτσας με τον Ήφαιστο να υποδέχεται το Γ.Σ. Σοφάδες.
Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής:
Γ.Σ. Ελασσόνας - Ίκαροι Τρικάλων
Κρόνος Τρικάλων - Αστέρας Λάρισας
Γ.Σ. Φαρσάλων - Ολυμπιακός Καρδίτσας
Ήφαιστος Καρδίτσας - Γ.Σ. Σοφάδες
Σπάρτακος Λάρισας - Γ.Σ. Αμπελώνα