Α1 ΕΣΚΑΘ: Επέστρεψε στις νίκες ο Ολυμπιακός - Ήττες για Σοφάδες και Ήφαιστο Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Μπάσκετ
- Εκτύπωση
Με τον Ολυμπιακό να κερδίζει με 49-43 ξεκίνησε η 5η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ το απόγευμα του Σαββάτου.
Η ομάδα του Ολυμπιακού ξεκίνησε καλά στο πρώτο δεκάλεπτο ωστόσο οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν στη συνέχεια την άμυνά τους καταφέροντας να μπουν στην διεκδίκηση του αγώνα επί ίσης όροις. Στα τελευταία δευτερόλεπτα ωστόσο ο Ολυμπιακός κατάφερε να γύρει αποφασιστικά τον αγώνα προς το μέρος του επιστρέφοντας στις νίκες. Αξιοσημείωτο του αγώνα ότι και οι δύο ομάδες δεν ξεπέρασαν τους 50 πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 15-5, 9-16, 11-12, 14-10
Δεν τα κατάφερε στο κλειστό του Αμπελώνα ο Ήφαιστος παρά το καλό πρώτο ημίχρονο που είχε (36-33). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά στο 3ο δεκάλεπτο (+8) όμως η ομάδα του Ήφαιστου έδειξε τα "δόντια" της στο τελευταίο δεκάλεπτο επιστρέφοντας στο σκορ και στην διεκδίκηση του αγώνα. Η ομάδα του Αμπελώνα κέρδισε καλάθι και φάουλ στα τελευταία δευτερόλεπτα ανακτώντας το προβάδισμα ενώ ο Ήφαιστος στην τελευταία επίθεση του αγώνα δεν κατάφερε να πετύχει καλάθι γνωρίζοντας με την ήττα αλλά κερδίζοντας τα συγχαρητήρια των νικητών για την πολύ καλή εμφάνισή του.
Τα δεκάλεπτα: 15-17, 21-16, 13-8, 15-22
Δεν τα κατάφερε ο Γ.Σ. Σοφάδες απέναντι στη Φάρσαλα γνωρίζοντας την πρώτη ήττα της χρονιάς. Η ομάδα του Γυμναστικού μόνο στην αρχή του αγώνα ήταν καλή όμως τα Φάρσαλα πήραν προβάδισμα στη συνέχεια και το οποίο διατήρησαν ουσιαστικά ως το τέλος του αγώνα χωρίς να απειληθούν.
Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:
Γ.Σ. Σοφάδες - Γ.Σ.Φαρσάλων 54-62
Ολυμπιακός Καρδίτσας - Κρόνος Τρικάλων 49-43
Αστέρας Λάρισας - Γ.Σ. Ελασσόνας 69-52
Γ.Σ. Αμπελώνα - Ήφαιστος Καρδίτσας 64-63
Ίκαροι Τρικάλων - Σπάρτακος Λάρισας 87-67
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ.
Εκτός έδρας αγωνίζονται σε Ελασσόνα και Τρίκαλα αγωνίζονται αντίστοιχα Ολυμπιακός και Σοφάδες την 6η αγωνιστική ενώ εντός επιστρέφει ο Ήφαιστος υποδεχόμενος τον επίσης νεοφώτιστο στην κατηγορία Σπάρτακο.
Το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής:
Αστέρας Λάρισας - Ίκαροι Τρικάλων
Γ.Σ. Ελασσόνας - Ολυμπιακός Καρδίτσας
Κρόνος Τρικάλων - Γ.Σ. Σοφάδες
Γ.Σ.Φαρσάλων - Γ.Σ. Αμπελώνα
Ήφαιστος Καρδίτσας - Σπάρτακος Λάρισας