Κύπελλο ΕΣΚΑΘ: Εύκολα ο Ολυμπιακός - Ο Ήφαιστος το τοπικό ντέρμπι
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Μπάσκετ
- Εκτύπωση
Πρεμιέρα για το κύπελλο ΕΣΚΑΘ είχαμε το απόγευμα του Σαββάτου και ειδικότερα για τον 6ο όμιλο όπου μετέχουν οι ομάδες του νομού μας.
Ο Ήφαιστος κατάφερε και πήρε τη νίκη στο ντέρμπι των δύο ομάδων του νομού μας ενώ στο άλλο παιχνίδι ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύθηκε να φθάσει στη νίκη απέναντι στα Καλύβια.
Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:
Πελασγοί Καλυβίων - Ολυμπιακός Καρδίτσας 51-69
Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τον Ολυμπιακό να επιβεβαιώσει την ανωτερότητά του απέναντι σε ένα αντίπαλο που τον χωρίζει μια κατηγορία. Στο β' μέρος έγιναν οι απαραίτητες αλλαγές και δοκιμές από τους δύο προπονητές που είναι άλλωστε και ενας εκ των στόχων του θεσμού που είναι σε εξέλιξη.
Τα δεκάλεπτα: 9-17, 5-21, 19-19, 18-12
Ήφαιστος Καρδίτσας - Γ.Σ. Σοφάδες 72-65
Το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στο Γ.Σ. Σοφάδες πήρε ο Ήφαιστος αν και είχε ελλείψεις και έκανε έτσι το παραπάνω βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Ο αγώνας ήταν "κλειστός" με τις δύο ομάδες να κινούνται κοντά αλλά με τους γηπεδούχους να είναι εύστοχοι στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα από την γραμμή των βολών (Μπράχος) φθάνοντας έτσι στη νίκη με το +7.
Τα δεκάλεπτα: 13-13, 15-16, 21-18, 23-18
Ρεπό: Γ.Σ. Γόμφων
Το ερχόμενο Σάββατο 17 Σεπτεμβρίου θα γίνουν οι αγώνες της 2ης αγωνιστικής. Το πρόγραμμα:
Ολυμπιακός Καρδίτσας - Γ.Σ. Γόμφων
Γ.Σ. Σοφάδες - Πελασγοί Καλυβίων
Ρεπό: Ήφαιστος Καρδίτσας