κύπελλο ΕΣΚΑΘ: Ξεκούραστες νίκες για Ολυμπιακό και Γ.Σ. Σοφάδες
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Μπάσκετ
- Εκτύπωση
Οι δύο εκ των τριών ομάδων του νομού μας που αγωνίστηκαν στον 6ο όμιλο δεν είχαν δύσκολο έργο φθάνοντας εύκολα στην κατάκτηση των ροζ φύλλων αγώνα.
Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:
Ολυμπιακός Καρδ. - Γόμφοι 74-54
Γ.Σ. Σοφάδες - Πελασγοί Καλυβίων 77-39
Ρεπό: Ήφαιστος Καρδίτσας
Αναλυτικά στοιχεία:
Ολυμπιακός Καρδ. - Γόμφοι 74-54
Πολύ καλό το πρώτο δεκάλεπτο για τον Ολυμπιακό του επέτρεψε να πάρει μια σεβαστή διαφορά από την ομάδα των Γόμφων που βρίσκεται ένα σκαλί χαμηλότερα. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν στο 2ο δεκάλεπτο περιορίζοντας την διαφορά στο -7 ωστόσο οι παίκτες του Στ. Μπελάγια πάτησαν ...γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο φθάνοντας ευκολα στη νίκη και δίνοντας την δυνατότητα να παίξουν όλοι οι παίκτες. Στα συν η πολύ καλή παρουσία του 15χρονου Καραγιάννη αλλά και των επίσης ελπιδοφόρων Παπαθωμά και Παπαστάθη.
Τα δεκάλεπτα: 24-14, 21-24, 15-5, 14-11
Γ.Σ. Σοφάδες - Πελασγοί Καλυβίων 77-39
Καλή προπόνηση και αν μπορεί να χαρακτηριστεί έτσι το συγκεκριμένο παιχνίδι για την ομάδα του Γυμναστικού Σοφάδων που παραλίγο να ολοκληρωθεί με νταμπλ σκορ! Ειδικά στο 2ο δεκάλεπτο η Σοφαδίτικη ομάδα έκανε ότι ήθελε μέσα στο παρκέ αφήνοντας τους φιλοξενούμενους μόνο με ένα καλάθι!
Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης, ο μεγάλος χρόνος συμμετοχής των νεαρών Ζιάκα, Παππαευαγγέλου Αθ. και Τουλιά που δείχνουν να αποτελούν το μέλλον του Σοφαδίτικου μπάσκετ.
Τα δεκάλεπτα: 22-15, 21-2, 18-13, 16-9
Γ.Σ. Σοφάδων (Κ. Κομποδιέτας): Δαουλάρης 13 (2), Παπαδημητρίου 8, Τσιαμούρας 12 (1), Παππάς 4, Μανόπουλος 3, Ασημακόπουλος 11 (1), Κόγιας 14, Δίκαρος 10 (1), Τουλιάς 2, Αθ. Παπαευαγγέλου, Ζιάκας.
Πελασγοί Μεγ. Καλυβίων (Κ. Κατσάνος): Βαρμπομπίτης 9 (1), Κατούνας 4, Γουλιώτης 5 (1), Τσίγκας 14 (1), Βασταρούχας 5, Ζάχος 2, Μπαλωμένος, Μπέντας, Αργύρης, Χατζής, Διβάνης.
Η βαθμολογία (σε 2 αγώνες)
Ολυμπιακός Καρδίτσας 4
Γ.Σ. Σοφάδες 3
Ήφαιστος Καρδίτσας 2*
Πελασγοί Καλυβίων 2
Γ.Σ. Γόμφοι 1*
* Οι ομάδες με αστερίσκο έχουν ένα αγώνα λιγότερο
Το ερχόμενο Σάββατο 24/9 θα πραγματοποιηθεί η 3η αγωνιστική του κυπέλλου στον 6ο όμιλο.
Το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής:
Γ.Σ. Γόμφοι - Γ.Σ. Σοφάδες
Πελασγοί Καλυβίων - Ήφαιστος Καρδίτσας
Ρεπό: Ολυμπιακός Καρδίτσας