Play Off Α1 ΕΣΚΑΘ: Με το αριστερό η πρεμιέρα του Γυμναστικού Σοφάδων
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Μπάσκετ
- Εκτύπωση
Πρεμιέρα στα Play Off ανόδου της Α1 ΕΣΚΑΘ είχαμε το απόγευμα του Σαββάτου (8/4) με την ομάδα των Σοφάδων να ξεκινά με το ...αριστερό στα Τρίκαλα απέναντι στους Ικάρους.
Με νίκη ξεκίνησε στο άλλο παιχνίδι και η Νίκη Βόλου που νίκησε στο ντέρμπι του Βόλου τον τοπικό Γυμναστικό.
Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:
Γ.Σ Βόλου - Νίκη Βόλου 73-80
Η ομάδα της Νίκης χάρη σε ένα ξέσπασμα που έκανε στα τελευταία λεπτά του 2ου δεκαλέπτου άνοιξε τη διαφορά στο +14. Ο Γ.Σ. Βόλου έκανε μια αντεπίθεση στα τελευταία δευτερόλεπτα μειώνοντας ακόμα και στους 3 πόντους (73-76) όμως δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή. Τα δεκάλεπτα: 19-21, 13-25, 22-19, 19-15
Ίκαροι - Γ.Σ. Σοφάδων 75-66
Ένα 19-0 σερί για τους Ικάρους στο τέλος του ημιχρόνου και στην αρχή του δεύτερου στοίχισε ακριβά στην ομάδα του Γυμναστικού Σοφάδων που ως εκείνη την ώρα έδειχνε πως χτυπά το παιχνίδι στα ίσα. Συγκεκριμένα το 33-38 μετατράπησε σε 52-38 και η ομάδα των Σοφάδων βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ χωρίς να μπορέσει να μειώσει περισσότερο από τους έξι πόντους σε κανένα σημείο στη συνέχεια. Τα δεκάλεπτα: 21-21, 20-17, 14-8, 20-20
Σε δύο εβδομάδες αφού μεσολαβεί η περίοδος του Πάσχα οι τέσσερις ομάδες θα βρεθούν εκ νέου αντιμέτωπες με το Γ.Σ. Σοφάδων να δίνει τον πρώτο αγώνα μπροστά στο κοινό του και με αντίπαλο το Γ.Σ. Βόλου.
Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής:
Γ.Σ. Σοφάδων - Γ.Σ Βόλου
Νίκη Βόλου - Ίκαροι