Έστω και δύσκολα, ξεπέρασε το εμπόδιο των Δαναών ο Γ.Σ. Σοφάδων
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Μπάσκετ
- Εκτύπωση
Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΘ ο Γυμναστικός των Σοφάδων, κόντρα στους Δαναούς με σκορ 69-68, σε ένα παιχνίδι για γερές καρδιές που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης.
Η ομάδα του Δημήτρη Αρχοντούλη χωρίς να πιάσει υψηλή απόδοση καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, δυσκολεύτηκε αρκετά να κάμψει τη μαχητικότητα των αντιπάλων της. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπυ από τα πρώτα λεπτά με τον Γ.Σ.Σ. να πηγαίνει στα αποδυτήρια μόλις ένα πόντο μπροστά 32-31. Με την έναρξη του 3ου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά 41-44 όμως οι Σοφαδίτες αντέδρασαν και έκλεισε το δεκάλεπτο ισόπαλο 51-51. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Γ.Σ.Σ. ήταν συνεχώς προηγούμενος και φτάσαμε 2 λεπτά πριν το τέλος με σκορ 65-61. Οι Δαναοί αντέδρασαν και προηγήθηκαν δύο φορές, με 65-66 και 67-68. Στα τελευταία 13 δευτερόλεπτα οι φιλοξενούμενοι έχασαν δύο ευκαιρίες από την γραμμή των βολών, ενώ στο ριμπάουντ ο Δίκαρος κέρδισε φάουλ και με δυο δικές του εύστοχες βολές γράφτηκε το τελικό 69-68, καθώς οι ομάδα των Δαναών δεν κατάφερε κάτι στην τελευταία της επίθεση.
Έτσι, η ομάδα των Σοφάδων παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής από τη θέση που οδηγεί στα πλέϊ οφ και έχει δύο βδομάδες μπροστά της για να προετοιμαστεί για το ντέρμπυ κορυφής κόντρα στον Αμπελώνα το μεθεπόμενο Σάββατο, σε έναν εκτός έδρας αγώνα που θα κρίνει πολλά για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.
Τα δεκάλεπτα: 18-16, 32-31, 51-51, 69-68
Γ.Σ. Σοφάδων (Δ. Αρχοντούλης): Τσιάπουλας 14, Μπιζιώτης 2, Κοβάτσεφ 6, Παπαδημητρίου, Ναούμ, Ψυχογιός 8 (2), Ζωιτσάκος 7 (1), Κόγιας, Γκαντιάς 23 (1), Αρχοντής 1, Δίκαρος 8.
Δαναοί Τρικάλων (Ευ. Φρύδας): Ροδόπουλος 14 (1), Λιβιτσάνος, Ντούρβας 9 (1), Πολυγένης 3 (1), Καλαπανίδας 6, Γκιζέλης 7 (1), Τζάνης, Αγγέλης 15, Αγγελόπουλος 14.