Ήττα στις λεπτομέρειες στα Φάρσαλα για τον Γ.Σ. Σοφάδων Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Μπάσκετ
- Εκτύπωση
Την ήττα γνώρισε ο Γυμναστικός των Σοφάδων στο ντέρμπυ των πρωτοπόρων το περασμένο Σάββατο στα Φάρσαλα με σκορ 73-68, σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.
Οι παίκτες του Δημήτρη Αρχοντούλη μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και με μεγάλη προσήλωση σε άμυνα και επίθεση εναλλασσότανε στο σκορ συνεχώς, με τους γηπεδούχους να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα στο τέλος του 1ου ημιχρόνου με σκορ 41-35.
Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου οι Σοφαδίτες έτρεξαν σερί 11-0 και προηγήθηκαν 41-46, για να έρθει η απάντηση από τον Γ.Σ.Φ. , που με ένα δικό του 9-0 έφερε μπροστά τους γηπεδούχους 50-46. Το παιχνίδι ισορρόπησε για μια ακόμη φορά με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες 62-62 περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος. Εκείνη τη στιγμή τα Φάρσαλα με νέο ξέσπασμα έκαναν το 72-64. Ο Γ.Σ.Σ. δεν εγκατέλειψε το παιχνίδι πίεσε σε όλο το γήπεδο, μείωσε στους 5, αλλά το σουτ τριών πόντων 22’’ πριν το τέλος δεν βρήκε στόχο, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πανηγυρίσουν μια μεγάλη νίκη.
Επόμενος αγώνας για τον Γ.Σ.Σ. το ερχόμενο Σάββατο , το τοπικό ντέρμπυ με το Ολυμπιακό στην Καρδίτσα.
Τα δεκάλεπτα:18 -21, 41-35, 56-55, 73-68
Γ.Σ. ΦΑΡΣΑΛΩΝ (Θωμάς Αλεξίου): Τσέλιος 22 (1), Σοφαδίτης 15 (1), Κατσαβέλης, Ίλτσογλου 4, Ψύρρας Δ. 9 (2), Ψύρρας Θ. 10, Μπίνας 2, Μάρκος 11, Κόφφας, Τριανταφύλλου, Κουτζούχας.
Γ.Σ. Σοφάδες (Δ. Αρχοντούλης): Τσιάπουλας 12(1), Μπιζιώτης , Κοβάτσεφ 4 , Παπαδημητρίου, Ναούμ , Ψυχογιός, Ζωιτσάκος 9(1), Κόγιας 3(1), Γκαντιάς 21, Αρχοντής 4(1), Δίκαρος 15, Παπαλόπουλος