Α1 ΕΣΚΑΘ: Με το δεξί ο Ήφαιστος - Στο Γ.Σ. Σοφάδες το τοπικό ντέρμπι Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Μπάσκετ
- Εκτύπωση
Με τον δεξί μπήκε στη νέα χρονιά ο Ήφαιστος καθώς επικράτησε στο κλειστό της Καρδίτσας του Κρόνου με 70-53.
Η ομάδα μας μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο δεκάλεπτο κατάφερε και ανέβασε σημαντικά την απόδοσή της εξασφαλίζοντας διψήφιο αριθμό πόντων διαφοράς στα δύο επόμενα δεκάλεπτα μετατρέποντας έτσι τον αγώνα σε τυπική διαδικασία στο τέταρτο και τελευταίο μέρος.
Τα δεκάλεπτα: 12-13, 25-14, 20-10, 13-16
Στο τοπικό ντέρμπι του νομού μας ο Γυμναστικός Σοφάδες κατάφερε να κερδίσει τον Ολυμπιακό διαχειρόμενος κυρίως μια διαφορά 11 πόντων που απέκτησε από το πρώτο δεκάλεπτο (24-13). Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να απειλήσουν κυρίως στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως εκεί η ψυχραιμία των παικτών των Σοφάδων έφερε τη νίκη που χρήζει με την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου φαβορί την ομάδα του Γυμναστικού για την είσοδο στα play off ανόδου.
Τα δεκάλεπτα: 24-13, 9-11, 18-15, 14-20
Ντέρμπι ήταν το Σπάρτακος - Ελασσόνα με τους γηπεδούχους στα τελευταία δευτερόλεπτα να είναι ψύχραιμοι στις βολές φθάνοντας έτσι στη νίκη. Εύστοχοι από μακρυά οι παίκτες του Αμπελώνα και με την άμυνα οδηγό, τους οδήγησε στην εύκολη νίκη απέναντι στον Αστέρα. Χωρίς ήττα ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο η ομάδα των Φαρσάλων που πριν λίγες ημέρες κατέκτησε και το κύπελλο της ΕΣΚΑΘ.
Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής:
Γ.Σ. Σοφάδες - Ολυμπιακός Καρδίτσας 65-59
Ήφαιστος Καρδίτσας - Κρόνος Τρικάλων 70-53
Σπάρτακος Λάρισας - Γ.Σ. Ελασσόνας 91-83
Γ.Σ. Αμπελώνα - Αστέρας Λάρισας 74-58
Ίκαροι Τρικάλων - Γ.Σ.Φαρσάλων 66-85
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ.
Με εκτός έδρας αγώνες ξεκινά ο β' γύρος για Γ.Σ. Σοφάδες και Ολυμπιακό Καρδίτσας ενώ ο Ήφαιστος θα υποδεχθεί στο κλειστό της Καρδίτσας την Ελασσόνα.
Το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής:
Ίκαροι Τρικάλων - Γ.Σ. Σοφάδες
Γ.Σ. Αμπελώνα - Ολυμπιακός Καρδίτσας
Σπάρτακος Λάρισας - Αστέρας Λάρισας
Ήφαιστος Καρδίτσας - Γ.Σ. Ελασσόνας
Γ.Σ.Φαρσάλων - Κρόνος Τρικάλων