Δύο στα δύο ο Α.Σ.Κ. εντός και συνεχίζει... Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Μπάσκετ
- Εκτύπωση
Σημαντικό βήμα για την επίτευξη των στόχων του, έκανε την Κυριακή ο Α.Σ.Καρδίτσας που επικράτησε με 55-48 της Νίκης Βόλου για την 5η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής. Ο Α.Σ.Κ. διατήρησε το αήττητο της έδρας του και βλέπει με αισιοδοξία τη συνέχεια.
Για να τα καταφέρει όμως, ο Α.Σ.Κ. χρειάστηκε να ξεπεράσει το άγχος και τη νευρικότητα που στέρησαν τη δυνατότητα να καθαρίσει πιο εύκολα το ματς. Στο αμυντικό κομμάτι, η ομάδα της πόλης μας ήταν άριστη από την αρχή μέχρι το φινάλε, όμως στην επίθεση είχε μεγάλα κενά διαστήματα που δεν της επέτρεψαν να κυριαρχήσει από την αρχή του αγώνα. Ο Α.Σ.Κ. πήρε κεφάλι από το πρώτο δεκάλεπτο και δεν έχασε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα την πρωτοπορία στο σκορ. Η αστοχία και τα πολλά λάθη στην επίθεση όμως, έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να είναι κοντά στο σκορ. Το τελικό 55-48, δίνει στον Α.Σ.Κ. μια καθαρή και δίκαιη νίκη.
Αφιερωμένη στο Χρήστο Δεληγιάννη
Οι παίκτες και προπονητές του Α.Σ.Καρδίτσας αφιερώνουν τη νίκη της Κυριακής στον Καρδιτσιώτη αθλητή των Τρικάλων BC Χρήστο Δεληγιάννη, που πρόσφατα πέρασε μια περιπέτεια υγείας. Οι άνθρωποι του Α.Σ.Κ. εκφράζουν τις θερμές ευχές τους για ομαλή ανάρρωση και γρήγορη επιστροφή στα γήπεδα.
Δεκάλεπτα: 11-10, 31-21, 45-37,55-48.
Α.Σ.Καρδίτσας (Σπ.Παππάς-Χ.Φόρος): Δεσπούλης, Μπράχος, Θώδης 2, Τσιαμούρας 17(3), Παππάς Κ. 3 (1), Γεωργίου 5 (1), Κομποδιέτας 7(1), Μπραϊμιώτης, Παπαδόπουλος 18, Βούλγαρης, Αντωνίου 3(1), Κουρέπης.
Νίκη Βόλου (Καραϊσκος): Τζίνης 5(1), Κατσαλής, Τσιώλης 19(1), Καραθανάσης, Βασδέκης, Κέτουλας 3, Τάσσος 12, Τοκατλίδης 9.