Επίσημη «πρώτη» του Α.Σ. Καρδίτσας: Νέα ομάδα – ίδιος ο στόχος! (+Φωτο +Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Μπάσκετ
- Εκτύπωση
![Επίσημη «πρώτη» του Α.Σ. Καρδίτσας: Νέα ομάδα – ίδιος ο στόχος! (+Φωτο +Βίντεο)](/media/k2/items/cache/c72556fcf8e678c0f0a5abecb26f1263_L.jpg?t=20230824_174719)
Σε πανηγυρικό κλίμα και με διάχυτη αισιοδοξία ότι και την φετινή χρονιά η ομάδα θα πετύχει το στόχο να παραμείνει στα «μεγάλα σαλόνια» του μπάσκετ και να προσφέρει μεγάλες συγκινήσεις στο φίλαθλο κοινό της πόλης πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Πέμπτης (24/8) στο Κλειστό Γυμναστήριο «Γιάννης Μπουρούσης»
ο αγιασμός και η πρώτη επίσημη προπόνηση του Α.Σ. Καρδίτσας, υπό τις οδηγίες του κόουτς Νίκου Παπανικολόπουλου και των συνεργατών του, στην οποία συμμετείχαν όλοι οι παίκτες που αποτελούν μέχρι στιγμής το ρόστερ της ομάδας- όπου αναμένονται ακόμα 2 προσθήκες- που έλαβαν και το πρώτο χειροκρότημα της χρονιάς από δεκάδες φιλάθλους που έδωσαν το παρόν.
Φιλάθλους που η ομάδα όπως δήλωσε και ο Πρόεδρος της ΚΑΕ κ. Γιάννης Μπουρούσης θέλει κοντά της ακόμα περισσότερο από πέρυσι.
Ειδικότερα ο κ. Γιάννης Μπουρούσης, σε δηλώσεις του αφού καλωσόρισε τους νέους αθλητές εξέφρασε την πεποίθησή του ότι φέτος η ομάδα έχει μεγαλύτερη εμπειρία σε όλους τους τομείς της λειτουργίας της σε επαγγελματικά πρότυπα. «Ήταν ένα μεγάλο σχολείο για εμάς η περσινή χρονιά» τόνισε. Αναφερόμενος στο αγωνιστικό μέρος τόνισε ότι η ομάδα άλλαξε όλους σχεδόν τους παίκτες αν και ήθελε να κρατήσει κάποιους από την περσινή ομάδα όπως π.χ. τον Γκάλιναρντ ή και τον Έβανς, αλλά για οικονομικούς λόγους αυτό δεν ήταν εφικτό. Από εκεί και πέρα ο προπονητής επέλεξε τους παίκτες που πιστεύει ότι μπορούν να κρατήσουν την ομάδα στην κατηγορία, - γιατί αυτός είναι ο στόχος μας- ελπίζω πιο ανώδυνα κι όχι με αυτό το άγχος και την πίεση που δικαιολογείται γιατί είναι μια καινούργια ομάδα». Ο Γιάννης Μπουρούσης έστειλε και μήνυμα στο φίλαθλο κόσμο της πόλης να σταθεί δίπλα στην ομάδα, περισσότερο από ότι στάθηκε πέρυσι και να απολαύσει την παρουσία και τους αγώνες της ομάδας στην μεγάλη κατηγορία, γιατί αυτή δεν είναι κάτι δεδομένο «Πρέπει να δείξουν ότι μας στηρίζουν και μας βοηθάνε. Πρέπει να έρχονται στο γήπεδο» τόνισε.
Ο Γενικός Δ/ντης της ΚΑΕ κ. Χρ. Δεληγιάννης τόνισε ότι ξεκινάει άλλη μια χρονιά που μόνο εύκολη δεν μπορεί να χαρακτηριστεί καθώς βρίσκεται ξανά στο κορυφαίο επίπεδο έπειτα από μια δύσκολη σεζόν που όλοι την έζησαν έντονα και επανέλαβε ότι στόχος της ομάδας είναι η παραμονή στην Basket League. “Πρέπει να δείξουμε ότι μάθαμε από την περσινή έχουμε κατακτήσει κάτι και αυτό να μετουσιωθεί σε κάποια καλύτερα αποτελέσματα. Είμαστε πάρα πολύ ικανοποιημένοι μέχρι στιγμής από το σχεδιασμό που κάναμε. Αποφασίσαμε να κρατήσουμε τον Παπανικολόπουλο ο οποίος τελείωσε τη χρονιά πέρυσι δείχνοντας αξιώσεις ένα πολύ καλο πρόσωπο. Εμπιστευόμαστε 100% τον προπονητή και το επιτελείο και στηρίξαμε τις επιλογές τους και νομίζω ότι για το επίπεδο της ομάδας και το μπατζετ που διαθέτει καταφέραμε να έχουμε μαζί μας τους παίκτες τους οποίους εμείς επιλέξαμε» τόνισε ενώ δεν παρέλειψε να ευχαριστήσει τους χορηγούς της ομάδας εκφράζοντας την ικανοποίησή του για την ανταπόκρισή τους.
Νίκος Παπανικολόπουλος: «Είναι η δεύτερη χρονιά που ο ΑΣΚ αγωνίζεται στην Basket League. Eίμαστε πολύ χαρούμενοι που έχουμε ξεκινήσει ήδη εδώ και 4 ημέρες την προετοιμασία. Το ρόστερ είναι κατά 90% συμπληρωμένο, περιμένουμε μια προσθήκη Αμερικανού παίκτη και ίσως άλλη μια προσθήκη ενός Έλληνα για να είμαστε 100% έτοιμοι. Μέχρι το τέλος της εβδομάδας όλοι θα είναι εδώ για να μπορούμε να δουλέψουμε για να πετύχουμε το στόχο της ομάδας που για άλλη μια χρονιά θα είναι η παραμονή στην κατηγορία. Είναι πλεονέκτημα ο τρόπος με τον οποίο κατακτήθηκε η παραμονή στην κατηγορία και σίγουρα η συμβολή και η αγάπη του κόσμου, από εκεί και πέρα υπάρχουν αντικειμενικές δυσκολίες, όπως 12 καινούργιοι παίκτες που πρέπει να είναι στην ίδια σελίδα για να παίξει η ομάδα και να αποδώσει αυτό που θέλουμε, αλλά είναι πράγματα τα οποία με χρόνο και με δουλειά λύνονται. Είμαστε ικανοποιημένοι με το ρόστερ το οποίο δημιουργήσαμε και ό,τι κι αν πούμε τώρα δεν έχει καμιά σημασία, όλοι αυτή την περίοδο ευτυχισμένοι είναι. Εμείς πρέπει να φτιάξουμε μια ομάδα η οποία στην αρχή του πρωταθλήματος να είναι έτοιμοι
Νίκος Δίπλαρος: Μια καινούργια σεζόν αρχίζει και για μένα και για την ομάδα. Είμαστε όλοι καινούργιοι παίκτες σε μια καινούργια ομάδα, θα προσαρμοστούμε εύκολα, το κλίμα είναι πολύ καλό πολύ οικογενειακό κι αυτό μας το κάνει ακόμα πιο εύκολο. Ήδη έχουμε ξεκινήσει κάποιες προπονήσεις και έχουμε έρθει κοντά. Εύχομαι υγεία σε όλο το επιτελείο και όλους τους παίκτες και πιστεύω ότι θα έχουμε μια όμορφη σεζόν
Μάρεκ Κλάσεν: Είμαι μόνο μερικές μέρες εδώ, αλλά βλέπω ότι όλοι με έχουν υποδεχθεί με τον καλύτερο τρόπο κι εμένα και την οικογένειά μου και είμαι πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα
Σακ Μπιουκάναν: «Είμαι πολύ ευχαριστημένος, η Διοίκηση έχει κάνει μια πολύ καλή δουλειά στην επιλογή των παικτών, είμαστε όλοι διψασμένοι να παίξουμε ένα καλό μπάσκετ. Είμαι πολύ ενθουσιασμένος με την πόλη και ανυπομονώ να δώσω νίκες στον κόσμο της»
Κωστής Κριτσιάνης