Κύπελλο ΕΣΚΑΘ: Νίκη γοήτρου για τον Ολυμπιακό
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Μπάσκετ
- Εκτύπωση
Ολοκληρώθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου οι υποχρεώσεις των ομάδων στον 6ο όμιλο του Κυπέλλου ΕΣΚΑΘ με τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει νίκη γοήτρου απέναντι στον συμπολίτη Ήφαιστο.
Η ομάδα του Ολυμπιακού ήθελε νίκη σχεδόν με 20 πόντους για να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση κατι που φάνταζαι δύσκολο εξ αρχής. Οι ερυθρόλευκοι ωστόσο ήθελαν τη νίκη γοήτρου και το πέτυχαν αν και βρέθηκαν με διψήφια διαφορά πόντων πίσω στο σκορ (55-67).
Οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό δεκάλεπτο σε κάθε ημίχρονο με τον τυπικά γηπεδούχο Ολυμπιακό να ξεκινά καλά και τελειώνει καλά το παιχνίδι ενώ την ομάδα του Ήφαιστου να έχει εξαιρετική συμπεριφορά στα μισά του αγώνα με το επιμέρους σκορ (32-52) σε αυτό το χρονικό σημείο να μην κάνει ωστόσο στο τέλος την διαφορά.
Τα δεκάλεπτα: 23-15, 14-22, 18-30, 22-7
Στην επόμενη φάση συνεχίζουν Γ.Σ. Σοφάδες και Ήφαιστος.
Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:
Γ.Σ. Γόμφοι - Πελασγοί Καλυβίων 82-66
Ολυμπιακός Καρδίτσας - Ήφαιστος Καρδίτσας 77-74
Ρεπό: Γ.Σ. Σοφάδες
Η τελική βαθμολογία:
Γ.Σ. Σοφάδες 7
Ήφαιστος Καρδίτσας 7
Ολυμπιακός Καρδίτσας 7
Γ.Σ. Γόμφοι 5
Πελασγοί Καλυβίων 4