Ο Εθνικός Λάρισας κατέκτησε το κύπελλο της ΕΣΚΑΘ 2016-2017
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Μπάσκετ
- Εκτύπωση
Η ομάδα του Εθνικού Λάρισας ήταν αυτή που κατάφερε να κατακτήσει το κύπελλο της ΕΣΚΑΘ απέναντι στο Γ.Σ. Σοφάδες στον τελικό που πραγματοποιήθηκε στο Ε.Α.Κ. Λάρισας το απόγευμα της Κυριακής (2/4).
Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ καθόλη τη διάρκεια του αγώνα με τον Γυμναστικό Σοφάδων να έχει ένα μικρό προβάδισμα κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.
Στα τελευταία λεπτά ωστόσο οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν πιο καθαρό μυαλό στις τελικές προσπάθειες ενώ ο Γυμναστικός αρκετά άστοχα σουτ από τη γραμμή του τριπόντου και από μέση απόσταση με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 70-75.
Τα δεκάλεπτα: 12-11, 20-17, 19-18, 19-29
Όσοι βρέθηκαν πάντως στο κλειστό το Σαββατοκύριακο απόλαυσαν τρία παιχνίδια που κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.
Ο Γυμναστικός Σοφάδες πλέον στρέφει την προσοχή του στα Play Off όπου θα διεκδικήσει την άνοδο στη Γ' Εθνική μέσα από το μίνι πρωτάθλημα των τεσσάρων ομάδων.