Παραιτήθηκε από πρόεδρος του Ολυμπιακού ο Θεοδ. Παρθένης Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Μπάσκετ
- Εκτύπωση
Την απόφαση του να παραιτηθεί από πρόεδρος του Ολυμπιακού Καρδίτσας γνωστοποίησε σήμερα Δευτέρα με την ακόλουθη επιστολή ο Κος Θεόδωρος Παρθένης.
Αναλυτικά:
Με το παρόν ανακοινώνω την παραίτησή μου από πρόεδρος του Ολυμπιακού Καρδίτσας. Στον ενάμιση χρόνο που βρέθηκα στο πηδάλιο του Ολυμπιακού αποκόμισα σημαντικές εμπειρίες και γνώρισα ανθρώπους και συμπεριφορές που αναμφίβολα με έκαναν σοφότερο. Αυτό ήταν και το μόνο μου όφελος από την ενασχόληση με τον αθλητισμό.
Η δική μου προαίρεση και διάθεση ήταν να προσελκύσω περισσότερα παιδιά στον αθλητισμό, ώστε να αποκτήσουν ευχάριστες εμπειρίες, εφόδια και αναμνήσεις που θα τα συνοδεύουν σε όλη τους τη ζωή. Στο χώρο τόσο του ποδοσφαίρου, όσο και της καλαθοσφαίρισης και της κολύμβησης υπάρχουν προσωπικότητες με γνώση και αγάπη για αυτό που κάνουν. Άνθρωποι που έχουν την ικανότητα να δημιουργήσουν και να στρέψουν τον αθλητισμό στις ρίζες του, που είναι η καλλιέργεια των ανθρώπινων αρετών.
Το έργο αυτό, όμως, δεν μπορεί να είναι έργο του ενός προέδρου, του ενός παράγοντα, του ενός προπονητή. Πρόκειται για ομαδική δουλειά, με προσωπικό κόστος, επιμονή, οργάνωση, μεθοδικότητα, ώστε να δρέψουμε αποτελέσματα σε βάθος χρόνου. Αποτελέσματα που δεν είναι άλλα από τη δημιουργία υγειών πολιτών. Όλοι μπορεί να συμφωνούμε ως προς αυτό, αλλά οι ίδιοι οι άνθρωποι βάζουμε εμπόδια όντας εφήμερα σκεπτόμενοι ή μη σκεπτόμενοι. Ούτε η ταμπέλα «πρόεδρος» λέει κάτι, ούτε επιβολή στη θέληση των ανθρώπων, αν δεν το επιθυμούν.
Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους όσους συνεργάστηκαν μαζί μου το διάστημα της προεδρίας μου. Κρατάω μόνο τις καλές στιγμές και δηλώνω παρών στον Ολυμπιακό ως απλός στρατιώτης.
Με τιμή,
Θεόδωρος Παρθένης