Πρώτη εκτός έδρας νίκη για τον Γ.Σ. Σοφάδων Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Μπάσκετ
- Εκτύπωση
Την πρώτη εκτός έδρας νίκη πέτυχε το περασμένο Σάββατο ο Γυμναστικός των Σοφάδων στη δύσκολη έδρα της Ελασσόνας με πολύ καλή εμφάνιση και σκορ 49-70.
Οι παίκτες του Δημήτρη Αρχοντούλη μπήκαν δυνατά στο παρκέ και από το πρώτο κιόλας λεπτό έδειξαν ότι δεν θα αφήσουν περιθώρια για αμφισβήτηση στους αντιπάλους τους. Με δυνατή άμυνα και πολύ καλές επιλογές στην επίθεση πήραν εξ’ αρχής κεφάλι στο σκορ και τελείωσαν το ημίχρονο στο +17 με 25-41.
Το 3ο δεκάλεπτο υπήρξε εντυπωσιακό για τον Γ.Σ.Σ. εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 30 πόντους και δίνοντας τη δυνατότητα στο νεαρό τεχνικό της ομάδας να δοκιμάσει σχήματα και πρόσωπα. Το τέταρτο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία με τον Γυμναστικό να χαλαρώνει και να παίρνει τη νίκη με 49-70.
Απόντες για το Σοφαδήτικο συγκρότημα οι Μέλλος και Παπαλόπουλος.
Καλή η διαιτησία των Γερακίνη - Γκέκα.
Με αυτή τη νίκη ο σύλλογος των Σοφάδων εδραιώθηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και έδειξε της δυνατότητες που έχει για το φετινό μαραθώνιο της Α1 ΕΣΚΑΘ.
Τα δεκάλεπτα: 13-21, 25-41, 34-57, 49-70
Γ.Σ. Ελασσόνα (Μπούσιας): Πουρίκας, Οικονόμου 5, Μπελαής 3(1), Λιάπης 15, Κορομηλάς 3, Σολωμός, Κουλιούμπας 2, Μπούσιας 6, Πισπιρίκος 1, Τηλέμης 12, Γεράσης 2, Χατζημπύρος.
Γ.Σ. Σοφάδες (Δ. Αρχοντούλης): Τσιάπουλας 9(1), Μπιζιώτης 2, Κοβάτσεφ 18(2), Παπαδημητρίου, Ναούμ 6(2), Ψυχογιός, Ζωιτσάκος 2, Κόγιας 2, Γκαντιάς 14(2), Αρχοντής 11(2), Δίκαρος 6.