Ήττα σοκ για Καππαδοκικό από την Ασπίδα - Ανατροπή και νίκη για Ταυρωπό (Ρεπορτάζ) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Ερασιτεχνικό
- Εκτύπωση
Ήττα σοκ γνώρισε το Καππαδοκικό από την Ασπίδα στην έδρα του και πλέον σχεδιάζει για άνοδο μόνο μέσω των play off.
Την ίδια ώρα ο Ταυρωπός έκανε την ανατροπή και κέρδιζε τον Διαγόρα αποκτώντας διαφορά οκτώ βαθμών από Καππαδοκικό και Άγιο Θεόδωρο που όμως έχει ένα αγώνα λιγότερο.
Εύκολα πέρασε από την Αγία Τριάδα το Μασχολούρι που πλησίασε εκ νέου κοντά στην τετράδα των play off όπως και το Μαυρομμάτι που επικράτησε δύσκολα της Κρανιάς. Σε μπελάδες έβαλε η εντός έδρας ήττα τον Σώκρατες από το Μουζάκι με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν τέσσερις βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη. Χωρίς νικητή η αναμέτρηση της Αμπέλου με το Αγναντερό που αφήνει μάλλον περισσότερο δυσαρεστημένους τους φιλοξενούμενους.
Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής:
Δόξα Aγ. Τριάδας - Δόξα Mασχολουρίου 0-4
Kαραϊσκάκης Μαυρομ. - Α.Ο. Κρανέας 2-1
Α.Ε. Καππαδοκικού - Α.Ο. Ασπίδα 0-1
Α.Ο. Ταυρωπός - Α.Ο. Διαγ. Αμπελικού 2-1
Α.Σ Σώκρατες - Α.Ε. Μουζακίου 1-2
Δόξα Αμπέλου - Α.Ο. Αγναντερού 1-1
Οι αναμετρήσεις Άρης Φίλιας - Α.Ο. Kυψέλη και Αετός Αγ. Θεοδώρου - Α.Ο. Προδρομιακός θα πραγματοποιηθούν την προσεχή Τρίτη 25 Φεβρουαρίου στις 15:00 έπειτα από απόφαση της Επιτροπής Πρωταθλήματος της ΕΠΣ Καρδίτσας.
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ.
Αναλυτικά στοιχεία από τους αγώνες της σημερινής ημέρας:
Πίσω στο σκορ βρέθηκε ο Ταυρωπός από τον μαχητικό Διαγόρα με τέρμα που σημείωσε ο Τάτσιος στο 38'. Οι "πορτοκαλί" γύρισαν τον αγώνα αρχικά ισοφαρίζοντας στο 46' με τον Κουτσώνα και στο 74' με τον Παπακώστα. Στο 85' αποβλήθηκε ο αρχηγός του Διαγόρα με 2η κίτρινη (Κούκλης) ενώ παράπονα εξέφρασαν στο KarditsaLive.Net οι φιλοξενούμενοι για κόκκινη που δεν δόθηκε εις βάρος της γηπεδούχου στο πρώτο ημίχρονο σε φάουλ που έκανε τελευταίος αμυνόμενος.
Έκπληξη είχαμε στο γήπεδου Καππαδοκικού καθώς η Α.Ε.Κ. πληρώνοντας προφανώς την κούραση από το παιχνίδι κυπέλλου εντός της εβδομάδας που πήγε στην παράταση με το Προάστιο και έχοντας και κάποιες ελλείψεις ηττήθηκε με 0-1 από την Ασπίδα με γκολ του Καραγιάννη. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο 27' και κατάφεραν να το κρατήσουν ως τη λήξη του αγώνα. Παράπονα και εδώ διατυπώθηκαν στο Karditsalive.Net από τους γηπεδούχους για ακυρωθέν γκολ στα πρώτα λεπτά του αγώνα που ακυρώθηκε ως οφσάιντ.
Ίσως το πιο εύκολο απόγευμα στο πρωτάθλημα να πέρασε το απόγευμα του Σαββάτου η Δόξα Μασχολουρίου που κέρδισε στην Αγία Τριάδα με 4-0. Ο Σμέτης άνοιξε και έκλεισε το σκορ στο 3' και στο 32' και ενδιάμεσα Κυριάκης Αθ. στο 10' και Μανασής Β. στο 22'. Το καταστροφικό α' ημίχρονο έληξε με κόκκινη για την Δόξα.
Ισόβαθμος με το Μασχολούρι παρέμεινε ο Καραϊσκάκης αφού επικράτησε πιο δύσκολα της Κρανιάς με 2-1 στο Μαυρομμάτι. Ο Βάγγας άνοιξε το σκορ στο πρώτο μέρος για την γηπεδούχο όμως στην επανάληψη ο Κανιούρας Ηλ. ισοφάρισε σε 1-1 πριν δώσει την τελική λύση ο Τσουλούφας για τους γηπεδούχους.
Κρίσιμο αγώνα έδωσαν Σώκρατες και Μουζάκι για την αποφυγή των play out με τους φιλοξενούμενους να κάνουν την ανατροπή στο β' ημίχρονο. Ο Σώκρατες προηγήθηκε με τον Μπρουζιώτη στο 38' όμως ο 16χρονος Κωνσταντάκος με την είσοδό του στον αγώνα έδωσε ώθηση στους φιλοξενούμενους ισοφαρίζοντας αρχικά στο 62' και δίνοντας την ασίστ στο Π. Κίσσα στο 69' για το τελικό 1-2.
Από ένα γκολ πέτυχαν Άμπελος και Αγναντερό στα πρώτα λεπτά της μεταξύ τους αναμέτρησης. Ο Τσιαφίτσας άνοιξε το σκορ στο 6' για το Αγναντερό και ισοφάρισε στο 18' ο Χατζηγιάννης.
Δύσκολη έξοδο στο Αμπελικό για τον Αετό την 25η αγωνιστική ενώ εκτός έδρας αναμετρήσεις με ομάδες που παλεύουν για την αποφυγή των play out δίνουν σε Αγναντερό και Μουζάκι ο Ταυρωπός και το Καππαδοκικό αντίστοιχα. Δύσκολη έξοδο και για την Κυψέλη στο Μασχολούρι με τις δύο ομάδες να θέλουν τους βαθμούς της νίκης.
Κρίσιμη αναμέτρηση και για την Κρανιά με αντίπαλο την Αγία Τριάδα που όμως θα δοθεί σε ουδέτερο λόγω της τιμωρίας της έδρας των γηπεδούχων (κάτι ανάλογο συνέβει και για την Δόξα εις διπλούν).
Το πρόγραμμα της 25ης αγωνιστικής:
Δόξα Mασχολουρίου - Α.Ο. Kυψέλη
Α.Ο. Κρανέας - Δόξα Aγ. Τριάδας
Α.Ο. Προδρομιακός - Άρης Φίλιας
Α.Ο. Ασπίδα - Kαραϊσκάκης Μαυρομ.
Α.Ο. Διαγ. Αμπελικού - Αετός Αγ. Θεοδώρου
Α.Ε. Μουζακίου - Α.Ε. Καππαδοκικού
Α.Ο. Αγναντερού - Α.Ο. Ταυρωπός
Δόξα Αμπέλου - Α.Σ Σώκρατες