Δραματικές προκρίσεις για τον τελικό από Σέλλανα και Μυρίνη Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Ερασιτεχνικό
- Εκτύπωση
Ημιτελικά κυπέλλου είχαμε σήμερα το απόγευμα για το κύπελλο της ΕΠΣ Καρδίτσας με τους δύο αγώνες να μην ολοκληρώνονται στα 90'.
Στην αναμέτρηση του Εθνικού με την Μυρίνη οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο 23' με τον Μπαντή όμως η Μυρίνη στην επανάληψη κατάφερε να ισοφαρίσει στο 58' με τον Μερεντίτη, στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση. Εκεί δεν υπήρξε καμία αλλαγή στο σκορ κι έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην άχαρη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί η Μυρίνη πιο εύστοχη πήρε το εισιτήριο για τον τελικό όπου και θα αγωνιστεί με τα Σέλλανα.
Τα χτυπήματα πέναλτι:
Μπαντής (Εθνικός) 1-0
Γκατζής (Μυρίνη) 1-1
Φουντούνας (Εθνικός) 2-1
Ρόβας (Μυρίνη) 2-2
Μουσαφείρης Λ. (Εθνικός) -
Κοράκης Κ. (Μυρίνη) 3-2
Χαρίτος (Εθνικός) -
Μερεντίτης (Μυρίνη) -
Μανασής (Εθνικός) -
Στην άλλη αναμέτρηση το Καππαδοκικό που αγωνίζεται στην Α1' υποδέχθηκε τα Σέλλανα που αγωνίζονται μια κατηγορία πιο πάνω και έφθασε κοντά στο να πάρει την πρόκριση για τον τελικό στα πρώτα 90' του αγώνα. Ο Μπούσδρας άνοιξε το σκορ για τα Σέλλανα στο 22' κι έτσι ολοκληρώθηκε και το πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι όμως μπήκαν πιο δυνατά στην επανάληψη και κατάφεραν να γυρίσουν τον αγώνα με τον Ραμαντάνη στο 56' και τον Τσιτόγλου στο 59'. Το άγχος έτσι μεταφέρθηκε στους φιλοξενούμενους που στις τελευταίες στιγμές του αγώνα κυριολεκτικά κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να στείλουν τον αγώνα στην παράταση με "δράστη" τον Τζιλό στο 90'+2.
Εκεί ευτύχησαν άμεσα να πετύχουν γκολ από εκτέλεση πέναλτι στο 93' με τον Παπανικολάου και να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων στο 100' με τον Αναγνωστόπουλο. Οι ισορροπίες αλλάξαν στο 110' με την αποβολή του Παπαευαγγέλου για το Προάστιο κι έτσι το Καππαδοκικό βρήκε χώρο να μειώσει σε 3-4 με τον Αλιβάνογλου στο 114' χωρίς όμως να μπορέσει να στείλει το παιχνίδι στα πέναλτι. Δύο δοκάρια είχαν οι φιλοξενούμενοι στην παράταση για να μεγαλώσουν το σκορ.