Συγκάτοικο τη Δάφνη απέκτησε το Γεωργικό μετά το επεισοδιακό 0-0 στο Ρούσσο (Ρεπορτάζ)
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Ερασιτεχνικό
- Εκτύπωση
Συγκάτοικο απέκτησε από σήμερα το Γεωργικό στην πρώτη θέση της βαθμολογίας μετά το επεισοδιακό 0-0 στο Ρούσσο.
Η Δάφνη που νίκησε στο γήπεδο του Ξινονερίου τη Φυλακτή βρέθηκε ξανά στην 1η θέση της βαθμολογίας ενώ τρεις βαθμούς πιο κάτω και με ένα αγώνα λιγότερο ακολουθεί η Νεφέλη που κέρδισε εύκολα τον Φωστήρα.
Και άλλο έδαφος έχασε ο Άρης Καρδίτσας που άφησε δύο βαθμούς στο Φράγκο ενώ μεγάλο διπλό τόσο σε κρισιμότητα όσο και σε σκορ πέτυχε η Μαγουλίτσα στην έδρα του Μορφοβουνίου. Άνετη η νίκη για την Απιδιά επί της Γελάνθης.
Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής:
Α.Ε. Pούσσου - Ατρόμητος Γεωργικού 0-0
Α.Ο. Mορφοβουνίου - Φωτ. Αστήρ Μαγουλ. 1-4
Α.Ο. Φυλακτή - Α.Ε. Δάφνη 0-2
Αίας Μαραθέας - Ολυμπιακός Παλ/σιου 3-0 (Σάββατο)
Α.Σ. Νεφέλη - Ακ. Ταυρ. ο Φωστήρας 5-0
Α.Σ. Απιδιά - Α.Ο. Αστροναύτης Γελ. 6-1
Kερ. Φράγκου - Άρης Καρδίτσας 1-1
Ρεπό:A.Ο. Mαγούλα
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος κάντε κλικ εδώ.
Αναλυτικά στοιχεία των σημερινών αναμετρήσεων:
Δεν ανέδειξε νικητή εντός του γηπέδου η αναμέτρηση στο Ρούσσο. Όμως στο ημίχρονο του αγώνα είχαμε εξωαγωνιστικά θέματα. Όπως κατήγγειλαν οι φιλοξενούμενοι, παράγοντας της γηπεδούχου χειροδίκησε σε παίκτη της ομάδας λίγο πριν ξεκινήσει το β' μέρος με αποτέλεσμα να κληθεί ασθενοφόρο να τον παραλάβει για να μεταφερθεί στο Νοσοκομείο για περισσότερες εξετάσεις. Από την πλευρά της γηπεδούχου εκφράστηκε ότι ο παράγοντας επίσης χτυπήθηκε και μεταφέρθηκε και αυτός με ιδία μέσα στο Νοσοκομείο.
Την ισοπαλίας του Γεωργικού επωφελήθηκε η Δάφνη που με κεφαλιά του Σωτηρλή στο 62' και ασίστ του ιδίου στον Καρατέλιο στο 67' κέρδισε με 2-0 την Φυλακτή.
Ένα γκολ του Ευαγγέλου άνοιξε το δρόμο για την επικράτηση της Νεφέλης επί της Ακαδημίας Ταυρωπού. Στο β' ημίχρονο άλλο ένα γκολ του ίδιου, δύο του Αβραμόπουλου και ένα του 15χρονου Καλλιώρα στο ντεμπούτο του με την μεγάλη ομάδα έφεραν το τελικό 5-0.
Ανικανοποίητες άφησε το 1-1 το Φράγκο και Άρη αφού ο βαθμός από μόνος του δεν εξυπηρετεί τους διαφορετικούς στόχους που έχουν. Ο Καζνέσης Β. άνοιξε το σκορ στο πρώτο ημίχρονο και ο Παλάντζας με σουτ που κόντραρε ισοφάρισε για τον Άρη.
Μεγάλη νίκη για την Μαγουλίτσα επί του Μορφοβουνίου που διατηρεί έτσι ακέραιες τις ελπίδες της για αποφυγή των play out. Το Μορφοβούνι απώλεσε πέναλτι στο πρώτο ημίωρο του αγώνα κι έτσι το ημίχρονο έκλεισε με 0-0. Στην επανάληψη ο Ντρακότι με χατ τρικ οδήγησε την ομάδα του στη νίκη ανοίγοντας το σκορ στο 52' και πετυχαίνοντας τα δύο τελευταία τέρμα της ομάδας του. Ενδιάμεσα το Μορφοβούνι ισοφάρισε με τον Μαγαλιό ενώ το 1-2 "έγραψε" με απευθείας κόρνερ ο Παγουρτζής.
Το σκορ της ημέρας πέτυχε η Απιδιά εις βάρος της Γελάνθης. Για τους γηπεδούχους που προηγήθηκαν με 2-0 στο ημίχρονο σκόραραν: Παραθύρας Μ. (2), Παραθύρας Σ. (2), Γούλας Αγγ. και Γούλας Σ. ενώ για την Γελάνθη μείωσε προσωρινά σε 4-1 ο Αργυρίου.
Η αναμέτρηση του Άρη Καρδίτσας με την Νεφέλλη ξεχωρίζει από το πρόγραμμα της 27ης αγωνιστικής ενώ Γεωργικό και Δάφνη αγωνίζονται στις έδρες τους με Μαγουλίτσα και Ρούσσο αντίστοιχα.
Το πρόγραμμα της 27ης αγωνιστικής:
Ατρόμητος Γεωργικού - Φωτ. Αστήρ Μαγουλ.
Α.Ε. Δάφνη - Α.Ε. Pούσσου
Ολυμπιακός Παλ/σιου - Α.Ο. Mορφοβουνίου
Ακ. Ταυρ. ο Φωστήρας - Αίας Μαραθέας
Α.Ο. Αστροναύτης Γελ. - A.Ο. Mαγούλα
Άρης Καρδίτσας - Α.Σ. Νεφέλη
Kερ. Φράγκου - Α.Σ. Απιδιά
Ρεπό: Α.Ο. Φυλακτή