Επτάρα η Νίκη Καμινάδων - Νίκη για το Μελισσοχώρι στο φινάλε (Ρεπορτάζ) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Ερασιτεχνικό
- Εκτύπωση
Εύκολο απόγευμα για τη Νίκη Καμινάδων στο Σταυρό ενώ την ίδια ώρα το Μελισσοχώρι κέρδιζε στις καθυστερήσεις στην έδρα του τον Βλοχό, διατηρώντας έτσι τη 2η θέση στο βαθμολογικό πίνακα.
Νίκη για το Φύλλο στην Αχλαδιά, δεν τα κατάφερε όμως η Ματαράγκα στην έδρα της Παλαμαϊκής. Την "πόρτα" των play off "χτυπά" η Αγία Παρασκευή με το διπλό στην Πτελοπούλα ενώ χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση του ΠΑΣ με τη Δόξα Μάρκου.
Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής:
Α.Σ. Κένταυρος - Α.Σ. Eνιππέας 2-1 (Σάββατο)
Ατρομ. Πτελοπούλας - Άρης Αγ. Παρασκευής 1-3
Κερ. Σταυρoύ - Νέα Νίκη Καμινάδων 0-7
Π.Ο. Παλαμαική - Π.Ο.Μ. Θεσσαλικός 1-1
Α.Ο. Μελισσοχωρίου - Αστήρ Bλοχού 3-2
Α.Σ. Αχλαδιά - Α.Ο. Φύλλου 0-3
Π.Α. Σοφάδων - Δόξα Μάρκoυ 0-0
Αναλυτικά στοιχεία των αγώνων:
Δύο γκολ του Ισούφη στο 24' και 58' (το δεύτερο με πέναλτι) έδωσαν σημαντικό προβάδισμα στην Αγία Παρασκευή. Ο Καβαλάρης μείωσε σε 1-2 και έβαλε ξανά την Πτελοπούλα στον αγώνα, ωστόσο, το 1-3 από τον Προσγολίτη από την άσπρη "βούλα" έβαλε τέλος στις όποιες φιλοδοξίες των γηπεδούχων.
Αγγαρεία φαίνεται ότι έκαναν για ένα ημίχρονο οι παίκτες τις Νίκης Καμινάδων που στην επανάληψη σοβαρεύτηκαν και έφθασαν στο τελικό 0-7. Σταρ του αγώνα ο Γόρδιος που πέτυχε χατ τρικ ενώ μοίρασε τις υπόλοιπες ασιστ σε Νταντάμη (2), Παλαμιώτη και Τσιαντούλα.
Κοντά στη νίκη έφθασε η Παλαμαϊκή που προηγήθηκε με τον Πάσχο στο 35'. Από τις αρχές της επανάληψης ωστόσο έπαιζε με αριθμητικό μειόνεκτημα κάτι που βοήθησε την Ματαράγκα στο 80' στο 1-1 με τον Κάια, ενώ και οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες.
Αγώνας με πολύ σασπένς έως το τέλος έγινε στο Μελισσοχώρι όπου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν τρεις φορές για να καταφέρουν να πάρουν τους βαθμούς της νίκης απέναντι στο Βλοχό. Στο 12' ο Σαΐνης Μ. άνοιξε το σκορ αλλά ο Μούτσα Έντι λίγο πριν το ημίχρονο με κεφαλιά έστειλε τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια. Γκολ του Γκοτζαμάνη έδωσε νέο προβάδισμα στο Μελισσοχώρι όμως ο Καλογιάννης στο 76' έφερε και πάλι την ισορροπία (2-2). Τη λύση στους γηπεδούχους έδωσε με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στις καθυστερήσεις ο Σαΐνης Μ. με τις δύο ομάδες να ολοκληρώνουν την αναμέτρηση με 9 και 10 παίκτες αντίστοιχα ενώ εκδήλωσαν διαιτητικά παράπονα αμφότερες.
Στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα ανέβηκε το Φύλλο αφού πέρασε από την Αχλαδιά με 0-3. Ο Αδαμόπουλος άνοιξε το σκορ στο 27' και τον ακολούθησε λίγα λεπτά αργότερα ο Γώγος. Στο 78' ο Τάκας διαμόρωσε το τελικό 0-3.
Η αναμέτρηση του Μάρκου με το Μελισσοχώρι ξεχωρίζει από το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής, ενώ δύσκολη αναμέτρηση περιμένει τον Ενιππέα με αντίπαλο την Αγία Παρασκευή. Φαβορί οι γηπεδούχοι στις υπόλοιπες αναμετρήσεις της ημέρας.
Το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής:
Α.Σ. Eνιππέας - Άρης Αγ. Παρασκευής
Νέα Νίκη Καμινάδων - Α.Σ. Κένταυρος
Π.Ο.Μ. Θεσσαλικός - Ατρομ. Πτελοπούλας
Αστήρ Bλοχού - Κερ. Σταυρoύ
Α.Ο. Φύλλου - Π.Ο. Παλαμαική
Δόξα Μάρκoυ - Α.Ο. Μελισσοχωρίου
Π.Α. Σοφάδων - Α.Σ. Αχλαδιά