«Φωτιά» στην κορυφή του 2ου ομίλου έβαλε το διπλό του Γεωργικού επί του Άρη (Ρεπορτάζ) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Ερασιτεχνικό
- Εκτύπωση
Περιπλέκεται το σκηνικό στην κορυφή του 2ου ομίλου της Β' ΕΠΣ μετά το διπλό με ανατροπή του Γεωργικού στην έδρα του Άρη Καρδίτσας.
Η Δάφνη συνέχισε νικηφόρα αν και χρειάστηκε να καρδιοχτυπήσει τους φίλους της ενώ σημαντικές νίκες στις έδρες του πέτυχαν Μαγουλίτσα και Παλαιοκκλήσι στην προσπάθεια να απφύγουν τα play out. Ακόμα πιο άνετη για την παραμονή της θα πρέπει να αισθάνεται από σήμερα η Απιδιά που άφησε στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα τον Φωστήρα. Δεν ανέδειξε νικητή η αναμέτρηση της Γελάνθης με τον Φράγκο.
Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:
Άρης Καρδίτσας - Ατρόμητος Γεωργικού 2-3
Α.Ο. Αστροναύτης Γελ. - Kερ. Φράγκου 0-0
Ακ. Ταυρ. ο Φωστήρας - Α.Σ. Απιδιά 2-4
Ολυμπιακός Παλ/σιου - A.Ο. Mαγούλα 2-1
Α.Ε. Δάφνη - Αίας Μαραθέας 2-1
Φωτ. Αστήρ Μαγουλ. - Α.Ο. Φυλακτή 3-1
Α.Ο. Mορφοβουνίου - Α.Ε. Pούσσου 1-0 (Σάββατο)
Ρεπό: Α.Σ. Νεφέλη
Αναλυτικά στοιχεία των αγώνων:
Νέο ενδιαφέρον για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στον 2ο όμιλο έδωσε το διπλό του Γεωργικού επί του Άρη Καρδίτσας. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ για τις δύο ομάδες που στην επανάληψη άφησαν την άμυνα και πέρασαν στην επίθεση. Το γκολ του Τυχόλα στο 53' που ήρθε νωρίς βοήθησε σε αυτό όπως και άμεση απάντηση από το Γεωργικό που σε ένα πεντάλεπτο γύρισε τον αγώνα 60' και 64' με τον Τασσιόπουλο. Στο 78' ο Βαϊνάς έκανε το 2-2 όμως ο Τασσιόπουλος ολοκλήρωσε τη "δουλειά" για το Γεωργικό στο 83'. Από μια κόκκινη είδαν οι δύο ομάδες.
Ο Φωστήρας ήθελε πολύ τους βαθμούς αλλά δεν μπόρεσε κόντρα στην Απιδιά που είχε τον Κατσαρό Ηλία να τα κάνει όλα (4 τέρματα)!. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-1 στο ημίχρονο και στην επανάληψη ανέβασαν το σκορ στο 0-3. Ο Παππάς του Φωστήρα μείωσε σε 1-3 αρχικά και στη συνέχεια στο τελικό 2-4.
Κρίσιμη μάχη κέρδισε ο Ολ. Παλαιοκκλησίου στην προσπάθεια για την αποφυγή των play out απέναντι στην Μαγούλα που παρέμεινε ουραγός, με τον Μιγδάκο να πετυχαίνει τα δύο τέρματα της ομάδας στο 58' και 84' ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν προσωρινά στο 72' με τον Παύλου Κ..
Πικρία στη Μαραθέα άφησε ο τρόπος που χάθηκε ο βαθμός της ισοπαλίας κόντρα στη Δάφνη. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Καρατέλιο με κεφαλιά στο 14' όμως το μακρινό σουτ του Κρικέλη Θεοδ. έφερε το 1-1 στο 70'. Η τύχη όμως ήταν με το μέρος των γηπεδούχων που είδαν τον Τσαχτάνη να πετυχαίνει το 2-1 στις καθυστερήσεις.
Μίνι έκπληξη το αποτέλεσμα της Μαγουλίτσας επί της Φυλακτής με τους γηπεδούχους που αν και βρέθηκαν νωρίς πισω στο σκορ κατάφεραν να πάρουν τη νίκη. Ο Παγουρτζής στο 21' ισοφάρισε και ο Ντρακότι με δύο τέρματα (35' και 58') οδηγήσε την Μαγουλίτσα στην τελική νίκη με 3-1 αναπτερώνοντας έτσι τις ελπίδες τους για παραμονή.
Η αναμέτρηση του Μορφοβουνίου με την Δάφνη ξεχωρίζει από το πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής, όπου ο πρωτοπόρος Άρης αγωνίζεται εκτός με την Απιδιά. Στις έδρες τους αγωνίζονται Νεφέλη, Γεωργικό, Φυλακτή και Ρούσσο.
Το πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής:
Ατρόμητος Γεωργικού - Kερ. Φράγκου
Α.Σ. Απιδιά - Άρης Καρδίτσας
Α.Σ. Νεφέλη - Α.Ο. Αστροναύτης Γελ.
A.Ο. Mαγούλα - Ακ. Ταυρ. ο Φωστήρας
Α.Ο. Φυλακτή - Ολυμπιακός Παλ/σιου
Α.Ο. Mορφοβουνίου - Α.Ε. Δάφνη
Α.Ε. Pούσσου - Φωτ. Αστήρ Μαγουλ.
Ρεπό: Αίας Μαραθέας