Νίκες (δύσκολες) για τους πρωτοπόρους στο 2ο όμιλο - Βαθιά ανάσα για Φωστήρα και Γελάνθη (Ρεπορτάζ) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Ερασιτεχνικό
- Εκτύπωση
Με νίκες, αν και δύσκολα, προχώρησαν οι πρωτοπόροι της βαθμολογίας στον 2ο όμιλο της Β' ΕΠΣ ενώ νίκες που τους έδωσαν "ανάσα βαθμολογική" πέτυχαν Φωστήρας και Γελάνθη.
Τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής:
Α.Σ. Απιδιά - Ατρόμητος Γεωργικού 0-1
Kερ. Φράγκου - Α.Σ. Νεφέλη 1-2
Άρης Καρδίτσας - A.Ο. Mαγούλα 4-2
Α.Ο. Αστροναύτης Γελ. - Αίας Μαραθέας 2-1
Ακ. Ταυρ. ο Φωστήρας - Α.Ο. Φυλακτή 1-0
Ολυμπιακός Παλ/σιου - Α.Ε. Pούσσου 0-2
Φωτ. Αστήρ Μαγουλ. - Α.Ε. Δάφνη 0-1
Ρεπό: Α.Ο. Mορφοβουνίου
Για να δείτε τη βαθμολογία του πρωταθλήματος κάντε κλικ εδώ.
Στον αγώνα που ξεκίνησε το μεσημέρι και άνοιξε την αυλαία της 20ης αγωνιστικής το Καλλίθηρο κέρδισε στο Φράγκο με τον Αβραμόπουλο να ανοίγει το σκορ στο 26' και τον Ευαγγέλου να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 62'. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 74' με τον Πολύζο Τ. για το 1-2 όμως παρά την πίεση των τελευταίων λεπτών δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι βαθμολογικά.
Ντέρμπι το έκανε στο τέλος το παιχνίδι ο Άρης Καρδίτσας που προηγήθηκε με 3-0 στο ημίχρονο με σκόρερς τους Διαμαντή Κ. , Χαντζή και Τυχόλα. Η Μαγούλα μείωσε σε 3-2 έως το 65' με τον Γκόλια να σκοράρει και τις δύο φορές, όμως στο 73' ο Διαμαντής Θ. έγραψε τον επίλογο για τον Άρη.
Με ένα γκολ του Δημ. Ρόβα στο 16' πέρασε το Γεωργικό από την Απιδιά σε ένα αγώνα που οι γηπεδούχοι είχαν δύο κόκκινες. Πολλά τα παράπονα που διατυπώθηκαν στο KarditsaLive.Net και από τις δύο πλευρές και για διαφορετικό λόγο. Οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για τον πειθαρχικό έλεγχο του διαιτητή της αναμέτρησης, θεωρώντας ότι φόρτωσε την ομάδα με κίτρινες και κόκκινες χωρίς να συμβαίνει το ίδιο και στους αντιπάλους ενώ οι φιλοξενούμενοι υποστηρίζουν ότι δέχθηκαν επίθεση στο τέλος του αγώνα τόσο οι παίκτες όσο και οι φίλαθλοι (ακόμα και γυναίκες) από τους γηπεδούχους.
Ένα γκολ του Τσικρικη με κεφαλιά στο 68' έδωσε τη νίκη στη Δάφνη στη Μαγουλίτσα, με τους φιλοξενούμενους να διατυπώνουν παράλληλα παράπονα για ακυρωθέν γκολ του Καρατέλιου (οφσάιντ) που όπως υποστηρίζουν ήταν κανονικό.
Ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο πέτυχε το Ρούσσο στο Παλαιοκκλήσι, αρχικά με Θεοδωράκο και στην επανάληψη με Καπράνα Β. με πέναλτι.
"Χρυσό" γκολ λίγο πριν το τέλος του αγώνα (83') πέτυχε ο Νοτόπουλος από το σημείο του πέναλτι για τον Φωστήρα, που απομακρύνθηκε έτσι από την τελευταία θέση ακόμα περισσότερο.
Κρίσιμη νίκη πήρε η Γελάνθη επί της Μαραθέας με Κωστούλα και Δημάκη (πεν.) να πετυχαίνουν τα δύο τέρματα της ομάδας. Ο Κρικέλης Θεοδ. ισοφάρισε προσωρινά με έμμεσο φάουλ ενώ και εδώ υπάρχουν παράπονα για την διαιτησία (όπως διατυπώθηκαν στο KarditsaLive.Net).
Η αναμέτρηση του Γεωργικού με την Νεφέλη ξεχωρίζει από το πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής. Με την Φυλακτή εκτός έδρας αγωνίζεται ο Άρης ενώ η Δάφνη υποδέχεται τον Ολυμπιακό Παλαιοκκλησίου.
Το πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής:
Ατρόμητος Γεωργικού - Α.Σ. Νεφέλη
A.Ο. Mαγούλα - Α.Σ. Απιδιά
Αίας Μαραθέας - Kερ. Φράγκου
Α.Ο. Φυλακτή - Άρης Καρδίτσας
Α.Ο. Mορφοβουνίου - Α.Ο. Αστροναύτης Γελ.
Α.Ε. Pούσσου - Ακ. Ταυρ. ο Φωστήρας
Α.Ε. Δάφνη - Ολυμπιακός Παλ/σιου
Ρεπό:Φωτ. Αστήρ Μαγουλ.