Νίκες για Ταυρωπό, Αετό και Καππαδοκικό - Διπλό με ανατροπή για Κυψέλη (Ρεπορτάζ) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Ερασιτεχνικό
- Εκτύπωση
Αμετάβλητη η κατάσταση στις τρεις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας στην Α1 καθώς Ταυρωπός, Αετός Αγ. Θεοδώρου και Καπππαδοκικό επικράτησαν εύκολα ή δύσκολα των αντιπάλων τους.
Παιχνίδι με πολλές παραμέτρους έγινε στην Αγία Τριάδα με την Κυψέλη να παίρνει τελικά τη νίκη μπαίνοντας έτσι στην τετράδα της κορυφής. Εντυπωσιακές νίκες σε έκταση πέτυχαν το Μαυρομμάτι και το Αγναντερό βελτιώνοντας έτσι την βαθμολογική τους θέση.
Την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Άρης Φίλιας επί της Κρανιάς, παρέμεινε όμως στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Χωρίς γκολ και χωρίς νικητή η αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο Δόξες.
Τα αποτελέσμστα της 17ης αγωνιστικής:
Δόξα Mασχολουρίου - Δόξα Αμπέλου 0-0
Α.Σ Σώκρατες - Α.Ο. Αγναντερού 0-5
Α.Ο. Ταυρωπός - Α.Ε. Μουζακίου 1-0
Α.Ε. Καππαδοκικού - Α.Ο. Διαγ. Αμπελικού 1-0
Αετός Αγ. Θεοδώρου - Α.Ο. Ασπίδα 2-0
Kαραϊσκάκης Μαυρομ. - Α.Ο. Προδρομιακός 7-0
Άρης Φίλιας - Α.Ο. Κρανέας 2-1
Δόξα Aγ. Τριάδας - Α.Ο. Kυψέλη 2-3
Aναλυτικά στοιχεία των αγώνων:
Δύσκολη ήταν η επικράτηση του Ταυρωπού επί του Μουζακίου καθώς χρειάστηκε ένα τέρμα του Παράσχη στο 84' για να διατηρηθούν οι "πορτοκαλί" στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Καλύτερα τα πράγματα για τον Αετό που επικράτησε με 2-0 της Ασπίδας με τέρματα που πέτυχαν Νταρακλίτσας Μ. στο 24' και ο Σιούτας Π. στο 30'. Η ομάδα του Αγίου Θεοδώρου παρέμεινε έτσι σε απόσταση αναπνοής από τον Ταυρωπό.
Ένα γκολ απότα 11 βήματα έκρινε την αναμέτρηση του Καππαδοκικού με τον Διαγόρα Αμπελικού που υποχώρησε έτσι στην 5η θέση της βαθμολογίας. Το "χρυσό" τέρμα πέτυχε ο Ασλάνογλου Σήφης στο τέλος του α' μέρους.
Παιχνίδι με δύο ανατροπές έγινε ανάμεσα σε Αγία Τριάδα και Κυψέλη με την φιλοξενούμενη στο τέλος να παίρνει τη νίκη με 2-3. Στο 8' ο Τριανταφύλλου σκόραρε για το 0-1 όμως ο Παπαλίτσας στο 13' και ο Οικονόμου στο 41' γύρισαν την αναμέτρηση στο ημίχρονο. Φάουλ του Κατσέλου στο 53' έφερε το 2-2 και στο 74' ο Βούνος διαμόρφωσε το τελικό 2-3. Αυτά είναι τα καθαρά αγωνιστικά που έγιναν στην αναμέτρηση με τους γηπεδούχους να έχουν και πάλι παράπονα για την διαιτησία. Λίγο μετά το 2-3 ωστόσο είχαμε σοβαρό τραυματισμό παίκτη σε διεκδίκηση της μπάλας και είσοδο φιλάθλων στο γήπεδο άλλων για να βοηθήσουν και άλλων για μη αθλητικούς λόγους. Τελικά ο ποδοσφαιριστής της Δόξας διακομίστηκε προληπτικά στο Νοσοκομείο Καρδίτσας ενώ ο αγώνας ολοκληρώθηκε μετά από αρκετά λεπτά διακοπής.
Ευκαιρία να μπεί στην τετράδα των play off απώλεσε η Δόξα Μασχολουρίου με το 0-0 που παραχώρησε στην Δόξα Αμπέλου. Οι γηπεδούχοι ωστόσο θέλουν να διεκδικήσουν την άνοδο και έτσι τις επόμενες ημέρες αναμένονται μεταγραφικές ενισχύσεις.
Ανέλπιση σε έκταση νίκη πέτυχε το Μαυρομμάτι επί του Προδρομιακού με τους φιλοξενούμενους να μένουν ως φαίνεται στο Χριστουγεννιάτικο τραπέζι! Καρέ τερμάτων πέτυχε ο Μποτσέτος Αλ. και από ένα συνέβαλαν ο Χάνης Θ., Τσουλούφας και Μαγαλιός (ημ. 5-0).
Μεγάλο διπλό πέτυχε το Αγναντερό επί του Σώκρατες και έτσι βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη των play out, βάζοντας ταυτόχρονα στην διαδικασία τον Σώκρατες. Γιαννόπουλος, Απάλλας Παν. και Τζιουβάρας έκαναν το 0-3 στο ημίχρονο και στην επανάληψη το δεύτερο τέρμα του Γιαννόπουλου και το τέρμα του Ιακωβάκη ολοκλήρωσαν το θρίαμβο για το Αγναντερό.
Με την Κρανιά πανηγύρισε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα ο Άρης Φίλιας χάρη σε δύο τέρματα του Ζαχοκώστα στο 53' και 74' ενώ λίγα λεπτά νωρίτερα η Κρανιά είχε ισοφαρίσει προσωρινά με τον Τάσο Κανιούρα.
Εκτός έδρας σε Άμπελο, Αγναντερό και Μουζάκι αγωνίζονται οι τρεις ομάδες που προπορεύονται στην Α1.
Το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής:
Α.Σ Σώκρατες - Δόξα Mασχολουρίου
Δόξα Αμπέλου - Α.Ο. Ταυρωπός
Α.Ο. Αγναντερού - Α.Ε. Καππαδοκικού
Α.Ε. Μουζακίου - Αετός Αγ. Θεοδώρου
Α.Ο. Διαγ. Αμπελικού - Kαραϊσκάκης Μαυρομ.
Α.Ο. Ασπίδα - Άρης Φίλιας
Α.Ο. Προδρομιακός - Δόξα Aγ. Τριάδας
Α.Ο. Kυψέλη - Α.Ο. Κρανέας