Πολυβόλα ΠΑΣ και Νίκη Καμινάδων, σκόρπισαν τις άμυνες Ενιππέα και Πτελοπούλας (Ρεπορτάζ) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Ερασιτεχνικό
- Εκτύπωση
Ακόμα σκοράρουν ΠΑΣ και Νίκη Καμινάδων στον 1ο όμιλο της Β' ΕΠΣ επί των αντιπάλων τους Ενιππέα και Πτελοπούλας αντίστοιχα.
Στη δεύτερη θέση πέρασε η Ματαράγκα που κέρδισε το Σταυρό με 2-1 ενώ την ίδια ώρα το Μελισσοχώρι άφηνε δύο βαθμούς στο Φύλλο. Νίκη που τον ανεβάζει στην 7η θέση πέτυχε ο Βλοχός επί της Παλαμαϊκής.
Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής:
Π.Α. Σοφάδων - Α.Σ. Eνιππέας 8-1
Δόξα Μάρκoυ - Α.Σ. Αχλαδιά 1-0
Α.Ο. Φύλλου - Α.Ο. Μελισσοχωρίου 1-1
Αστήρ Bλοχού - Π.Ο. Παλαμαϊκή 1-0
Π.Ο.Μ. Θεσσαλικός - Κερ. Σταυρoύ 2-1
Νέα Νίκη Καμινάδων - Ατρομ. Πτελοπούλας 7-0
Άρης Αγ. Παρασκευής - Α.Σ. Κένταυρος 1-1
Αναλυτικά στοιχεία των αγώνων της ημέρας:
Δεν σηκώνει ιδιαίτερη ανάλυση η νίκη της πρωτοπόρου Νίκη Καμινάδων επί της Πτελοπούλας με 7-0. Καρέ τερμάτων ο Γόρδιος και από ένα πρόσθεσαν Νταντάμης, Κοτλίτσας και Ζευγαράς.
Αγχώδης η νίκη της Ματαράγκας καθώς χρειάστηκε να φθάσουμε στο 95' για να πάρει τη νίκη με 2-1 από τον Σταυρό. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο αλλά ο Καπέλος αρχικά και ο Τσιπράς στις καθυστερήσεις έδωσαν τους τρεις βαθμούς στους γηπεδούχους που τους ανέβασαν στη 2η θέση.
Δύσκολη έξοδο είχε το Μελισσοχώρι στο Φύλλο πριν τον αγώνα και τελικά επιβεβαιώθηκε αυτό στο τέλος με την ισοπαλία 1-1. Ο Σαΐνης άνοιξε το σκορ στο 25' για το Μελισσοχώρι όμως το Φύλλο πίεσε, ιδιαίτερα στην επανάληψη όπου απώλεσε πέναλτι (αποκρούσθηκε) όμως το γκολ ήρθε λίγο αργότερα από τον Κόκκινο Κ. (78'). Δύο κόκκινες για το Μελισσοχώρι μια πριν την ισοφάριση και μία μετά, σίγουρα έπαιξαν τον ρόλο τους στο τελικό 1-1.
Νίκη 1-0 για την Δόξα Μάρκου επί της Αχλαδιάς με το γκολ να έρχεται στις καθυστερήσεις από τον Πιπερίγκα Ν. και από τα 11 βήματα. Την διαμαρτυρία της για ανύπαρκτο πέναλτι κατέθεσε μέσω του KarditsaLive.Net η διοίκηση της Αχλαδιάς.
Ούτε την Ανάβρα κατάφερε να κερδίσει ο Άρης Αγ. Παρασκευής, αν και προηγήθηκε. Οι φιλοξενούμενοι με τον Γκουγκούδη Δημ. με εκτέλεση πέναλτι κατάφεραν να πάρουν τον ένα βαθμό.
Άλλο ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις καθυστερήσεις για την γηπεδούχο, με τον Καλογιάννη Β. να χαρίζει τους τρεις βαθμούς στο Βλοχό. Με 10 παίκτες από το 85' η Παλαμαϊκή λόγω αποβολής.
Το σκορ της ημέρας σημειώθηκε στο ΠΑΣ - Ενιππέας με τους γηπεδούχους να φθάνουν στο σαρωτικό 8-1. Καραγεωργόπουλος Αλ. με χατ τρικ, Ισούφης με δύο και Τσακίρης Γ., Νικήτας και Μαντέλας οι σκόρερς του ΠΑΣ ενω το γκολ τις τιμής μειώνοντας σε 4-1 για το ημίχρονο έκανε ο Γιαννάκος.
Ξανά εντός αγωνίζεται η πρωτοπόρος Νίκη Καμινάδων αυτή τη φορά με τον Άρη Αγ. Παρασκευής. Την Αχλαδιά υποδέχεται ο Ενιππέας που θέλει βαθμούς για να παραμείνει "ζωντανός" στη μάχη της παραμονής.
Το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής:
Α.Σ. Eνιππέας - Α.Σ. Αχλαδιά
Α.Ο. Μελισσοχωρίου - Π.Α. Σοφάδων
Π.Ο. Παλαμαϊκή - Δόξα Μάρκoυ
Κερ. Σταυρoύ - Α.Ο. Φύλλου
Ατρομ. Πτελοπούλας - Αστήρ Bλοχού
Α.Σ. Κένταυρος - Π.Ο.Μ. Θεσσαλικός
Νέα Νίκη Καμινάδων - Άρης Αγ. Παρασκευής