Ρούσσο και Νεφέλη σταμάτησαν Δάφνη και Άρη Καρδίτσας (Ρεπορτάζ) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Ερασιτεχνικό
- Εκτύπωση
Άλλον ενδιαφέρον έδωσαν στο πρωτάθλημα του 2ου ομίλου της Β' ΕΠΣ οι νίκες του Ρούσσου και της Νεφέλης Καλλιθήρου επί της Δάφνης και του Άρης Καρδίτσας ενώ η νίκη της Νεφέλης συνδυάστηκε και από μεγάλο σκορ.
Πεντάρες μαζί με Νεφέλη "έριξαν" επίσης Γεωργικό στην Μαγουλίτσα και Μορφοβούνι επί του Παλαιοκκλησίου. Σημαντικές νίκες εντός έδρας για Απιδιά και Μαραθέα που τις οδήγησαν προς τη μέση της βαθμολογίας.
Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής:
Φωτ. Αστήρ Μαγουλ. - Ατρόμητος Γεωργικού 1-5
Α.Ε. Pούσσου - Α.Ε. Δάφνη 1-0
Α.Ο. Mορφοβουνίου - Ολυμπιακός Παλ/σιου 5-2
Αίας Μαραθέας - Ακ. Ταυρ. ο Φωστήρας 3-0
A.Ο. Mαγούλα - Α.Ο. Αστροναύτης Γελ. 1-1
Α.Σ. Νεφέλη - Άρης Καρδίτσας 5-0
Α.Σ. Απιδιά - Kερ. Φράγκου 2-1
Ρεπό: Α.Ο. Φυλακτή
Την προσεχή Τετάρτη 20 Νοεμβρίου γίνονται οι δύο εξ αναβολής αγώνες της 11ης αγωνιστικής:
Μαγουλίτσα - Μορφοβούνι
Ακαδημία Ταυρωπός "Ο Φωστήρας" - Νεφέλη Καλλιθήρου
Αναλυτικά στοιχεία των αγώνων της ημέρας:
Φωτιά πήρε το πρωτάθλημα στο 2ο όμιλο μετά τις απώλειες που είχαν Δάφνη και Άρης. Το Ρούσσο στην μία από τις δύο αναμετρήσεις, υποχρέωσε σε 2η ήττα στο πρωτάθλημα την Δάφνη με τέρμα του Θεοδωράκου στο 67'. Τα παράπονά τους εξέφρασαν για την εγκυρότητα του τέρματος, οι διοικούντες της πρωτοπόρου μέσα από το KarditsaLive.Net θεωρώντας ότι υπάρχει παράβαση (οφσάιντ).
Το καλύτερο παιχνίδι της σεζόν έκανε η Νεφέλη που δεν συνάντησε καμία δυσκολία απέναντι στον φιλόδοξο Άρη. Ο Αβραμόπουλος έκανε το 1-0 στο 23' για να φθάσουμε στο β' μέρος όπου ο Άρης παραδόθηκε στις ορέξεις των γηπεδούχων. Στο 48' ο Ευαγγέλου έκανε το 2-0 και λίγο αργότερα το 3-0 ενώ δύο τέρματα ακόμα πέτυχε ο Κολοκυθάς Ανδρ. συμβάλλοντας αποφασιστικά στη νίκη της ομάδας του.
Με ηγέτη τον Τασιόπουλο που πέτυχε χατ τρικ το Γεωργικό πέρασε εύκολα από την Μαγουλίτσα με 1-5. Δύο τέρματα πέτυχαν Σακκάς Ελ. και Γεωργίου Β. ενώ προσωρινά μείωσε σε 1-2 ο Ντρακότι.
Το σκορ της ημέρας το είχαμε στην αναμέτρηση του Μορφοβουνίου με τον Ολ. Παλ/σίου όπου και κέρδισαν οι γηπεδούχοι με 5-2. Ο Γιαγιάκος στο 9' και ο Μπελάγιας στο 28' έκαναν το 2-0 όμως το Παλαιοκκλήσι αντεπιτέθηκε στην επανάληψη ισοφαρίζοντας σε 2-2 (57') με Έρι και Πανταζή. Δύο γκολ του Μπακόλα και ένα του Πανταζή έγυραν αποφασιστικά τη ζυγαριά στους γηπεδούχους.
Νίκη με 2-1 για την Απιδιά επί του Φράγκου με τον Παραθύρα Μ. να πετυχαίνει τα δύο τέρματα της ομάδας του στο 4' και στο 77'. Ενδιάμεσα οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Στρατίκη στο 58'.
Νίκη επίσης και για την γηπεδούχο Μαραθέα επί της Ακαδ. Ταυρωπού με τον Τσιαντή να ανοίγει το δρόμο στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Κρικέλης Θεοδ. σκόραρε δύο φορές και έφθασε σε ασφαλή "νερά" την ομάδα του.
Χωρίς νικητή το τοπικό ντέρμπι ανάμεσα σε Μαγούλα και Γελάνθη. Ο Σοφογιάννης έβαλε μπροστά στο πρώτο ημίχρονο τους φιλοξενούμενους όμως στο 50' ο Παλάντζας έκανε το τελικό 1-1.
Άλλη μια δύσκολη έξοδος στη σειρά για την Δάφνη που θα αγωνιστεί στο Γεωργικό ενώ ο Άρης Καρδίτσας θα παίξει "σπίτι" του με την Μαραθέα. Το προγραμματισμένο ρεπό της έχει η ομάδα του Ρούσσου.
Το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής:
Ατρόμητος Γεωργικού - Α.Ε. Δάφνη
Ολυμπιακός Παλ/σιου - Φωτ. Αστήρ Μαγουλ.
Ακ. Ταυρ. ο Φωστήρας - Α.Ο. Mορφοβουνίου
Α.Ο. Αστροναύτης Γελ. - Α.Ο. Φυλακτή
Άρης Καρδίτσας - Αίας Μαραθέας
Kερ. Φράγκου - A.Ο. Mαγούλα
Α.Σ. Απιδιά - Α.Σ. Νεφέλη
Ρεπό: Α.Ε. Pούσσου