Στο Μελισσοχώρι το ντέρμπι του 1ου ομίλου - Στο +4 η Νίκη Καμινάδων (Ρεπορτάζ) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Ερασιτεχνικό
- Εκτύπωση
Το Μελισσοχώρι ήταν αυτό που χαμογέλασε στο ντέρμπι κορυφής του 1ου ομίλου με την Ματαράγκα κερδίζοντας με 3-2 και ανεβαίνοντας έτσι στη 2η θέση της βαθμολογίας.
Με νίκη συνέχισαν οι Καμινάδες επί της Παλαμαϊκής και απέκτησαν "μαξιλαράκι" τεσσάρων βαθμών από το Μελισσοχώρι ενώ αμετάβλητη έμεινε η κατάσταση στις υπόλοιπες θέσεις της βαθμολογίας με εξαίρεση τον Σταυρό που πλέον με τον βαθμό που κατέκτησε από τον Άρη Αγίας Παρασκευής έφθασε τον Ενιππέα και έχει παρέα στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα!
Τα αποτελέσματα της 9η αγωνιστικής:
Α.Σ. Eνιππέας - Δόξα Μάρκoυ 0-5
Π.Α. Σοφάδων - Α.Ο. Φύλλου 2-2
Α.Σ. Αχλαδιά - Αστήρ Bλοχού 1-5
Α.Ο. Μελισσοχωρίου - Π.Ο.Μ. Θεσσαλικός 3-2
Π.Ο. Παλαμαϊκή - Νέα Νίκη Καμινάδων 0-2
Κερ. Σταυρoύ - Άρης Αγ. Παρασκευής 2-2
Α.Σ. Κένταυρος - Ατρομ. Πτελοπούλας 4-1
Aναλυτικά στοιχεία των αγώνων της ημέρας:
Εύκολη η επικράτηση του Μάρκου επί του Ενιππέα από το πρώτο ημίχρονο (0-4) πολλά κρίθηκαν όμως στις δύο κόκκινες που αντίκρυσαν οι γηπεδούχοι στο μισάωρο του αγώνα και με το σκορ 0-2. Πολυφωνία επιθετικά κατά τα λοιπά για την Δόξα με Πρίτσα Χρ., Πιπερίγκα Ν., Κατσάρα Α., Ξέρα Γ., και Γάκη Απ. να πετυχαίνουν τα γκολ της ομάδας.
Ο ΠΑΣ "χτύπησε" στην έναρξη του αγώνα το Φύλλο ανταπέδωσε στο τέλος και έτσι οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 2-2! Στο 2' Νικήτας και στο 12' Ισούφης το 2-0 και Παπαβασιλείου στο 83' και Παπακωνσταντίνου στο 88' έκαναν το 2-2 ενώ ο ΠΑΣ από το 85' αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο.
Ευρεία νίκη για τον Βλοχό στην Αχλαδιά με σκορ 1-5 αν και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με εκτέλεση πέναλτι στο 2' του Χαλβαντζή. Ο Καλογιάννης στο 29' και το 46' έκαναν το 1-2, ο Μούτσα Έντι ανέβασε το δείκτη στο 1-3 για να παρει ακόμα μεγαλύτερη έκταση με τα τέρματα του Χρ. Ζούρτου.
Στο σημείο αυτό να δώσουμε ωστόσο την διαμαρτυρία της Αχλαδιάς που εκφράστηκε από την διοίκηση της ομάδας:
"Το 5-1 είναι πλασματικό σκορ από μια προκατειλημμένη τριάδα των διαιτητών με αρχηγό τον Κο Ζούκα και στη συνέχεια την Κα Κουκούλη. Τρία οφσάιντ που δεν έδωσε ο Κος Ζούκας έφεραν τρία γκολ και ένα φάουλ που δεν υπήρχε από το οποίο προήλθε ένα γκολ ακόμα. Η Κα Κουκούλη έδωσε στην ομάδα της Αχλαδιάς 7 κίτρινες στο πρώτο 25λεπτο".
Το Δ.Σ. της Αχλαδιάς
Στο ματς της ημέρας ο Γκουτζαμάνης άνοιξε το σκορ για το Μελισσοχώρι όμως η Ματαράγκα αντέδρασε ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στα μισά της επανάληψης ο Αναστασόπουλος έκανε το 2-1 και στο 74 ο Τσακίρης έδωσε "αέρα" δύο τερμάτων στην ομάδα του. Η Ματαράγκα περιορίστηκε στο να μειώσει στις καθυστερήσεις σε 3-2.
Τη μοναξιά της πρώτης θέσης συνεχίζει να απολαμβάνει η Νίκη Καμινάδων που πέτυχε από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο (Νταντάμης και Γόρδιος) στην αναμέτρηση με την Παλαμαϊκή.
Ισοπαλία από τον Άρη απέσπασε ο Σταυρός που θα μπορούσε να είναι και νίκη αφού το γκολ της ισοφάρισης επιτεχύθηκε στις ...βαθιές καθυστερήσεις. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με 0-0 όμως ο Μπαντής έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους. Ο Σταυρός μέσα σε ένα πεντάλεπτο κατέφερε να γυρίσει τον αγώνα σε 2-1 κάνοντας την έκπληξη, όμως ο Προσγολίτης στο 98' έκανε το 2-2 επωφελούμενος και από την αριθμητική υπεροχή.
Εύκολη η επικράτηση της Ανάβρας επί της Πτελοπούλας με τους Σκαλιάπα, Παπαντώνη, Γκουγκούδη και Ιατρούδη να κάνουν το 4-0 και τους παίκτες του Ατρομήτου να μειώνουν με τον Οικονόμου Σ.
Με βατούς αντιπάλους στις έδρες τους αγωνίζονται Νίκη Καμινάδων και Θεσσαλικός ενώ το Μελισσοχώρι αγωνίζεται στο Φύλλο.
Το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής:
Π.Α. Σοφάδων - Α.Σ. Eνιππέας
Δόξα Μάρκoυ - Α.Σ. Αχλαδιά
Α.Ο. Φύλλου - Α.Ο. Μελισσοχωρίου
Αστήρ Bλοχού - Π.Ο. Παλαμαική
Π.Ο.Μ. Θεσσαλικός - Κερ. Σταυρoύ
Νέα Νίκη Καμινάδων - Ατρομ. Πτελοπούλας
Άρης Αγ. Παρασκευής - Α.Σ. Κένταυρος