Χαμόγελα για Μελισσοχώρι, Φύλλο και Βλοχό - Ήττα για Ματαράγκα (Ρεπορτάζ) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Ερασιτεχνικό
- Εκτύπωση
Νικηφόρα προχώρησαν οι τέσσερις πρώτες βαθμολογικά ομάδες του 1ου ομίλου της Β' ΕΠΣ, όμως δεν κατάφερε το ίδιο και η Ματαράγκα που ηττήθηκε στην Αγία Παρασκευή και πλέον νιώθει την "αναπνοή" της για μια θέση στα play off.
Την νίκη μέσα από τα χέρια του έχασε ο Σταυρός που παραχώρησε ισοπαλία στο φινάλε στη Δόξα Μάρκου, ενώ πολύτιμους βαθμούς για την είσοδο στα play off άφησε και ο ΠΑΣ που υποχρεώθηκε σε ισοπαλία από την Παλαμαϊκή.
Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:
Νέα Νίκη Καμινάδων - Α.Σ. Eνιππέας 6-0 (Σάββατο)
Άρης Αγ. Παρασκευής - Π.Ο.Μ. Θεσσαλικός 4-2
Α.Σ. Κένταυρος - Αστήρ Bλοχού 1-2
Ατρομ. Πτελοπούλας - Α.Ο. Φύλλου 0-3
Κερ. Σταυρoύ - Δόξα Μάρκoυ 1-1
Π.Ο. Παλαμαική - Π.Α. Σοφάδων 2-2
Α.Ο. Μελισσοχωρίου - Α.Σ. Αχλαδιά 1-0
Για να δείτε τη βαθμολογία του πρωταθλήματος κάντε κλικ εδώ.
Εύκολα επικράτησε το απόγευμα του Σαββάτου η Νίκη Καμινάδων του Ενιππέα χάρη σε χατ τρικ του Τσιαντούλα και τέρματα επίσης των Βενέτη, Γόρδιου και Νταντάμη.
Ένα γκολ του Γκοτζαμάνη στο 23' από τα "11 βήματα" έδωσε το "τρίποντο" στο Μελισσοχώρι.
Χωρίς γκολ έληξε το ημίχρονο στην Πτελοπούλα, όμως στην επανάληψη το Φύλλο πέτυχε γκολ με τον Γώγο στο 55' και τελικά έφθασε στη νίκη με 0-3 με Τσιώρα (80') και Τάκα (83').
Ο Μπλουγουράς άνοιξε το σκορ στο πρώτο μέρος για τον Βλοχό και ο Καλογιάννης στην επανάληψη έκανε το 0-2. Ο Σίμος Β. μείωσε στο 1-2 για την Ανάβρα.
Το πιο ενδιαφέρον αγωνιστικά παιχνίδι έγινε στην αναμέτρηση Αγία Παρασκευή - Ματαράγκα με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 2-0 με Μπαντή και Ισούφη και τον Θεσσαλικό να ανταποδίδει με Τσιπρά (2-1 ημ.) και αυτογκόλ στις αρχές της επανάληψης. Ωστόσο ο Προσγολίτης με δύο δικά του τέρματα (το δεύτερο με πέναλτι) έκανε το 4-2 ενώ οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν στη συνέχεια με 9 παίκτες την αναμέτρηση.
Και το παιχνίδι όμως της Παλαμαϊκής με τον ΠΑΣ είχε αγωνιστικό ενδιαφέρον και εναλλαγές στο σκορ καθώς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές με Κουτσιώρα (5') και Κυρίτση (63') όμως ο ΠΑΣ βρήκε ισάριθμες φορές τα δίκτυα με τον Νικήτα (32' και 77').
Τέλος, με απροσδόκητο τρόπο είχαμε ισοπαλία στον αγώνα του Σταυρού με την Δόξα Μάρκου. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με εκτέλεση φάουλ του Ζαβρή όμως στις καθυστερήσεις του αγώνα μια στραβοκλωτσιά στην προσπάθεια να φύγει η μπάλα όπως όπως από την εστία του Κεραυνού έφερε το 1-1.
Στο Βλοχό αγωνίζεται η πρωτοπόρος Νίκη Καμινάδων ενώ ο Θεσσαλικός στην Ιτέα. Μελισσοχώρι και Φύλλο αγωνίζονται στις έδρες τους.
Το πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής:
Α.Σ. Eνιππέας - Π.Ο.Μ. Θεσσαλικός
Αστήρ Bλοχού - Νέα Νίκη Καμινάδων
Α.Ο. Φύλλου - Άρης Αγ. Παρασκευής
Δόξα Μάρκoυ - Α.Σ. Κένταυρος
Π.Α. Σοφάδων - Ατρομ. Πτελοπούλας
Α.Σ. Αχλαδιά - Κερ. Σταυρoύ
Α.Ο. Μελισσοχωρίου - Π.Ο. Παλαμαική