Α ΕΠΣΚ: Νίκες για Ατρόμητο, Καλογριανά και Καππαδοκικό και τρεις ισοπαλίες (Ρεπορτάζ) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Ερασιτεχνικό
- Εκτύπωση
Σέντρα είχαμε το απόγευμα του Σαββάτου στην μεγάλη κατηγορία του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου στο νομό μας, με μια ντουζίνα ομάδες να ξεκινούν το δύσκολο μαραθώνιο.
Η ομάδα του Ατρομήτου κέρδισε εύκολα τον Διαγόρα, τα Καλογριανά δύσκολα τον Αστέρα όπως και το Καππαδοκικό που πέρασε από τον Άγιο Θεόδωρο ενώ είχαμε και τρεις ισοπαλίες.
Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:
Α.Ο.Κ. Πάμισσος - Α.Ο. Aστέρας 2-0
Α.Ε. Λεονταρίου - Ηρακλής Καρδ/λας 1-1
Αετός Αγ. Θεοδώρου - Α.Ε. Kαππαδοκικού 0-1
Ατρόμητος Παλαμά - Α.Ο. Διαγόρας Aμπελικού 4-0
Α.Ο. Ταυρωπός - Ηρακλής Σοφάδων 2-2
Α.Σ. Διγενής - Α.Ο. Kυψέλης 2-2
Την Κυριακή στις 17:00 γίνονται οι άλλες δύο αναμετρήσεις της 1ης αγωνιστικής με την αναμέτρηση στο Προάστιο να ξεχωρίζει όπως είναι φυσικό.
Α.Ο Σελλάνων - Α.Ο Καρδίτσα (Αγγελακόπουλος - Διπλάρης - Βογιατζής)
Α.Ο Μυρίνη – Απόλλων Μακρυχωρίου (Τζαφάλιας - Γκούζας - Χάρμπας)
Αναλυτικά στοιχεία των αγώνων:
Ατρόμητος Παλαμά - Α.Ο. Διαγόρας Aμπελικού 4-0
Στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία του πρωταθλήματος (ξεκίνησε στις 16:00) ο Ατρόμητος του Βάιου Καραγιάννη ξεκίνησε με το δεξί φθάνοντας σε εύκολη επικράτηση επί του νεοφώτιστου στην κατηγορία Διαγόρα με σκορ 4-0. Τσιρογιάννης και Φουντούνας στο 18' και 36' αντίστοιχα έκαναν το 2-0 στο πρώτο μέρος και στην επανάληψη στο 51΄Κακαΐτσας και στο 75' Κόκκινος διαμόρφωσαν το τελικό 4-0 με την γηπεδούχο να έχει και δύο δοκάρια.
Α.Ο.Κ. Πάμισσος - Α.Ο. Aστέρας 2-0
Το γκολ του Β. Γκούμα στο 12' έβαλε μπροστά τα Καλογριανά και ο Οικονόμου Θ. στο 85' "κλείδωσε" τη νίκη για τους γηπεδούχους.
Α.Ε. Λεονταρίου - Ηρακλής Καρδ/λας 1-1
Πικρή γεύση άφησε στους φιλοξενούμενους η ισοπαλία με το Λεοντάρι θυμίζοντας την ήττα στο κύπελλο από τον Ατρόμητο που ήρθε στο ίδιο περίπου χρονικό σημείο. Ο Κατσέλος άνοιξε το σκορ στο 41' για τον Ηρακλή που δείχνει ότι θα παρουσιαστεί δυνατότερος στο φετινό πρωτάθλημα με την ομάδα του Λεονταρίου να καταφέρνει στις καθυστερήσεις με τον Ζιώγα να σώσει τουλάχιστον ένα βαθμό.
Αετός Αγ. Θεοδώρου - Α.Ε. Kαππαδοκικού 0-1
Στο ντέρμπι των νεοφώτιστων χαμογέλασε η φιλοξενούμενη ομάδα της Α.Ε.Κ. που με ένα τέρμα του Καρατζόγλου με πλασέ στο 24' πήρε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.
Α.Ο. Ταυρωπός - Ηρακλής Σοφάδων 2-2
Αγώνας με πολλές συγκινήσεις έγινε στο γήπεδο του Ταυρωπού με τις δύο ομάδες να εναλάσσονται στο σκορ αλλά στο τέλος να φεύγουν με ένα βαθμό έκαστη. Ο Καϊνανάς στο 39' άνοιξε το σκορ για την ομάδα του στην επιστροφή στην μεγάλη κατηγορία. Στο 60' και 62' Μητσιώνης και Μπαντής Σ. έπιασαν στον "ύπνο" τους "πορτοκαλί" που τελικά κατάφεραν στο 85' να πάρουν την ισοπαλία με τον Παράσχη.
Α.Σ. Διγενής - Α.Ο. Kυψέλης 2-2
Άλλο ένα παιχνίδι που είχε διακύμανση στο σκορ έγινε στο Αρτεσιανό με τις δύο ομάδες και εδώ να φεύγουν με το ίδιο σκορ. Ο Μπαντής έβαλε μπροστά στο σκορ την Κυψέλη, ο Τσίλιας ισοφάρισε στα μισά του πρώτου μέρους όμως και πάλι η Κυψέλη με τον Σαΐνη κατάφερε να κλείσει με προβάδισμα το πρώτο μέρος (1-2). Ο Τσίλιας εκ νέου στο 53' σκόραρε για δεύτερη φορά όμως παρά την πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι παραπάνω από τον αγώνα.
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος κάντε κλικ εδώ.
Την Μυρίνη υποδέχεται στο γήπεδο των Καμινάδων την ερχόμενη αγωνιστική ο Α.Ο.Κ. ενώ εκτός έδρας σε Καλογριανά και Καρδιτσομαγούλα αγωνίζονται αντίστοιχα Σέλλανα και Ατρόμητος Παλαμά.
Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής:
Α.Ο.Κ. Πάμισσος - Α.Ο. Σελλάνων
Α.Ο. Καρδίτσα - Α.Ο. Μυρίνης
Α.Ο. Aστέρας - Α.Ε. Λεονταρίου
Απόλλων Μακρυχωρίου - Αετός Αγ. Θεοδώρου
Ηρακλής Καρδ/λας - Ατρόμητος Παλαμά
Α.Ε. Kαππαδοκικού - Α.Ο. Ταυρωπός
Α.Ο. Διαγόρας Aμπελικού - Α.Ο. Kυψέλης
Ηρακλής Σοφάδων - Α.Σ. Διγενής