Α' ΕΠΣΚ: Χαμόγελα για τους γηπεδούχους - "Διπλό" ο Ηρακλής Σοφάδων (Ρεπορτάζ) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Ερασιτεχνικό
- Εκτύπωση
Χαμόγελα σκόρπισε στους γηπεδούχους επί το πλείστον η 3η αγωνιστική της Α' ΕΠΣΚ καθώς σε πέντε εκ των συνολικά επτά αγώνων που έγιναν το Σάββατο επικράτησαν οι γηπεδούχοι.
Τα Σέλλανα επικράτησαν για άλλη μια φορά της Μυρίνης αν και αγχώθηκαν ως το τέλος ενώ το μηδέν παθητικό διατήρησε ο Ατρόμητος που κέρδισε τον Αστέρα και παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας μαζί με τον Ηρακλή Σοφάδων που πήρε το μοναδικό "τρίποντο" εκτός.
Ταυρωπός και Λεοντάρι πήραν νίκες με 3-1 από Μακρυχώρι και Καλογριανά αντίστοιχα ενώ στο γκολ νίκη πήρε ο Διγενής επί του Καππαδοκικού. Ισόπαλη ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Κυψέλης με την Καρδιτσομάγουλα.
Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:
Α.Ο. Σελλάνων - Α.Ο. Μυρίνης 2-0
Α.Ε. Λεονταρίου - Α.Ο.Κ. Πάμισσος 3-1
Ατρόμητος Παλαμά - Α.Ο. Aστέρας 2-0
Α.Ο. Ταυρωπός - Απόλλων Μακρυχωρίου 3-1
Α.Ο. Kυψέλης - Ηρακλής Καρδ/λας 1-1
Α.Σ. Διγενής - Α.Ε. Kαππαδοκικού 1-0
Α.Ο. Διαγόρας Aμπελικού - Ηρακλής Σοφάδων 1-4
Την Κυριακή στις 16:30 ολοκληρώνεται η τρίτη στροφή του πρωταθλήματος με την αναμέτρηση του Αετού Αγίου Θεοδώρου με τον Α.Ο. Καρδίτσα (Τίκας Τρ. - Διπλάρης Α.- Πεταλάς)
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ.
Αναλυτικά στοιχεία των αγώνων:
Α.Ο. Σελλάνων - Α.Ο. Μυρίνης 2-0
Με σκόρερ τον Αλ. Κρανιώτη η ομάδα των Σελλάνων κέρδισε για τρίτη φορά από την αρχή της σεζόν (Σούπερ Καπ και Κύπελλο) την Μυρίνη. Ο πρώην επιθετικός της Αναγέννησης σκόραρε στο 24΄και στο 90' με τους γηπεδούχους να έχουν και άλλες ευκαιρίες για να "καθαρίσουν" νωρίτερα την αναμέτρηση.
Α.Ε. Λεονταρίου - Α.Ο.Κ. Πάμισσος 3-1
Παραλίγο να γίνει επεισοδιακό στο τέλος το παιχνίδι στο Λεοντάρι με μια απόφαση του διαιτητή, ωστόσο ολοκληρώθηκε χωρίς ιδιαίτερα παρατράγουδα... Ο Κυριακόπουλος έβαλε μπροστά το Λεοντάρι στο σκορ στο 31' όμως τα Καλογριανά απάντησαν άμεσα με τον Οικονόμου. Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στα τελευταία κρίσιμα λεπτά με τον Κυριακόπουλο να σκοράρει για δεύτερη φορά οδηγώντας την ομάδα στην πρώτη της νίκη.
Στο 87' ο Ζιώγας έκανε το 3-1 ωστόσο οι ξέφρενοι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων παραλίγο να κοστίσουν... Οι παίκτες του Πάμισσου έστησαν γρήγορα την μπάλα στη σέντρα και σε κενή εστία έκαναν το 3-2! Ακολούθησαν αντεγκλίσεις μεταξύ των παικτών, με τον διαιτητή να παίρνει τους βοηθούς στα αποδυτήρια. Η μεν γηπεδούχος ομάδα υποστήριζε ότι οι παίκτες δεν βρισκόταν καν εντός του αγωνιστικού χώρου ενώ παράλληλα είχε ζητηθεί αλλαγή στην πρώτη βοηθό του αγώνα που όπως υποστηρίζουν βρισκόταν στη γραμμή της σέντρας. Από την άλλη πλευρά η φιλοξενούμενη ομάδα υποστηρίζει ότι υπήρχε η συγκατάβαση του διαιτητή για να παιχθεί ο αγώνας κανονικά. Τελικά με την επανείσοδο των διαιτητών στον αγώνα δόθηκε επανάληψη της σέντρας και το γκολ ακυρώθηκε.
Ατρόμητος Παλαμά - Α.Ο. Aστέρας 2-0
Με δύο τέρματα του Φουντούνα στο 9 και 78' η ομάδα του Ατρομήτου έκανε το τρία στα τρία και έμεινε πλέον μόνη πρώτη στην βαθμολογία χωρίς μάλιστα να έχει δεχθεί τέρμα σε 270'.
Α.Ο. Ταυρωπός - Απόλλων Μακρυχωρίου 3-1
Ο Παπαδημητρίου άνοιξε το σκορ για τους "πορτοκαλί" όμως ο Ντέλος ισοφάρισε στο 28'. Δύο γκολ του Καϊνανά στο 57' με εύστοχο πέναλτι και στο 68΄ με πλασέ έφεραν τελικά το 3-1 για τον Ταυρωπό.
Α.Ο. Kυψέλης - Ηρακλής Καρδ/λας 1-1
Η μοναδική ισοπαλία της ημέρας βγήκε στην Κυψέλη. Ο Χαρβαλιάς στο 44' με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 0-1 όμως η κεφαλιά του Μαντέλα στο 52' έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με ένα βαθμό η κάθεμιά.
Α.Σ. Διγενής - Α.Ε. Kαππαδοκικού 1-0
Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Τσίλιας στο 37' και ήταν αρκετό για τον Διγενή. Στα τελευταία λεπτα του αγώνα χάθηκαν ευκαιρίες εκατέρωθεν ωστόσο νέο γκολ δεν επιτεύχθηκε.
Α.Ο. Διαγόρας Aμπελικού - Ηρακλής Σοφάδων 1-4
Δεν δυσκολεύθηκε να περάσει από το Αμπελικό ο Ηρακλής Σοφάδων που από το πρώτο μέρος "καθάρισε" την αναμέτρηση. Ένα φάουλ του Τσοπαρέλου μόλις στο 3' άνοιξε το δρόμο της νίκης για τον Ηρακλή και ακολούθησαν άλλα δύο από τον Σωτ. Μπαντή και ένα από τον Μητσιώνη. Ενδιάμεσα η ομάδα του Διαγόρα μείωσε προσωρινά σε 1-2 με τον Κωστόπουλο.
Στα Καλογριανά δοκιμάζεται ο Ατρόμητος του Β. Καραγιάννη ενώ στο Λεοντάρι η ομάδα των Σελλάνων.Με τοπικό ντέρμπι της πόλης συνεχίζουν οι "κυανόλευκοι" του Α.Ο.Κ. υποδεχόμενοι τον Ταυρωπό.
Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής:
Α.Ε. Λεονταρίου - Α.Ο. Σελλάνων
Α.Ο. Μυρίνης - Αετός Αγ. Θεοδώρου
Α.Ο.Κ. Πάμισσος - Ατρόμητος Παλαμά
Α.Ο. Καρδίτσα - Α.Ο. Ταυρωπός
Α.Ο. Aστέρας - Α.Ο. Kυψέλης
Απόλλων Μακρυχωρίου - Α.Σ. Διγενής
Ηρακλής Καρδ/λας - Ηρακλής Σοφάδων
Α.Ε. Kαππαδοκικού - Α.Ο. Διαγόρας Aμπελικού