Διπλό για το Μελισσόχωρι στην Ματαράγκα - «Μπόμπα» της Αχλαδιάς στο Βλοχό (Ρεπορτάζ) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Ερασιτεχνικό
- Εκτύπωση
Στο κατόπι της Νίκης Καμινάδων έμεινε το Μελισσοχώρι που πέτυχε μεγάλο διπλό στην Ματαράγκα ενώ το Φύλλο ανέστρεψε την αρχικά διαμορφωθείσα κατάσταση και επιβλήθηκε του ΠΑΣ με 2-1.
Ήττα έκπληξη για τον Βλοχό από την Αχλαδιά που διατηρεί λίγες ελπίδες για την αποφυγή των play out και νίκη για το Μάρκο επί του Ενιππέα.
Σούπερ αναμέτρηση έγινε στην Πτελοπούλα με τον τοπικό Ατρόμητο και τον Κένταυρο να αναδεικνύονται ισόπαλοι 3-3. Ακόμα σκοράρει η Αγία Παρασκευή επί του Σταυρού που δέχθηκε μισή ντουζίνα τέρματα!
Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής:
Δόξα Μάρκoυ - Α.Σ. Eνιππέας 3-1
Α.Ο. Φύλλου - Π.Α. Σοφάδων 2-1
Αστήρ Bλοχού - Α.Σ. Αχλαδιά 1-2
Π.Ο.Μ. Θεσσαλικός - Α.Ο. Μελισσοχωρίου 0-2
Νέα Νίκη Καμινάδων - Π.Ο. Παλαμαική 3-0 (Σάββατο)
Άρης Αγ. Παρασκευής - Κερ. Σταυρoύ 6-0
Ατρομ. Πτελοπούλας - Α.Σ. Κένταυρος 3-3
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος κάντε κλικ εδώ.
Αναλυτικά στοιχεία των αναμετρήσεων:
Στοίχισε η ήττα για την Ματαράγκα από το Μελισσοχώρι καθώς η ομάδα του Θεσσαλικού έμεινε πλέον 4 βαθμούς μακριά από τα play off. Το σκορ άνοιξε στο 18' ο Γκοτζαμάνης και ο Τσακίρης στο 63' "κλείδωσε" τη νίκη με 0-2.
Ο Μαντέλας Ν. έβαλε δύσκολα στο Φύλλο στο 24' όμως ο Κόκκινος αρχικά στο 42' και ο Τοροσιάν στο 56' γύρισαν τον αγώνα και έφεραν την 8η σερί νίκη για το Φύλλο!
Αναμφισβήτητα η νίκη της ημέρας για την Αχλαδιά που "πάγωσε" τον Βλοχό που εξακολουθεί όμως να έχει το πάνω χέρι για είσοδο στα play off. Τα γκολ μπήκαν στο τελευταίο 20λεπτο με τον Τσιώλη Αλ. να ανοίγει το σκορ (0-1) τον Νασιούλη να ισοφαρίζει με απευθείας εκτέλεση κόρνερ στο 75' και τον Τσιώλη Θ. να κάνει την μεγάλη έκπληξη στο 93'.
Η Δόξα Μάρκου δεν άφησε να πάνε χαμένα τα ...στραβοπατήματα των άμεσων αντιπάλων της και επιβλήθηκε με 3-1 του Ενιππέα. Ο Ξέρας Γ. άνοιξε το σκορ στο πρώτο ημίχρονο για το Μάρκο και στην επανάληψη ακολούθησαν ο Σούλι Αλ. και ο Τζέλλας Δ. από την "άσπρη βούλα". Ο Ενιππέας μείωσε στο τελικό 3-1 με τον Ζώνα στο 70'.
Στο Σταυρό ...ξαλάφρωσε ο Άρης Αγίας Παρασκευής που προηγήθηκε με 2-0 από το ημίχρονο. Τα γκολ: Προσγολίτης και Νταλαμπίρας με πέναλτι, Ισούφης και Πολύζος από δύο.
Έξι γκολ και πολύ σασπένς στην αναμέτρηση του Ατρομήτου με τον Κένταυρο! Στο 18' ο Βαρλάγγας έκανε το 1-0 όμως στο 43' ο Ιατρούδης με πέναλτι ισοφάρισε. Στο 54' ο Οικονόμου έδωσε νέο προβάδισμα στον Ατρόμητο όμως και πάλι η Ανάβρα ισοφάρισε (57') με τον Σίμο Β. Και όχι μόνο ισοφάρισε αλλά έκανε και την ανατροπή στο 71' με τέρμα του Σκαλιάπα. Οι γηπεδούχοι πήραν ένα κρίσιμο βαθμό στο 93' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ξαφάκη.
Το ντέρμπι του Μελισσοχωρίου με το Φύλλο ξεχωρίζει από το πρόγραμμα της 23ης αγωνιστικής και τέσσερα βήματα πριν ολοκληρωθεί η κανονική σεζόν. Με ομάδες που αναζητούν βαθμούς για να σώσουν την χρονιά αγωνίζονται εκτός έδρας Νίκη Καμινάδων, Βλοχός, ΠΑΣ και Ματαράγκα.
Το πρόγραμμα της 23ης αγωνιστικής:
Α.Σ. Eνιππέας - Π.Α. Σοφάδων
Α.Σ. Αχλαδιά - Δόξα Μάρκoυ
Α.Ο. Μελισσοχωρίου - Α.Ο. Φύλλου
Π.Ο. Παλαμαική - Αστήρ Bλοχού
Κερ. Σταυρoύ - Π.Ο.Μ. Θεσσαλικός
Ατρομ. Πτελοπούλας - Νέα Νίκη Καμινάδων
Α.Σ. Κένταυρος - Άρης Αγ. Παρασκευής