Επιστολή μελών του Δ.Σ. της ΕΠΣΚ Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Ερασιτεχνικό
- Εκτύπωση
Όπως σας υποσχεθήκαμε στην προηγούμενη επιστολή μας ότι θα ενημερώνεσθε για όλα τα τεκταινόμενα στην Ε.Π.Σ.Κ, κρατάμε την υπόσχεσή μας και σας ανακοινώνουμε.
Κύριοι πρόεδροι των ομάδων του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου του Νομού μας, κύριοι παράγοντες των Σωματείων και μέλη αυτών.
Την 19-2-2014 (μετά από δύο αποτυχημένες προσπάθειες) επιτέλους το Δ.Σ ενέκρινε τον οικονομικό απολογισμό και προσκομίσθηκε η έκθεση της εξελεγκτικής επιτροπής, η οποία αναγνώσθηκε από τον ταμία χωρίς να μας χορηγηθεί αντίγραφο αυτής, όπως έπρεπε. Εμείς δεν εγκρίναμε τον απολογισμό 2013 διότι όπως και σεις θα διαπιστώσετε υπάρχουν στα έξοδα υπέρογκα ποσά που δαπανήθηκαν.
1. Παρατηρητές αγώνων και Διαιτησίας πρωταθλήματος και κυπέλλου της ένωσης 7.220,17 Ε, απ' ότι γνωρίζουμε οι επίσημοι παρατηρητές διαιτησίας της ένωσης για το 2013 ήταν μόνο δύο πιστοποιημένοι. Παρατηρητές αγώνων όπως και σεις γνωρίζετε δεν υπάρχουν! Πώς δαπανήθηκαν τόσα χρήματα ενώ το 2012 δαπανήθηκαν 3806,19 E.
2. Έξοδα σεμιναρίων, λειτουργίας σχολής Διαιτητών-Εκπαιδευτών κλπ 16.727,38 Ε, εδώ σας αναγράφουμε όπως το αναφέρει η εξελεγκτική επιτροπή στην έκθεσή της.( Προϋπολογίστηκαν 5.000 και έγιναν 16.727,38 Ευρώ και αφορά δαπάνες για τη διοργάνωση σεμιναρίου διαιτητών και έκτακτο σεμινάριο Super League. Το παραπάνω πληρώθηκε από την Ε.Π.Σ.Κ και τα τιμολόγια εκδόθηκαν στην ΕΠΟ. Διαπιστώθηκε ότι η απεικόνιση στον παραπάνω κωδικό έξοδα σεμιναρίου λειτουργία σχολής διαιτητών - εκπαιδευτών δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Τα έξοδα του ίδιου κωδικού του 2012 ήταν 4099,05 E και το 2013 έφτασαν 16.727,38 Ε, άρα χρειάζεται περισσότερο διερεύνηση.
3. Λοιπά έξοδα 4.970,78 Ε, όταν ρωτήθηκε ο ταμίας τι αφορούν τα έξοδα αυτά και αν υπάρχουν τα αντίστοιχα παραστατικά πάλι όπως συνηθίζεται δεν λάβαμε καμία απάντηση. Είναι δυνατόν να μην γνωρίζουμε που ξοδεύονται τόσα χρήματα και που πήγαν (για σοκολάτες ,καραμέλες, ουζερί-ποτά, κρέατα, λουκάνικα); Το έτος 2012 στον ίδιο κωδικό ξοδεύτηκαν 2219,58 Ε.
4. Έξοδα μικτών ομάδων 15.404,57 Ε, γιατί ξοδεύτηκαν τόσα χρήματα;
5. Έξοδα παιδικού-εφηβικού πρωταθλήματος 4.099,05 Ε.
6. Δάνεια 5.100 Ε, σε ποια σωματεία δόθηκαν αυτά τα δάνεια και με ποιες αποφάσεις του Δ.Σ;
7. Αθλητικό-Φαρμακευτικό υλικό 8.047,06 Ε, στον ίδιο κωδικό το 2012 ξοδεύτηκαν 2019,58 Ε, ρωτάμε πόσα χρήματα πήγαν στις στολές των διαιτητών; είναι το μόνο που γνωρίζει το Δ.Σ, αλλά χωρίς να γίνει προκήρυξη μέσου του τύπου. Απλά ο Πρόεδρος επέλεξε τον άνθρωπο της αρεσκείας του και χωρίς κανείς να γνωρίζει πόσο κόστισε το Αθλητικό-Φαρμακευτικό υλικό.
8. Δικαστικά έξοδα 7.102,23 Ε, σε Διοικητικό συμβούλιο ο πρόεδρος είπε ότι δεν θα υπάρχουν τέτοια έξοδα από δω και πέρα. (όπως βλέπετε όχι μόνο υπάρχουν αλλά τριπλασιάστηκαν σε σχέση με πέρυσι).
Τίθεται ως θέμα στη Γ.Σ ενημέρωση για απόφαση του Δ.Σ σχετικά με την εργασιακή σχέση των υπαλλήλων της Ένωσης. Ποιών υπαλλήλων; Τι για τον Βασίλη Πάπαρη ο οποίος ήταν επί 16 χρόνια υπάλληλος της ένωσης και απελύθη για λόγους εκδικητικότητας και εμπάθειας προς το πρόσωπο του πατέρα του Σωτήρη Πάπαρη. Τώρα θα έρθει στη Γ.Σ να μας πει ο Πρόεδρος τι; ότι έγινε για εξοικονόμηση χρημάτων προς όφελος των σωματείων; ενώ τα έξοδα για δεξιώσεις-συνέδρια, ήταν επιβεβλημένα;
Σύμφωνα με το καταστατικό δημιουργείται μια πρόσθετη υποχρέωση διαφύλαξης των συμφερόντων της Ε.Π.Σ.Κ από τους εκπροσώπους των Σωματείων και την άσκηση ελέγχου για τις αποφάσεις που λαμβάνει όσο και για τα οικονομικά στοιχεία που παραπάνω εκτίθενται. Σας καλούμε να δραστηριοποιηθείτε άμεσα πριν από την Γενική Συνέλευση με τον έλεγχο των ως άνω οικονομικών στοιχείων, καθώς εμείς αδυνατούμε όσο τραγελαφικό και αν ακούγεται αυτό. Αφού σ' εμάς ως μέλη του Δ.Σ χορηγούνται μόνο όταν υποχρεώνονται με δικαστική απόφαση.
Μετά τιμής
Γεώργιος Κρανής
Κων/νος Γιαννακόπουλος
Σωτήρης Πάπαρης