Νίκη έκπληξη για την Παλαμαϊκή - Με το βαθμό ...έμεινε ο Σταυρός (Ρεπορτάζ)
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Ερασιτεχνικό
- Εκτύπωση
Χωρίς να δυσκολευθεί πέρασε από την Πτελοπούλα η Νίκη Καμινάδων ενώ νίκη έκπληξη σημείωσε η Παλαμαϊκή επί του Βλοχού και η μάχη για την παραμονή καλά κρατεί!
Τη νίκη μέσα από τα "χέρια" του έχασε ο Σταυρός που ισοφαρίστηκε από την Ματαράγκα στο τέλος του αγώνα ενώ ισοπαλία είχαμε και στην Αχλαδιά.
Νικηφόρο ήταν το πέρασμα της Αγίας Παρασκευής από την Ανάβρα ξαναμπαίνοντας έτσι στο "παιχνίδι" των play off.
Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής:
Α.Σ. Eνιππέας - Π.Α. Σοφάδων 0-2 (Σάββατο)
Α.Σ. Αχλαδιά - Δόξα Μάρκoυ 1-1
Π.Ο. Παλαμαική - Αστήρ Bλοχού 3-0
Κερ. Σταυρoύ - Π.Ο.Μ. Θεσσαλικός 2-2
Ατρομ. Πτελοπούλας - Νέα Νίκη Καμινάδων 0-3
Α.Σ. Κένταυρος - Άρης Αγ. Παρασκευής 2-4
Η αναμέτρηση του Α.Ο. Μελισσοχωρίου με τον Α.Ο. Φύλλου αναβλήθηκε με απόφαση της Επιτροπής πρωταθλήματος και έπειτα απο αίτημα της γηπεδούχου και θα οριστεί σε νέα ημερομηνία.
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος κάντε κλικ εδώ.
Αναλυτικά στοιχεία των σημερινών αναμετρήσεων:
Χωρίς να δυσκολευθεί ιδιαίτερα η Νίκη Καμινάδων πέρασε από την Πτελοπούλα με 0-3 με τον Νταντάμη να ανοίγει το σκορ στο πρώτο ημίχρονο, τον Γόρδιο να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του και τον Νταντάμη εκ νέου να γράφει το τελικό 0-3.
Ήττα σοκ για τον Βλοχό (η τρίτη στη σειρά) από την πολύ αποφασισμένη Παλαμαϊκή που όμως παρέμεινε τελευταία στον βαθμολογικό πίνακα. Το 1-0 έγινε 24' με φάουλ του Ακρίβου και πέντε λεπτά αργότερα ο Μυλωνάς με κεφαλιά έγραψε το 2-0. Το σκορ έκλεισε στο 87' με κεφαλιά του Πάσχου.
Δεν μπόρεσε να επωφεληθεί σημαντικά η Δόξα Μάρκου της νέας ...γκέλας του Αστέρα αφού έμεινε στο 1-1 στην Αχλαδιά. Οι γηπεδούχοι που επίσης θέλανε τη νίκη για να αποφύγουν τα play out βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 41' με εύστοχο πέναλτι του Κολοβού Θ. Ωστόσο, στο 78' κατάφεραν να πάρουν το βαθμό με τέρμα του Γρίβα με κεφαλιά. Οι φιλοξενούμενοι διατύπωσαν διαμαρτυρία στο KarditsaLive.Net για φάση στο τέλος του αγώνα που αντί για πέναλτι όπως υποστηρίζουν δόθηκε επιθετικό φάουλ στον τερματοφύλακα με υπόδειξη του βοηθού.
Η Αγία Παρασκευή ήταν η νικήτρια στην αναμέτρηση που έγινε στην Ανάβρα και πλέον πλησίασε ξανά στα play off. Ο Σαΐνης άνοιξε το σκορ για τον Άρη στο 35' αποτέλεσμα που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Στο β' ημίχρονο γρήγορα η Ανάβρα ισοφάρισε με τον Τσέλιο Γρ. όμως οι φιλοξενούμενοι από το 65' μέχρι το 76' σκόραραν τρεις φορές για το 1-4 με Προσγολίτη, Ισούφη και Πολύζο κατά σειρά. Οι γηπεδούχοι απλά περιόρισαν την ήττα στο 87' με γκολ του Στουρνάρα.
Δύο βαθμούς για τους οποίους προσπάθησε πολύ έχασε στα τελευταία λεπτά του αγώνα με την Ματαράγκα ο Σταυρός, βαθμοί που μπορεί να φανούν πολύ κρίσιμοι για την υπόθεση παραμονή. Ο Μπρουζιώτης έβαλε με δύο γκολ μπροστά την ομάδα του Κεραυνού (1-0 ημ.) πριν αρχίσουν να βγαίνουν οι κόκκινες... Αρχικά για τον Σταυρό και εν συνεχεία για τον Θεσσαλικό (2). Οι φιλοξενούμενοι παρότι με εννιά παίκτες κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 στο 84' με αυτογκόλ και στο 90' να πάρουν το βαθμό με τέρμα του Τσιπρά.
Εκτός έδρας με τον Άρη Αγίας Παρασκευής αγωνίζεται την 24η αγωνιστική η Νίκη Καμινάδων ενώ το Μελισσοχώρι (που έχει και αγώνα λιγότερο) θα αγωνιστεί στην έδρα του ΠΑΣ. Φύλλο, Βλοχός και Δόξα Μάρκου θα αγωνιστούν στις έδρες τους με ομάδες που παλεύουν για να σώσουν την κατηγορία.
Το πρόγραμμα της 24ης αγωνιστικής:
Α.Σ. Αχλαδιά - Α.Σ. Eνιππέας
Π.Α. Σοφάδων - Α.Ο. Μελισσοχωρίου
Δόξα Μάρκoυ - Π.Ο. Παλαμαική
Α.Ο. Φύλλου - Κερ. Σταυρoύ
Αστήρ Bλοχού - Ατρομ. Πτελοπούλας
Π.Ο.Μ. Θεσσαλικός - Α.Σ. Κένταυρος
Άρης Αγ. Παρασκευής - Νέα Νίκη Καμινάδων