Παρουσίαση νέων αποκτημάτων και πρώτο φιλικό για τον Αίαντα Καρποχωρίου Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Ερασιτεχνικό
- Εκτύπωση
Για την ιστορία η φιλική αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με νίκη του Αίαντα με 0-2 με τον Κατσιγιάννη να πετυχαίνει και τα δύο τέρματα των φιλοξενούμενων, ένα σε κάθε ημίχρονο.
Ο αγώνας έγινε στο πλαίσιο της προετοιμασίας των δύο ομάδων για το πρωτάθλημα της Γ΄ ΕΠΣΚ που θα αρχίσει στις 28 Σεπτεμβρίου και οι δυο ομάδες θα βρεθούν και επίσημα αντιμέτωπες στον ίδιο χώρο, ενώ μέχρι τότε θα ξαναπαίξουν φιλικά, λόγω και των καλών μεταξύ τους σχέσεων.
Τον αγώνα διαιτήτευσαν άριστα οι Ζευγαράς Πέτρος στο Α΄ ημίχρονο και Ζαρχανής Σωτήρης στο Β΄ ημίχρονο.
Στην αναμέτρηση βρέθηκαν και οι οκτώ νέοι παίκτες για τον Αίαντα:
1. Ζάρρας Βασίλης (τερματοφύλακας) 2. Στέρρος Ορέστης (αμυντικός) 3. Μαλλιώρας Θωμάς (επιθετικός) 4. Χαλανούλης Κώστας (επιθετικός) 5. Μίσσας Παναγιώτης (αμυντικός) 6. Δοξαράς Δημήτρης (μέσος), 7. Κατσέλος Κώστας (αμυντικός) 8. Ζευγαράς Πέτρος (μέσος).
Η σύνθεση του Αίαντα: Ζάρρας, Φιλίππου Δ., Στέρρος, Μπετχαβάς, Σέμος, Κατσιγιάννης, Κάιας, Καραγιάννης Ι, Τέλιος, Ζαχαρής, Μαλλιώρας. Στο β΄ μέρος έπαιξαν : Μπολτσής, Τσιάκος, Ζευγαράς, Καραγιάννης Α., Φιλίππου Θ., ενώ λίγο πριν το φινάλε οι 12χρονοι Αλέξανδρος Πολυγένης και Παναγιώτης Ζάγκος, που ήταν και η αποθέωση του αγώνα και του ερασιτεχνικού αθλητισμού γενικότερα.
Τον αγώνα παρακολούθησαν αρκετοί φίλαθλοι και από τα δύο χωριά, οι γονείς των αθλητών, ποδοσφαιριστές αλλων ομάδων, και ο πρ. αντιδήμαρχος Καρδίτσας και αντιπρόεδρος του Αίαντα Θανάσης Μπουραζάνης.
Αίας Καρποχωρίου