«Καθάρισαν» οι παλιοσειρές (Αναγέννηση - Κέρκυρα 1-0) + Φώτο + Βίντεο Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Ένα πολύ δυνατό test για το που μπορεί να φθάσει η φετινή Αναγέννηση ήταν το ματς που διεξήχθη στο Δημοτικό Αθλητικό κέντρο.
Η τοπική ομάδα υποδέχθηκε την πρωτοπόρο Κέρκυρα, με στόχο και τους τρεις βαθμούς που θα τη διατηρούσαν σε τροχιά playoff αλλά και το γόητρο καθώς μια νίκη επί της επικεφαλής ομάδας σημαίνει πολλά στον τομέα της ψυχολογίας.
Και τα κατάφερε σε όλους τους τομείς, με μια συγκλονιστική εμφάνιση που είχαν καιρό οι παίκτες να προσφέρουν στον κόσμο τους.
Η Αναγέννηση ήταν πραγματικά ομάδα, πολύ καλά στημένη και αναλόγως διαβασμένη, από τον τεχνικό της, με πολύ ενέργεια αλλά και περίσσιο πάθος, έκανε το καλύτερο ίσως φετινό της παιχνίδι και έφθασε σε μια πολύ μεγάλη αλλά κυρίως δίκαιη νίκη.
Απέδειξε ότι καθόλου τυχαία δεν βρίσκεται ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα, αλλά ταυτόχρονα έδειξε ότι σε κάποια προηγούμενα παιχνίδια, εντός έδρας, αδίκησε τον εαυτό της και έχασε βαθμούς που θα μπορούσε να κατακτήσει.
Το τι θα γίνει στη συνέχεια δεν γνωρίζουμε αλλά η εικόνα του συγκεκριμένου παιχνιδιού μόνο αισιοδοξία σκόρπισε στην κιτρινόμαυρη κερκίδα.
Με το αγαπημένο του 4-3-3 ξεκίνησε το παιχνίδι ο κ. Θεοδοσιάδης αλλά με μια σύνθεση που του έδινε την δυνατότητα να ελέγχει τις προωθήσεις των φιλοξενούμενων από τα πλάγια. Έτσι μπροστά από τους Σάββα και Χατζηρίζο που κάλυπταν τα άκρα της άμυνας αγωνίστηκαν οι Γεωργακόπουλος και Γκουγκούδης. Στόπερ έπαιξαν οι Ρόβας - Οικονόμου και αμυντικά χαφ οι Αναστασόπουλος και Μίχος. Λίγο πιο μπροστά, στη μεσαία γραμμή ο Τιμόνοφ και σέντερ φορ ο Μπουντούρης.
Από την πλευρά του ο κ. Γρηγορίου είχε κάτω από τα δοκάρια τον Βρονταρά. Δεξιά στην άμυνα ο Γκόμεζ και αριστερά ο Κουτσόπουλος. Στόπερ οι Παρασκευαϊδης και Βενέτης με τον δεύτερο να γίνεται αναγκαστικά αλλαγή μόλις στο 11 και να περνάει στη θέση του ο Ραπτάκης. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Ζορμπάς Καραδέμητρος και Ανδρεόπουλος και στην επίθεση δεξιά ο Σουάνης που μετατρέπονταν και σε δεύτερο φορ, αριστερά ο Μπέριαν και κεντρικά ο Μπάλντο.
Έναν επιπλέον σύμμαχο και μάλιστα ιδιαίτερα εκδηλωτικό είχε στο πλευρό της η Αναγέννηση. Οι κιτρινόμαυροι, μετά από πολύ καιρό και για λόγους που δεν είναι επί του παρόντος να αναφέρουμε, είδαν στην κερκίδα τους ULTRAS, ένα από τα πιο δυναμικά κομμάτια των οργανωμένων οπαδών, που έκαναν από νωρίς αισθητή την παρουσία τους.
Αν κάποιος δει τις ευκαιρίες του πρώτου ημιχρόνου θα σκεφθεί ότι ήταν ένα άγευστο 45λεπτο. Κι όμως οι φίλαθλοι είδαν ένα πολύ καλό παιχνίδι με πολύ ταχύτητα, πολύ πρέσινγκ, δύναμη και πάθος και από τις δύο πλευρές, που δεν τους άφησε σε κανένα σημείο να πλήξουν. Αυτό που έλειπε ήταν η καλή τελική πάσα που θα δημιουργούσε την ξεκάθαρη ευκαιρία.
Η Αναγέννηση ήταν εξαιρετική αμυντικά, απόρροια και του στησίματος από τον τεχνικό της και δεν άφησε την Κέρκυρα να απειλήσει ουσιαστικά. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν από τα πλάγια, είχαν την κατοχή αλλά το να μπουν απειλητικά μέσα στην περιοχή έμοιαζε αδύνατο.
Μετά το ημίωρο το ματς έγινε ακόμα πιο ισορροπημένο και η γηπεδούχος βγήκε μπροστά με αξιώσεις. Έχασε την πολύ μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου αλλά θα μπορούσε να απειλήσει και νωρίτερα αν ο Τιμόνοφ ήταν σε καλύτερη μέρα και περνούσε πιο εύστοχα κάθετα την μπάλα.
Η όχι πολύ καλή παρουσία του ξένου μέσου έφερε στο ματς νωρίς στην επανάληψη το Γήττα κι ενώ η Κέρκυρα είχε στο 46 προχωρήσει σε δεύτερη αναγκαστική αλλαγή με τον Σίκιμιτς να αντικαθιστά τον Μπεριάν.
Το πρώτο τέταρτο του β’ ημιχρόνου ήταν συνέχεια του α’. Η Κέρκυρα συνέχισε να πιέζει και η Αναγέννηση να αμύνεται με επιτυχία αναζητώντας την καλή αντεπίθεση. Κι αυτή ήρθε στο 60 με τις «παλιοσειρές» Χατζηρίζο και Μπουντούρη να συνεργάζονται και τον αρχηγό να κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα και ν’ ανοίγει το σκορ.
Αν μέχρι τότε η Αναγέννηση «λύγιζε» σίδερα, από κει και πέρα άρχισε και να τα «μασάει». Με καλές κινήσεις από τον πάγκο που σταδιακά φρέσκαραν την ομάδα δεν άφησε την Κέρκυρα να την απειλήσει. Αντίθετα ήταν αυτή που θα μπορούσε να φθάσει και σε δεύτερο γκολ, καθώς οι αντεπιθέσεις έβγαιναν πιο εύκολα, με τους φιλοξενούμενους να έχουν βγει μπροστά για να ισοφαρίσουν.
Το ότι δεν μπήκε άλλο γκολ από πλευράς γηπεδούχων κράτησε την αγωνία στο κατακόρυφο και η Κέρκυρα απείλησε με ισοφάριση στο 90 αλλά ο Σιαράβας είπε όχι. Και εκεί τελείωσαν όλα με μια σπουδαία νίκη για τους κιτρινόμαυρους που πανηγυρίστηκε δεόντως από παίκτες και φιλάθλους.
ΤO ΓΚΟΛ
60. Σε μια αντεπίθεση της Αναγέννησης, που δεν φαινότανε ιδιαίτερα επικίνδυνη, η μπάλα έφθασε στον Χατζηρίζο που σέντραρε για να πεταχτεί ο Μπουντούρης ανάμεσα στα σέντερ μπακ και να νικήσει, με κεφαλιά τον Βρονταρά
5. Σουτ του Μπάλντο έξω από την περιοχή έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Σιαράβας
45+1 Τεράστια διπλή ευκαιρία για την Αναγέννηση με τον Μπουντούρη να δέχεται την μπάλα στο σημείο του πέναλτι από τον Γκουγκούδη, να αποφεύγει τον αμυντικό και να σουτάρει μόνος με το τερματοφύλακα, αλλά η μπάλα κόντραρε και χτύπησε στο κάθετο δοκάρι. Η φάση συνεχίστηκε με τον Γκουγκούδη να κάνει νέο σουτ από ευνοϊκή θέση για να διώξουν οι αμυντικοί πάνω στη γραμμή.
63. Γρήγορη αντεπίθεση με εκφραστή τον Μπουντούρη, που πέρασε στην πλάτη της άμυνας στο Γήτα, το μονοκόματο σουτ του οποίου πέρασε άουτ
68 Εξαιρετική ατομική προσπάθεια του κορυφαίου, κατά την άποψή μας κιτρινόμαυρου, του Γκουγκούδη, έφερε σε θέση βολής τον Μίχο, που σούταρε από το ύψος της περιοχής για να διώξει ο Βρονταράς
75. Αδράνεια των κιτρινόμαυρων σε πάσα από εκτέλεση κόρνερ, κατέληξε σε επικίνδυνη σέντρα και κεφαλιά του Κουτσόπουλου άουτ
88. Ο Γήτας έφυγε ταχύτατα και πάσαρε στον Σiμωση που μπήκε πιεζόμενος στην περιοχή και πλάσαρε δίπλα από το δοκάρι.
Στο ίδιο λεπτό η Αναγέννηση ξανακέρδισε την μπάλα και ο Γκουγκούδης εξαπέλυσε σουτ που έφυγε λίγο άουτ.
90. Κεφαλιά του Σουάνη από το ύψος του πέναλτι με τον Σιαράβα να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Θεοδοσιάδης): Σιαράβας, Σάββας, Χατζηρίζος, Ρόβας, Οικονόμου, Αναστασόπουλος,, Μίχος, Γκουγκούδης, Μπουντούρης(82 Σίμωσης), Γεωργακόπουλος (70 Χλωρός), Τιμόνοφ (52' Γήτας)
ΚΕΡΚΥΡΑ (Γρηγορίου): Βρονταράς, Βενέτης (11' Ραπτάκης), Παρασκευαϊδης, Ζορμπάς, Σουάνης, Καραδέμητρος (62 Ναγιάρ), Γκόμεζ, Μπέριαν (46' Σίκιμιτς), Μπάλντο, Ανδρεόπουλος, Κουτσόπουλος
Π.Κ.
Δείτε τις καλύτερες φάσεις από τον αγώνα και τις δηλώσεις του σκόρερ Σ. Μπουντούρη.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής:
Bατανιακός - Ζάκυνθος 2-1 (Σάββατο)
Απόλλων 1926 - Τύρναβος 1-1 (Κυριακή)
Αναγέννηση Γιαννιτσών - Καβάλα 1-0 (Κυριακή)
Αιγινιακός - Δόξα Δράμας 3-0 (Κυριακή)
Πιερικός- Εθνικός Γαζώρου 1-1
Αναγέννηση Καρδίτσας - Κέρκυρα 1-0
Ηρακλής – Νίκη Βόλου 1-2
Στην έδρα του Πιερικού αγωνίζεται η Αναγέννηση την ερχόμενη αγωνιστική, με τους γηπεδούχους να παλεύουν για την σωτηρία τους. Στην Κέρκυρα δοκιμάζεται ο Απόλλων που θέλει θετικό αποτέλεσμα για να διεκδικήσει την είσοδο στην τετράδα ενώ τον ίδιο στόχο κυνηγούν επίσης Τύρναβος και Αιγινιακός στο Αλκαζάρ.
Το πρόγραμμα της 20ης αγωνιστικής:
Πιερικός - Αναγέννηση Καρδίτσας
Κέρκυρα - Απόλλων Καλαμαριάς
Εθνικός Γαζώρου - Αναγέννηση Γιαννιτσών
Τύρναβος - Αιγινιακός
Καβάλα - Βατανιακός
Δόξα Δράμας - Ηρακλής
Ζάκυνθος - Νίκη Βόλου