Ξανακάνει "κάστρο" το Στάδιο (Αναγέννηση - Αχαρναϊκός 2-0) +Φώτο Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Τα φαντάσματα των εντός έδρας αποτυχιών απομακρύνθηκαν οριστικά από την Καρδίτσα, αφού η Αναγέννηση μετά τον Αγροτικό Αστέρα υπέταξε και τον Αχαρναϊκό και μάλιστα με το ίδιο σκορ (2-0).
Οι κιτρινόμαυροι πήραν βαθιά βαθμολογική αλλά και ψυχολογική ανάσα απομακρυνόμενοι από την επικίνδυνη ζώνη, αλλά κυρίως κερδίζοντας την εμπιστοσύνη του κόσμου τους που τους είδε να βγάζουν πάθος μέσα στο γήπεδο, να ξέρουν τι θέλουν και πώς να το πετύχουν και κυρίως να είναι αποτελεσματικοί, επιθετικά, κάτι που τους έλειψε σε προηγούμενες αναμετρήσεις.
Η Αναγέννηση έφθασε δίκαια στην επικράτηση, όντας καλύτερη των αντιπάλων της στο μεγαλύτερο διάστημα και ανταποκρινόμενη καλύτερα στις συνθήκες του παιχνιδιού. Έδειξε τον χαρακτήρα που ποτέ δεν έχασε αλλά δεν τον έβγαζε και προς τα έξω και σίγουρα τόσο ο κόσμος όσο και η ομάδα βλέπουν πιο αισιόδοξα το μέλλον.
Καθοριστικό σημείο στη ροή του παιχνιδιού το πρώτο γκολ στο 45 που άλλαξε τις ισορροπίες. Ήρθε όμως με βάση την λογική και την εικόνα των δύο ομάδων.
Συστήματα
Με σύστημα 4-2-3-1 ξεκίνησε το παιχνίδι ο κ. Μάγγος, με Πρίφτη κάτω από τα δοκάρια, αριστερά στην άμυνα τον Μπλέντι, δεξιά τον Τσόπελα και στόπερ τους Δημόπουλο, Κισκαμπάνη. Δύο αμαυντικά χαφ μπροστά από την τελευταία γραμμή και συγκεκριμένα τους Ντεμπελέ και Σμίλτο. Ακόμα πιο μπροστά μία τριάδα αποτελούμενη από Ντάνκουα δεξιά, Κρητικό αριστερά και τον Τσιλούλη να είναι πίσω από τον Τζέκο που ήταν ο καθαρόαιμος επιθετικός.
Για τον Αχαρναϊκό ο κ. Κόστιτς επέλεξε σύστημα 4-3-3. Με γκολκήπερ τον Ψύχο και ακράιους αμυντικούς αριστερά τον Αναστασίου και δεξιά τον Τσουβαλτσίδη. Κεντρικοί αμυντικοί αγωνίστηκαν οι Σωτηράκος και Καραντασιάδης. Σ ερόλο αμυντικό χαφ ξεκίνησαν οι Τσεμπερίδης και Παπατόλιος και σε πιο οργανωτικό ρόλο στη μεσαία γραμμή ο Νταμιάνο. Στην τριάδα της επίθεσης κεντρικός έπαιξε ο Τέρεκ, έχοντας δεξιά τον Ντάγκρα και αριστερά τον Καρβάλιο. Να πούμε εδω πως στον πάγκο του Αχαρναϊκού χρέη προπονητή εκτελούσε ο κ. Άλες καθώς ο Κόστιτς είναι τιμωρημένος.
Η μορφή του παιχνιδιού
Προσέχοντας περισσότερο τα νώτα τους ξεκίνησαν οι δύο ομάδες το παιχνίδι και στο πρώτο τέταρτο τουλάχιστον δεν είχαμε θελκτικό ποδόσφαιρο και σε καμία περίπτωση φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.
Το ματς άρχισε να ζωηρεύει μετά το 20, όταν η Αναγέννηση βρήκε τα πατήματά της, ανέλαβε τα ηνία του ματς και άρχισε να βγάζει συνδυασμούς μέσα στο γήπεδο.
Μέχρι να γίνει πάντως αυτό απειλήθηκε μία και μοναδική φορά στο πρώτο 45λεπτο αλλά ο Πρίφτης ήταν σε ετοιμότητα.
Οι κιτρινόμαυροι, από την στιγμή που διάβασαν τον αντίπαλο άρχισαν και να τον πιέζουν, να κλέβουν μπάλες και να βγαίνουν γρήγορα μπροστά. Μεγάλες φάσεις πριν το γκολ δεν έβγαλαν, πλην του δοκαριού του Τσιλούλη στο 29, αλλά ήταν φανερό πως υπερτερούσαν των αντιπάλων τους και ήταν θέμα χρόνου να βγουν και οι φάσεις. Το σημαντικότερο όλων ήταν ότι το παιχνίδι της Αναγέννησης αυτό το διάστημα δεν ήταν προβλέψιμο, καθώς έβγαινε μπροστά τόσο από κάθετες μπαλιές όσο και από τα πλάγια, βάζοντας δύσκολα στην άμυνα των πρασίνων.
Η ανωτερότητα αυτή της Αναγέννησης καρποφόρησε σε ιδανικό σημείο και συγκεκριμένα στο 45΄με πέναλτι που κέρδισε ο Τζέκος και εκτέλεσε εύστοχα ο Κρητικός. Οι γηπεδούχοι πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια έχοντας αποδοθεί ποδοσφαιρική δικαιοσύνη με βάση την απόδοση.
Με δύο αλλαγές ξεκίνησαν οι δύο ομάδες στην επανάληψη. Ο Μάγγος άλλαξε αμυντικό χαφ βάζοντας τον Μπιτέλη αντί του Ντεμπελέ, καθώς ο τελευταίος είχε δεχθεί κίτρινη κάρτα και επιχειρήθηκε να προστατευτεί. Για τον Αχαρναϊκό ο Κόστιτς ενίσχυσε την επιθετική γραμμή με τον Λύρα αντί του Ντάγκρα.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε πολύ δυνατά με τον Αχαρναϊκό να προσπαθεί να φέρει το ματς στα ίσα και να απειλεί δύο φορές την εστία του Πρίφτη σχεδόν με το ξεκίνημα. Η Αναγέννηση ανταπεξήλθε σε αυτή την πίεση και άρχισε και αυτή να βγαίνει μπροστά και να δείχνει εκ νέου τα δόντια της απαντώντας με ισάριθμες ευκαιρίες. Όλα αυτά μέσα στο πρώτο τέταρτο, αυξάνοντας τα ποσοστά αδρεναλίνης στην εξέδρα.
Στην επανάληψη έγινε πάντως άλλο ματς. Πολύ πιο ανοιχτό, με την μπάλα πάνω κάτω και τον μεν Αχαρναϊκό να επιζητά την ισοφάριση, την δε Αναγέννηση να ψάχνει το δεύτερο γκολ που θα της έδινε διαφορά ασφαλείας. Όσο όμως το 1-0 παρέμενε όλα ήταν ρευστά και η αγωνία μεγάλωνε.
Οι δύο προπονητές ένα τέταρτο πριν την λήξη ολοκλήρωσαν τις αλλαγές τους με τον Γιάννη Μάγγο να βγάζει εκτός Ντάνκουα και Τζέκο βάζοντας αντίστοιχα Καραγιάννη και Ντιατά, ανανεώνοντας τα 2/3 της κιτρινόμαυρης επίθεσης.
Καμία πάντως από τις δύο ομάδες δεν έφθασε σε θέση για γκολ πλην των ευκαιριών στο ξεκίνημα. Όλα αυτά μέχρι το 83, όταν οι δύο τελευταίες αλλαγές του Μάγγου συνεργάστηκαν άψογα και κλείδωσαν το παιχνίδι για την Αναγέννηση σκορπίζοντας ενθουσιασμό στην κερκίδα.
Από κει και πέρα το ματς ήταν τυπική διαδικασία αφού ο Αχαρναϊκός δεν έδειξε ικανός ούτε αγωνιστικά, ούτε ψυχολογικά να απειλήσει.
Τα γκολ
45. Ο Τσόπελας σέντραρε από δεξιά με τον Τζέκο να προσπαθεί να βγει πρώτος στην μπάλα και τον Καραντασιάδης να τον τραβάει και να τον εμποδίζει. Το πέναλτι που υπέδειξε ο κ. Τζοβάρας εκτέλεσε εύστοχα ο Κρητικός σημειώνοντας το 1-0
83. Εξαιρετική κούρσα του Καραγιάννη από δεξιά και ακόμα καλύτερη σέντρα για τον επερχόμενο Ντιατά, που με βολίδα τράνταξε από κοντά τα δίχτυα του Ψύχου
Το φιλμ του αγώνα
18. Ο Αναστασίου βρέθηκε μέσα στην περιοχή της Αναγέννησης και σούταρε δυνατά από αριστερά για ν’ αποκρούσει σε κόρνερ ο Πρίφτης
29. Εξαιρετική ομαδική προσπάθεια της Αναγέννησης έφερε τον Τσιλούλη σε θέση βολής από αριστερά. Το σούτ που επιχείρησε χτύπησε στο κάθετο δοκάρι και στον τερματοφύλακα και πριν ο Τζέκος την σπρώξει στα δίχτυα απομάκρυναν οι αμυντικοί
47. Ο Τσεμπερίδης βρήκε τον Τέρεκ στην πλάτη της κιτρινόμαυρης άμυνας και αυτός προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Πρίφτη αλλά αστόχησε
52. Σουτ του Νταμιάνο από το ύψος της περιοχής μπλόκαρε ο Πρίφτης
54. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Τσόπελας έπιασε κεφαλιά από καλή θέση που πέρασε παράλληλα από την εστία άουτ
58. Σέντρα του Ντάνκουα από δεξιά στο δεύτερο δοκάρι βρήκε τον Τσιλούλη που έπιασε δύσκολη κεφαλιά, με κακή ισορροπία και αστόχησε
Η παρακάμερα του ματς
-Με πανό που μίλαγαν για λευτεριά στην Αναγέννηση και όνειρα, διατύπωσαν την γνωστή διαφωνία τους με την διοίκηση οι οργανωμένοι της Αναγέννησης
-Από τα δημοσιογραφικά θεωρεία παρακολούθησε το ματς ο τεχνικός των φιλοξενούμενων κ. Κόστιτς, που εκτίει ποινή τιμωρίας
-Στον πάγκο κάθισε στο ξεκίνημα του παιχνιδιού ο Γιάννης Μάγκος αλλά πολύ σύντομα πετάχτηκε όρθιος και κατεύθυνε την ομάδα από τα όρια της επιτρεπόμενης περιοχής
-Γκολ από νωρίς ζητούσαν οι φίλαθλοι των κιτρινόμαυρων ενθυμούμενοι την νίκη με τον Αγροτικό που εξασφαλίστηκε πριν την συμπλήρωση του δεκάλεπτου
-Και ένα πανό της ομάδας του Αχαρναϊκού ήταν αναρτημένο στο γήπεδο, χωρίς όμως να υπάρχουν οργανωμένοι φίλαθλοι της ομάδας του Μενιδίου
Οι συνθέσεις
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Μάγγος): Πρίφτης, Τσόπελας, Μπλέντι, Δημόπουλος, Κισκαμπάνης, Ντεμπελέ(46 Μπιτέλης), Ντάνκουα(68 Καραγιάννης), Σμίλτος, Τζέκος(76 Ντιατά), Τσιλούλης, Κρητικός
ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Κόστιτς): Ψύχος, Σωτηράκος, Τερέκ, Καρβάλιο(67 Μάρτινς), Παπατόλιος, Τσεμπερίδης, Καραντασιάδης, Ντάγκρας(46 Λύρας), Αναστασίου, Τσουβαλτσίδης, Νταμιάνο (75 Ζαχαρός)
Με 0-2 προηγήθηκε ο Άρης (14' και 32) ωστόσο η "Ελαφρά Ταξιαρχία" δεν το έβαλε κάτω και μείωσε σε 1-2 στο 53' και πήρε το βαθμό της ισοπαλίας στο 90+1'. Να σημειωθεί ότι ο Άρης έπαιζει από το 47' με 10 παίκτες λόγω αποβολής. Με νίκη συνέχισε ο Παναιγιάλειος επί της Καλλονής στον αγώνα που ξεκίνησε νωρίς το μεσημέρι ενώ "λευκές" ισοπαλίες είχαμε σε Καλλιθέα και Αιγίνιο.
Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:
Απόλλων Σμύρνης - Άρης 2-2
Χανιά - Τρίκαλα 1-0 (Σάββατο 11/2)
Πανθρακικός - Λαμία 0-3 α.α.
Καλλιθέα - Πανελευσινιακός 0-0
Σπάρτη - ΟΦΗ 1-0 (Σάββατο 11/2)
Παναιγιάλειος - Καλλονή 2-0
Αναγέννηση Καρδ. - Αχαρναϊκός 2-0
Αγροτικός Αστέρας - Κισσαμικός 4-0 (Σάββατο 11/2)
Αιγινιακός - Πανσερραϊκός 0-0
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, κάντε κλικ εδώ .
Τον εξ αναβολής αγωνα με τα Τρίκαλα στη γειτονική πόλη έχει η Αναγέννηση την προσεχή Τετάρτη (15/2) ενώ την 16η αγωνιστική θα ταξιδέψει στο Ηράκλειο για τον αγώνα με τον ΟΦΗ.
Το πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής:
Χανιά - Απόλλων Σμύρνης
Άρης - Πανθρακικός 3-0 α.α.
Τρίκαλα - Καλλιθέα
Λαμία - Σπάρτη
Πανελευσινιακός - Παναιγιάλειος
ΟΦΗ - Αναγέννηση Καρδ.
Καλλονή - Αγροτικός Αστέρας
Αχαρναϊκός - Αιγινιακός
Πανσερραϊκός - Κισσαμικός