Εντός έδρας ισοπαλία(1-1) που… πανηγυρίστηκε! Είχε μέταλο, τύχη και Μπουντούρη... (+Φώτο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Με την ψυχολογία στο κατακόρυφο μετά τις δύο νίκες επί Κέρκυρας και Πιερικού υποδέχθηκε η Αναγέννηση την Καλαμαριά.
Το καλό σκηνικό συμπλήρωναν οι εξαιρετικές καιρικές συνθήκες-χάλασαν μετά- οι σχεδόν 2000 φίλαθλοι που ήρθαν να στηρίξουν τις προσπάθειες των παικτών και η επιθυμία των κιτρινόμαυρων να πετύχουν για πρώτη φορά φέτος τρεις συνεχόμενες νίκες. Και το κλίμα έγινε ακόμα καλύτερο με την πρωτοβουλία της Αναγέννησης να τιμήσει τον ποδοσφαιριστή των φιλοξενούμενων Αθανασιάδη (υπήρξε και ποδοσφαιριστής της ομάδας της Καρδίτσας) για την προσφορά του στο ελληνικό ποδόσφαιρο.
Όλα αυτά "χάλασαν" από τους διαβασμένους φιλοξενούμενους που πήραν προβάδισμα και έδειχναν ότι πολύ δύσκολα θα το χάσουν. Όμως ο Θεός μάλλον αγαπάει την Αναγέννηση και βοηθάει και τους τολμηρούς καθώς οι κιτρινόμαυροι ρίσκαραν πολύ και δικαιώθηκαν σχεδόν στο τελευταίο δευτερόλεπτο αποσπώντας την ισοπαλία με 1-1!
Πάντως αν πριν το παιχνίδι ρωτούσες Καρδιτσιώτη φίλαθλο αν θα ήταν ικανοποιημένος με το Χ, μάλλον θα σε κοίταζε «στραβά». Όπως εξελίχθηκαν όμως τα πράγματα στο τέλος υπήρξαν πανηγύρια για το βαθμό που βοήθησαν να ξεχαστούν οι βιαστικές αποδοκιμασίες κατά τη διάρκεια του αγώνα.
Εν τέλει η Αναγέννηση συνεχίζει να είναι μέσα στο παιχνίδι και διατηρεί και το εντός έδρας αήττητο.
Χωρίς δύο από τα πλέον βασικά της στελέχη ξεκίνησε τον αγώνα η Αναγέννηση. Ο κ. Θεοδοσιάδης είδε τον Σιαράβα να αντιμετωπίζει πρόβλημα την τελευταία στιγμή και τον άφησε στον πάγκο, δίπλα στον Μπουντούρη που ταλαιπωρείται από ένα χτύπημα στα πλευρά.
Έτσι κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Τσάμης και μπροστά στην άμυνα αγωνίστηκαν ο Ρόβας με τον Οικονόμου. Δεξιά στην άμυνα τοποθετήθηκε ο Καραχάλιος και αριστερά ο Χατζηρίζος. Ο Μίχος με τον Αναστασόπουλο ήταν τα αμυντικά χαφ και πιο οργανωτικό ρόλο είχε ο Τιμόνοφ. Στην επίθεση αριστερά έπαιξε ο Γεωργακόπουλος, δεξιά ο Γκουγκούδης και σεντερ ο Χλωρός.
Για τον Απόλλωνα ο κ. Αλεξίου κάτω από τα δοκάρια επέλεξε τον Καρατζιοβαλή. Δεξιά στην άμυνα τον Πιτσόκο, αριστερά τον Λιόνη και για στόπερ τους Κισκαμπάνη και Μπερτέν. Στη μεσαία γραμμή σε πιο αμυντικό ρόλο ήταν Μωυσίδης και Βέργος και σε πιο οργανωτικό ο Τζανδάρης. Στην επίθεση σέντερ φορ αγωνίστηκε ο Ναλμπάντης, αριστερά ο Πόποβιτς και δεξιά ο Καθάριος.
Το πρώτο 45λεπτο έκρυβε τα πάντα στο τελευταίο τέταρτο. Μέχρι το ημίωρο είχαμε ένα παιχνίδι δυνατό και γρήγορο αλλά νευρικό και χωρίς τη μεγάλη φάση. Οι δύο ομάδες έφθαναν με αξιώσεις μέχρι τη μεγάλη περιοχή αλλά εκεί λες και πάθαιναν black out και αδυνατούσαν να κάνουν μια καλή τελική μεταβίβαση και κατ’ επέκταση να δημιουργηθεί αξιόλογη ευκαιρία. Μετά το 30 όμως, με πρωταγωνιστή την Αναγέννηση, ήρθαν και οι προϋποθέσεις για γκολ με τους κιτρινόμαυρους να μην τις αξιοποιούν σε τουλάχιστον δύο περιπτώσεις. Κι επειδή όταν στο ποδόσφαιρο δεν βάζεις γκολ δέχεσαι η Καλαμαριά προηγήθηκε κόντρα στη ροή του αγώνα. Και το έκανε με ένα εξαιρετικό γκολ του Μπερτέν, με ανάποδο ψαλίδι. Το χειρότερο όμως ήταν το χρονικό σημείο αφού ήρθε στο 43 και επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να πάνε προηγούμενοι στ’ αποδυτήρια, χωρίς δυνατότητα αντίδρασης από την Αναγέννηση.
Η πρώτη αλλαγή στην επανάληψη αφορούσε …τον καιρό. Η θερμοκρασία έπεσε ενώ ανέβηκε η ένταση του ανέμου δυσκολεύοντας τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών.
Η Αναγέννηση μπήκε δυνατά και φάνηκε ότι θα πιέσει πολύ. Αυτό όμως για ένα 10λεπτο. Στη συνέχεια η Καλαμαριά άρχισε και πάλι να πρεσάρει ψηλά δυσκολεύοντας το παιχνίδι των γηπεδούχων.
Ο κ. Θεοδοσιάδης άρχισε τις αλλαγές νωρίς. Ο Μπουντούρης στο 56 αντικατέστησε τον Καραχάλιο. Ο αρχισκόρερ της Αναγέννησης πήγε σέντερ φορ, ο Χλωρός μετακινήθηκε δεξιά και ο Γκουγκούδης οπισθοχώρησε στη θέση του ακραίου αμυντικού. Εννιά λεπτά αργότερα νέα αλλαγή με τον Γήτα να αντικαθιστά τον Τιμόνοφ και από το 73 και μετά φουλ επιθετικό σχήμα με τον Σίμωση να παίρνει την θέση του Αναστασόπουλου και να παίζει σαν δεύτερο σέντερ φορ δίπλα στον Μπουντούρη.
Όλα αυτά όμως δεν έφερναν αποτέλεσμα και το ρίσκο για την άμυνα μεγάλωνε με την Καλαμαριά να απειλεί στις αντεπιθέσεις και να φθάνει σε γκολ που δεν μέτρησε.
Στο τέλος μάλιστα η Αναγέννηση έπαιζε με τρεις στην άμυνα και τον Οικονόμου να έχει γίνει πέμπτος επιθετικός.
Αυτή η ομάδα όμως έχει και μέταλλο και Μπουντούρη. Έτσι παρότι έκανε μόλις μια ευκαιρία στο 82, κατάφερε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων να σώσει την παρτίδα και να παραμείνει βαθμολογικά και ψυχολογικά στο παιχνίδι.
43. Εκτέλεση κόρνερ του Καθάριου φέρνει την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, όπου με εξαιρετικό ανάποδο ψαλίδι ο Μπερτέν πετυχαίνει το 0-1
90+4. Εκτέλεση φάουλ του Γεωργακόπουλου φέρνει την μπάλα στην περιοχή και μετά από κεφαλιά φθάνει στο δεύτερο δοκάρι όπου καραδοκεί ο Μπουντούρης. Ο αρχηγός με διαγώνιο σουτ λυτρώνει την ομάδα του και τους φιλάθλους αποτρέποντας την ήττα
16. Μπροστινή μπαλιά του Τιμόνοφ έβγαλε τον Γκουγκούδη στην πλάτη της άμυνας, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει το κοντρόλ και απομάκρυναν οι αμυντικοί
28. Κάθετη μπαλιά του Γεωργακόπουλου προς τον Γκουγκούδη αλλά ο Καρατζιοβαλής βγήκε γρήγορα και απομάκρυνε σε κόρνερ
40. Κόρνερ του Τιμόνοφ στο δεύτερο δοκάρι, κεφαλιά του Γεωργακόπουλου από καλή θέση πέρασε άουτ
42. Εκ νέου απειλεί από στημένη φάση η Αναγέννηση. Φάουλ του Χατζηρίζου φέρνει την μπάλα στον αμαρκάριστο Χλωρό που από τη γωνία της περιοχής πιάνει κεφαλιά αλλά αστοχεί
82. Κεφαλιά του Μπουντούρη φέρνει την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι όπου ο Οικονόμου δεν την βρίσκει όπως θα ήθελε και αντί να σκοράρει απομακρύνει
84. Ο Βλάχος μπαίνει μες την περιοχή της Αναγέννησης από πλάγια, και σεντράρει παράλληλα για ν’ αποκρούσει ο Τσάμης προ του Αθανασιάδη.
Στη συνέχεια της φάσης γίνεται κάτοχος της μπάλας ο Ναλμπάντης που σκοράρει αλλά ο διαιτητής καταλογίζει φάουλ. Για τη φάση αυτή διαμαρτυρήθηκαν πολύ έντονα οι φιλοξενούμενοι και κατά τη διάρκεια και στο τέλος του αγώνα.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Θεοδοσιάδης): Τσάμης, Καραχάλιος(56 Μπουντούρης), Χατζηρίζος, Ρόβας, Οικονόμου, Αναστασόπουλος(73 Σίμωσης), Μίχος, Γκουγκούδης, Γεωργακόπουλος, Τιμόνοφ (65 Γήτας) Χλωρός
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Αλεξίου): Καρατζιοβαλής, Πιτσοκός, Λιόνης, Κισκαμπάνης, Μπέρτιν, Μωυσίδης, Βέργος, Τζανδάρης(87 Τζανδάρης), Πόποβιτς(78 Βλάχος), Ναλμπάντης, Καθάριος(82 Αθανασιάδης)
Π.Κ.
![]() |
![]() |
|
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής:
Αναγέννηση Καρδίτσας - Απόλλων Καλαμαριάς 1-1
Αναγέννηση Γιαννιτσών - Πιερικός 0-3
Αιγινιακός - Κέρκυρα (Δευτέρα)
Βατανιακός - Εθνικός Γαζώρου 0-0 (Παρασκευή)
Ηρακλής - Τύρναβος 0-1
Νίκη Βόλου - Καβάλα 3-0
Ζάκυνθος - Δόξα Δράμας 3-0
Για να δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος κάντε κλικ εδώ .
Το KarditsaLive.Net σας ενημέρωνε LIVE για την εξέλιξη του αγώνα στο Δημοτικό Στάδιο της Καρδίτσας. Στοιχεία αυτής της ενημέρωσης μπορείτε να βρείτε εδώ .
Στα Γιαννιτσά είναι η επόμενη αναμέτρηση για την Αναγέννηση με την τοπική ομάδα να θέλει τους βαθμούς της νίκης για να παλέψει για την σωτηρία της. Από εκεί και έπειτα οι άμεσοι αντίπαλοι των κιτρινόμαυρων για τις θέσεις της τετράδας αγωνίζονται ο μεν Αιγινιακός στην Καλαμαριά, η Νίκη Βόλου στο Γάζωρο και ο Ηρακλής στην Κέρκυρα.
Το πρόγραμμα της 22ης αγωνιστικής:
Αναγέννηση Γιαννιτσών - Αναγέννηση Καρδίτσας
Απόλλων Καλαμαριάς - Αιγινιακός
Πιερικός - Βατανιακός
Κέρκυρα - Ηρακλής
Εθνικός Γαζώρου - Νίκη Βόλου
Τύρναβος - Ζάκυνθος
Δόξα Δράμας - Καβάλα