Φιλική νίκη της Αναγέννησης (3-0) επί του Διγενή Αρτεσιανού (+ Φώτο + Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Χρήσιμα συμπεράσματα είχαν την ευκαιρία να βγάλουν ο προπονητής της Αναγέννησης κ. Θεοδοσιάδης και του Διγενή κ. Μπαντζιάς, από το φιλικό παιχνίδι που έδωσαν οι ομάδες τους στο Αρτεσιανό.
Μπορεί τους αντιπάλους να χωρίζουν δύο κατηγορίες αλλά ο στόχος είναι κοινός και έχει να κάνει με το να παρουσιαστούν έτοιμες οι ομάδες στην έναρξη της Β’ Εθνικής ή football league, αν προτιμάτε, οι κιτρινόμαυροι και σε αυτό της Α’ Ερασιτεχνικής οι πράσινοι.
Το αποτέλεσμα, αν και δεν έχει ιδιαίτερη σημασία, ήταν 3-0 υπέρ της Αναγέννησης που έδωσε το πρώτο της φιλικό παιχνίδι στην 13η μέρα της προετοιμασίας της. Οι παίκτες του κ. Θεοδοσιάδη(χρησιμοποίησε 24) έχουν πολύ δρόμο ακόμα μπροστά τους και όπως είπε και ο προπονητής τους τώρα αρχίζει να δημιουργείται η ομάδα που θα αναζητήσει τους στόχους της στο νέο πρωτάθλημα.
Δείτε το πρώτο γκολ της σεζόν για την Αναγέννηση:
Σίγουρα ο έμπειρος τεχνικός είδε πράγματα και έβγαλε συμπεράσματα στα 90 λεπτά αλλά και ο ίδιος γνωρίζει πως τα πόδια είναι ακόμα βαριά και το μοντάρισμα μόλις άρχισε.
Πάντως η Αναγέννηση είχε καλές στιγμές και στον τομέα της κυκλοφορίας και επιθετικά, ενώ αμυντικά δεν πιέστηκε από τον πολύ φιλότιμο και αξιόλογο Διγενή, που, όσο οι παίκτες του είχαν δυνάμεις, έβαλε δύσκολα στους κιτρινόμαυρούς και έδειξε ότι έχει προοπτικές στο νέο πρωτάθλημα.
Όπως μας είπε ο τεχνικός του Χρήστος Μπαντζιάς, είναι μια νέα ομάδα, με μια φιλόδοξη και δραστήρια διοίκηση, που βασίζεται κυρίως σε ντόπιους ποδοσφαιριστές και έχει ως στόχο να μην έχει μια απλή παρουσία αλλά να ξεχωρίσει.
Στα θετικά του φιλικού και η παρουσία 150 περίπου φιλάθλων που σε μια εποχή που όλοι λείπουν και σε μια ώρα που η ζέστη ήταν αισθητή, βρέθηκαν κοντά στις δύο ομάδες και χειροκρότησαν τις προσπάθειες των παικτών.
Να σημειώσουμε εδώ πως για την Αναγέννηση δεν αγωνίστηκαν οι Τσάμης και Τζάνης που αντιμετώπιζαν μικροπροβλήματα ενώ από το ρόστερ του Διγενή απουσίαζαν δικαιολογημένα οι Παπακώστας και Π. Αδάμος.
Σε ότι αφορά τώρα την εικόνα του παιχνιδιού στο πρώτο ημίχρονο οι φάσεις ήταν λίγες με κυριότερη ένα σουτ του Πιτταρά στο δοκάρι, στο 3ο λεπτό. Το 45λπετο τελείωσε 0-0, αλλά στο δεύτερο η Αναγέννηση ήταν πιο δημιουργική και πιο αποτελεσματική σκοράροντας δύο φορές μες τον Τσούκαλο και μία με τον Δημόπουλο.
Συγκεκριμένα το σκορ άνοιξε στο 55 ο Τσούκαλος με κοντινό πλασέ μετά από προσπάθεια του Μαυριά, στο 76 ο Δημόπουλος με δυνατό σουτ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κοντού, πέτυχε το 2-0 και το σκορ έκλεισε και πάλι ο Τσούκαλος από κοντά, μετά από ατομική προσπάθεια και πάσα του Κοντού.
Δείτε τις δηλώσεις των δύο προπονητών στην κάμερα του KarditsaLive.Net:
Οι Συνθέσεις:
ΔΙΓΕΝΗΣ: Καμινιώτης, Καλογρίτσας, Κυριτσόπουλος, Αδάμος Ι., Τσαπαλιάρης, Κουμορία Π., Αδάμος Β., Αδάμος Π., Οικονόμου, Μανώλης, Παπαναστασίου.
Έπαιξαν ακόμα οι : Αλεξίου, Νασιόπουλος, Χασιαλί, Τσιγγενές, Κουμουρία Α., Σιώμος, Καλογρίτσας Σ., Προύσαλης
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Α’ ημίχρονο): Κοτσόπουλος, Μπλεντί, Ρούσσης, Αδαμόπουλος, Ξανθόπουλος, Καραχάλιος, Μπιτέλης, Τζερτζελάς(25 Παπαδημητρόπουλος), Πιτταράς, Τσίτας, Υφαντής
(Β Ημίχρονο): Γεωργαντζάς Δημόπουλος, Καραγεώργος(70 Στάμος), Κισκαμπάνης, Θεοδωρόπουλος, Ακασού, Κοντός, Μπράχος, Μαυριάς, Τσούκαλος Σκαθαρούδης