Φ. Αλεξάκος: Πεισματική άρνηση της Αναγέννησης να καταβάλει το 15% των εισιτηρίων (+ Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
«Παρά τις προσπάθειες που έχει κάνει ο Δήμος για εξεύρεση λύσης και παρά τις υποσχέσεις της διοίκησης της ΠΑΕ ότι θα είναι εντάξει στις υποχρεώσεις της, η Αναγέννηση αρνείται πεισματικά να καταβάλλει το 15% των εισπράξεων των εισιτηρίων για τη χρήση του γηπέδου».
Αυτό υποστήριξε ο δήμαρχος Καρδίτσας κ. Φώτης Αλεξάκος, κατά τη διάρκεια του Δημοτικού Συμβουλίου, όταν κλήθηκε να σχολιάσει σχετική αναφορά επί του θέματος τόσο από τον κ. Παλάσκα όσο και από εκπρόσωπο φιλάθλων της Αναγέννησης.
Δείτε στο βίντεο του KarditsaLive.Net την παρέμβαση από εκπρόσωπο φιλάθλων της Αναγέννησης και την απάντηση του Κου Αλεξάκου:
Και συνέχισε λέγοντας ότι αυτό συνιστά παράπτωμα που δεν μπορεί να συνεχίσει να γίνεται και για το καλό της Αναγέννησης και για τον ΔΟΠΑΚ που είναι εκτεθειμένος. Κάναμε, τόνισε, τρεις επαφές με την διοίκηση της Αναγέννησης και στις τρεις δεσμεύτηκε ότι θα είναι συνεπής αλλά δεν το έκανε.
Προσπαθήσαμε, σημείωσε, να βοηθήσουμε αγοράζοντας διαρκείας με δικούς μας πόρους και όχι του Δήμου. Θα βάζαμε, είπε, 1500 ευρώ απ’ αυτά για το χρέος, θα ψάχναμε άλλα 1.000 από άλλους πόρους, θα ζητάγαμε και 1.000 αν μας τα ενέκρινε η επίτροπος, να καλυφθεί το μέχρι τώρα ποσό και ν’ αναλάβει η Αναγέννηση το από δω και πέρα.
Παρά τη δέσμευση, πρόσθεσε, ότι θα γίνει, ούτε αυτό έγινε με την επίκληση διαφόρων δικαιολογιών. Στην τελευταία συνάντηση, συνέχισε, που είχα με τον πρόεδρο της Αναγέννησης, προ δεκαημέρου, δεσμεύτηκε εκ νέου ότι από φέτος θα πληρώνει κανονικά τις υποχρεώσεις και εμείς δεσμευτήκαμε ότι θα βρίσκουμε 2.500, χωρίς επιβάρυνση του Δήμου, για το παλιό χρέος της Αναγέννησης και για να μην έχει πρόβλημα ο ΔΟΠΑΚ. Παρά, λοιπόν, τη συμφωνία, την Κυριακή που έγινε το πρώτο ματς, μας είπε ότι εγώ θέλω να υπογράψετε χωρίς να πάρετε τα λεφτά. Κάτι που, πρόσθεσε, όπως ήταν επόμενο δεν το έκανε ο ΔΟΠΑΚ.
Καταλήγοντας ο κ. Αλεξάκος τόνισε πως ο Δήμος θέλει να στηρίξει την Αναγέννηση αλλά πρέπει και η Αναγέννηση να σκεφτεί ότι έχει υποχρεώσεις.