Αναγέννηση: Διατήρησε το απόλυτο χωρίς να ικανοποιήσει Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Αν μεγάλη ομάδα είναι αυτή που κερδίζει και στην κακή της μέρα και αν η τύχη είναι με το μέρος των δυνατών, τότε η Αναγέννηση είναι μια δυνατή μεγάλη ομάδα.
Η νίκη των κιτρινόμαυρων επί του Πιερικού, με 1-0, δεν βασίστηκε στην απόδοση προηγούμενων εντός έδρας εμφανίσεων. Η ομάδα παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων και έδωσε το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να νιώθουν, δικαιολογημένα, αδικημένοι από το αποτέλεσμα, με βάση την εικόνα στον αγωνιστικό χώρο.
Το παιχνίδι το έκρινε ένα ανόητο πέναλτι (στη γωνία της μεγάλης περιοχής με τη γραμμή του άουτ) υπέρ της Αναγέννησης, στο οποίο ευστόχησε ο Μπουντούρης και η πολλή καλή απόδοση του Σιαράβα που απέκρουσε το άλλο πέναλτι που καταλογίστηκε υπέρ του Πιερικού, αμέσως μετά το 1-0, αλλά και οι επεμβάσεις του στις ευκαιρίες των Κατερινιωτών.
Οι 500 περίπου φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο χαμογέλασαν με το τελικό αποτέλεσμα, αλλά δεν έλλειψε ο προβληματισμός για την εμφάνιση. Η ουσία όμως είναι ότι οι τρεις βαθμοί κατακτήθηκαν, η ηρεμία μπορεί να επικρατήσει και η ομάδα έχει τη δυνατότητα να προετοιμαστεί απερίσπαστη για τη συνέχεια.
Με τον Σιαράβα κάτω από τα δοκάρια ξεκίνησε το παιχνίδι ο κ. Θεοδοσιάδης. Στόπερ επέλεξε, ως συνήθως, τους Ρόβα και Κουκούλη, αριστερά στην άμυνα τοποθέτησε τον Δημόπουλο και δεξιά τον Γκουγκούδη.
Αμυντικά χαφ παρατάχθηκαν ο Καραχάλιος με τον Μπιτέλη (αντικατέστησε τον τραυματία Μίχο), σε πιο ελεύθερο και πιο οργανωτικό ρόλο, στη μεσαία γραμμή, ήταν ο Γήττας και στην επίθεση αριστερά ο Μπουντούρης, δεξιά ο Μπουσινάκης και σεντερ φορ ο Χλωρός.
Σύστημα 4-3-3 επέλεξε και ο κ. Φοιρός. Με τον Λαμπάκη κάτω από τα δοκάρια κι απ’ αριστερά προς τα δεξιά στην άμυνα τους Νικολίτση, Ντόικιτς, Ιασωνίδη και Αθανασίου. Ανασταλτικοί μέσοι ξεκίνησαν oι Σερέτης και Ιορδανίδης, κεντρικό χαφ ο Μανίκας και επιθετική τριπλέτα οι Κρουσταλέλης, Στεφανίδης και Καθάριος.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν από αυτά που δεν θα θυμούνται θετικά οι φίλαθλοι των γηπεδούχων. Μια Αναγέννηση νευρική, χωρίς ρυθμό και με αδυναμία οργάνωσης απείλησε ελάχιστα τους φιλοξενούμενους. Θα έλεγε κανείς πως ήταν μια συνέχεια της εμφάνισης στην Κέρκυρα. Αντίθετα ο Πιερικός, χωρίς να καταγράφει περισσότερες ευκαιρίες στάθηκε καλύτερα σ’ αυτό το σαρανταπεντάλεπτο. Ήταν η ομάδα που πίεζε ψηλά, που είχε πάθος και δύναμη και αυτή που πατούσε πιο γερά στον αγωνιστικό χώρο. Αν μάλιστα οι παίκτες του Φοιρού ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική πάσα, πιθανόν να πήγαιναν προηγούμενοι στ’ αποδυτήρια.
Αυτή η εικόνα προβλημάτισε τους φιλάθλους και υπήρξε μια σχετική νευρικότητα στην εξέδρα.
Η επανάληψη ξεκίνησε με τον Γεωργακόπουλο να αντικαθιστά τον Μπουσινάκη και τον Κρουσταλέλη να φεύγει με φορείο για τα αποδυτήρια μετά από σύγκρουση με τον Καραχάλιο. Η μορφή όμως του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Ο Πιερικός ήταν αυτός που το ήλεγχε και ήταν περισσότερος απειλητικός. Ο κ. Θεοδοσιάδης υποχρεώθηκε να κάνει νωρίς και τις άλλες δύο αλλαγές με Κρανιώτη αρχικά και Χατζηρίζο στη συνέχεια να παίρνουν θέση στον αγωνιστικό χώρο αντί Χλωρού και Καραχάλιου αντίστοιχα.
Το φρεσκάρισμα μπορεί να μην έκανε την ομάδα πιο απειλητική, την έκανε όμως πιο πιεστική και της προσέδωσε περισσότερο πάθος. Το γκολ ήρθε, έστω και κόντρα στη ροή του αγώνα και από τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τη δική τους χρυσή ευκαιρία από τα 11 βήματα, το σφύριγμα της λήξης βρήκε την ομάδα της Καρδίτσας να έχει ανταπεξέλθει στην πίεση και να πανηγυρίζει το εντός έδρας απόλυτο.
75. Με εκτέλεση πέναλτι ο Σωκράτης Μπουντούρης έδωσε προβάδισμα 1-0 στην ομάδα της Καρδίτσας. Το πέναλτι κέρδισε ο Γεωργακόπουλος μετά από τράβηγμα αμυντικού. Να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν, υποστηρίζοντας ότι η παράβαση έγινε εκτός περιοχής.
Το φιλμ του αγώνα
8. Ο Μπουντούρης πέρασε μέσα στην περιοχή για το Χλωρό, ο οποίος επιχείρησε, χωρίς επιτυχία, να «κρεμάσει» τον Λαμπάκη
15. Σουτ του Μανίκα έξω από την περιοχή μπλόκαρε σταθερά ο Σιαράβας
17. Τεράστια ευκαιρία για τον Πιερικό με τον Μανίκα να βγάζει τετ-α τετ τον Κρουσταλέλη, ο οποίος απέφυγε τον Σιαράβα, έφυγε λίγο πλάγια και πλάσαρε άουτ στην κενή εστία.
34. Η απάντηση της Αναγέννησης στην ευκαιρία του Πιερικού. Ο Μπουντούρης πέρασε έξοχα την μπάλα στην μικρή περιοχή όπου ο Χλωρός έπιασε μόνος του κεφαλιά για να διώξει εντυπωσιακά ο Λαμπάκης
57. Ο Μανίκας έστρωσε στον Στεφανίδη που σούταρε δυνατά για ν’ αποκρούσουν οι αμυντικοί
58. Διπλή ευκαιρία για τον Πιερικό με τον Νικολίτση να σημαδεύει με κεφαλιά το δοκάρι και στη συνέχεια το Μανίκα να σουτάρει αλλά η μπάλα να μην περνάει τη γραμμή αφού έδιωξε ο Γήττας
63. Σουτ του Κουκούλη από μακριά, έπεσε στη γωνιά του ο Λαμπάκης και έδιωξε
66. Νέα επέμβαση του τερματοφύλακα του Πιερικού σε σουτ του Μπουντούρη από πλάγια
72. Ο Στεφανίδης βρέθηκε απέναντι στον Σιαράβα, σούταρε δυνατά και έστειλε την μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
77. Πέναλτι υπέρ του Πιερικού μετά από κράτημα του Γκουγκούδη στον Μανίκα. Το εκτέλεσε ο Αποστολίδης και ο Σιαράβας απέκρουσε στη γωνία του. Νέο σουτ του Μανίκα και πάλι έδιωξε ο κιτρινόμαυρος γκολκίπερ
89. Σουτ του Τσιρλίδη μέσα από την περιοχή απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Σιαράβας
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Θεοδοσιάδης): Σιαράβας, Γκουγκούδης, Δημόπουλος, Κουκούλης, Ρόβας, Καραχάλιος (69' Χατζηρίζος), Γήτας, Μπουσινάκης (46' Γεωργακόπουλος), Μπουντούρης, Μπιτέλης, Χλωρός (60' Κρανιώτης).
ΠΙΕΡΙΚΟΣ(Φοιρός): Λαμπάκης, Κρουσταλέλης (48' Ελευθεριάδης), Ντόικιτς, Ιασωνίδης, Σερέτης (76' Τσιρλίδης), Καθάριος, Γ. Ιορδανίδης (65' Αποστολίδης), Μανίκας, Στεφανίδης, Νικολίτσης, Αθανασίου.
Π.Κ.
Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:
Αναγέννηση Καρδίτσας - Πιερικός 1-0
Απόλλων Καλαμαριάς - Κέρκυρα (Δευτέρα στις 16:00)
Αναγέννηση Γιαννιτσών - Εθνικός Γαζώρου 1-1
Αιγινιακός - Τύρναβος 3-3
Βατανιακός - Καβάλα 1-1
Ηρακλής - Δόξα Δράμας (Δευτέρα στις 18:00)
Νίκη Βόλου - Ζάκυνθος 5-0
![]() |
Chillbox Καρδίτσας (Δ. Τερτίπη και Χατζημήτρου 13 Τηλ: 2441080821) |
![]() |
Πολυκατάστημα City Market 5o χλμ Καρδίτσας - Αθηνών Χιλιάδες λύσεις, φθηνά και υπεύθυνα! |
Το KarditsaLive.Net σας ενημέρωνε LIVE για την εξέλιξη του αγώνα. Στοιχεία αυτής της ενημέρωσης μπορείτε να βρείτε εδώ.
Νέα δύσκολη έξοδος για την Αναγέννηση την ερχόμενη εβδομάδα που θα αγωνιστεί στην Καλαμαριά κόντρα στον Απόλλωνα. Κέρκυρα - Αιγινιακός και Τύρναβος - Ηρακλής οι άλλες δύο σημαντικές αναμετρήσεις της 8ης αγωνιστικής.
Το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής:
Απόλλων Καλαμαριάς - Αναγέννηση Καρδίτσας
Πιερικός - Αναγέννηση Γιαννιτσών
Κέρκυρα - Αιγινιακός
Εθνικός Γαζώρου - Βατανιακός
Τύρναβος - Ηρακλής
Καβάλα - Νίκη Βόλου
Δόξα Δράμας - Ζάκυνθος