Αναγέννηση: Στην Καλαμαριά για να σπάσει το αρνητικό σερί εκτός Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Super League 2
- Εκτύπωση
Στην Καλαμαριά αγωνίζεται την Κυριακή η Αναγέννηση για την 8η αγωνιστική της Football League αναζητώντας το πρώτο θετικό αποτέλεσμα εκτός έδρας.
Ικανοποιητική η συγκομιδή βαθμών για την Αναγέννηση στο πρωτάθλημα καθώς με 12 βαθμούς πλασάρεται στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος, που ας μην ξεχνάμε οδηγεί σε ένα μίνι πρωτάθλημα 8 ομάδων στο τέλος της σεζόν για την άνοδο στη Super League.
Οι κιτρινόμαυροι για την συγκομιδή αυτή έχουν εκμεταλλευτεί στο έπακρο την έδρα κάνοντας τέσσερις νίκες, ωστόσο στις εκτός έδρας αναμετρήσεις τους "χάνονται" αναιτιολόγητα έχοντας μάλιστα επιθετική συγκομιδή ...μηδέν. Με το Απόλλωνα γνωρίζονται καλά, καθώς και την περασμένη σεζόν βρέθηκαν στο ίδιο όμιλο με τους "Πόντιους" να κόβουν πρώτοι το νήμα κατακτώντας το πρωτάθλημα. Αποτελεί ένα δύσκολο αντίπαλο, ωστόσο δείχνει στα τελευταία παιχνίδια να έχει απορρυθμιστεί λίγο, έχοντας μια νίκη στους τελευταίους τέσσερις αγώνες και ίσως είναι ευκαιρία για τους πρώτους βαθμούς των κιτρινόμαυρων εκτός έδρας.
Αγωνιστικά ο Σ. Θεοδοσιάδης δεν αντιμετωπίζει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα πέραν του Μίχου αφού και ο Κρανιώτης που είχε κάποιες ενοχλήσεις μέσα στην εβδομάδα προπονήθηκε κανονικά την Παρασκευή. 19μελή η αποστολή της Αναγέννησης αναμένεται να φθάσει σε ξενοδοχείο της Θεσσαλονίκης περί τις 19:00 το απόγευμα του Σαββάτου. Ο Παντζιαράς από πλευράς των γηπεδούχων θα στερηθεί την συμμετοχή των Πέλκα, Βέργου και Λιόνη.
Στην Καλαμαριά οι παίκτες της Αναγέννησης θα βρουν και ένα παλιό γνώριμο, τον Χρήστο Αθανασιάδη που από το καλοκαίρι μετακόμισε στη Θεσσαλονίκη. Στις δηλώσεις του στη metrosport.gr ο πρώην ποδοσφαιριστής της Αναγέννησης ανάφερε για τον αγώνα της Κυριακής:
«Η αλήθεια είναι πέρασα τρία πολύ όμορφα χρόνια στην Αναγέννηση, έκανα φίλους, ξέρω πρόσωπα και πράγματα αλλά είμαι επαγγελματίας. Είμαι στον Απόλλωνα από το καλοκαίρι και θα κάνω τα πάντα για να κερδίσει η ομάδα μου», είπε αρχικά. Για την αγωνιστική ταυτότητα της Αναγέννησης και αν δικαιολογημένα της δίνουν το χαρακτηρισμό της ομάδας-έδρας¨, ο Αθανασιάδης είπε: «Αυτό είναι αλήθεια. Είναι μια κακή νοοτροπία που δεν την έχει αποβάλλει, συνεχίζει να το έχει αυτό, εύχομαι να συνεχιστεί αυτό για τον Απόλλωνα. Βέβαια, πρωτίστως εμάς μας ενδιαφέρει η δική μας ομάδα και είναι επιτακτική ανάγκη η κατάκτηση της νίκης».
Στον παράγοντα που θα κριθεί ο αγώνας, ο Χρήστος Αθανασιάδης σημείωσε: «Θεωρώ ότι ως γηπεδούχος ο Απόλλων πρέπει να δείξει στον αντίπαλο ότι από την αρχή πόσο θέλει το παιχνίδι. Πρέπει να παρουσιαστούμε δυνατοί. Νομίζω ότι στο παιχνίδι με την Κέρκυρα δείξαμε δύο πρόσωπα. Στο πρώτο δεν μπήκαμε δυνατά, στο δεύτερο δείξαμε ότι θα αντιστρέψουμε την κατάσταση θα το είχαμε πετύχει, αν ήμασταν πιο προσεκτικοί. Πρέπει να μπαίνουμε πιο δυνατά στην έδρα μας αν θέλουμε ο αντίπαλος να μην πιστεύει σε πολλά πράγματα». Στο ερώτημα για το τι πρέπει να προσέξει περισσότερο ο Απόλλων από την ομάδα της Καρδίτσας, ο 33χρονος φορ σημείωσε: «Ένα από τα θετικά τους είναι πως δεν έχει αλλάξει σημαντικά τον κορμό της τα τελευταία χρόνια. Διαθέτει καλούς παίκτες, ο Μπουντούρης είναι ο φυσικής αρχηγός της, αλλά εμείς αν είμαστε αυτοί που πρέπει, θα ανταποκριθούμε». Τέλος, ο Αθανασιάδης αναφέρθηκε και στους τραυματισμούς της ομάδας: «Τόση κακοδαιμονία, δεν την έχω ξανασυναντήσει στην καριέρα μου. Οι περισσότεροι τραυματισμοί δεν είναι μυϊκοί, είναι καθαρά θέμα ατυχίας. Ας ελπίσουμε ότι αυτό θα σταματήσει».
Αναλυτικά το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής και οι διαιτητές:
Σάββατο 16/11-18.00 0TE TV
Δόξα Δράμας-Ζάκυνθος (Φωτιάδης - Σάββας - Κωτούλας Σ.Δ. Σερρών)
Κυριακή 17/11-15.00
Απόλλων 1926-Αναγέννηση Καρδίτσας (Κιοτζένης - Λάζαρης Σ.Δ. Καβάλας - Λιώλιας Σ.Δ. Έβρου)
Πιερικός-Αναγέννηση Γιαννιτσών (Σημαιάκης - Γούτας - Διαμάντης Σ.Δ. Χαλκιδικής)
Κέρκυρα-Αγιγινιακός (Τζήλος - Παπαδημητρίου - Αναστασίου Σ.Δ. Λάρισας)
Εθνικός Γαζώρου-Βατανιακός (Μολιχιτούδης - Παπαδόπουλος -Νικολαϊδης Σ.Δ. Μακεδονίας)
Καβάλα-Νίκη Βόλου (Σελεμίδης - Σίπκας Σ.Δ. Πέλλας - Ρίγκος Σ.Δ. Γρεβενών)
Δευτέρα 18/11-18.00 0ΤΕ TV
Τύρναβος-Ηρακλής (Μπαλατσούκας - Τίκας Σ.Δ. Θεσπρωτίας - Γεωργάκης Σ.Δ. Ηπείρου)